Jak pokonać wzdęcia?

Ból brzucha/fot. Fotolia
Wzdęcia to problem nie tylko kłopotliwy, ale też wstydliwy. Towarzyszy jednak wielu z nas i warto wiedzieć, skąd się bierze. Co więc powoduje wzdęcia i jak im zaradzić? Kiedy wzdęcia powinny skłonić nas do wizyty u lekarza? Czego unikać, by nie mieć wzdęć?
/ 23.05.2012 15:00
Ból brzucha/fot. Fotolia

By pozbyć się wzdęć, zmień styl życia

Wzdęcia związane są z fizjologicznym działaniem organizmu i towarzyszą ludziom bardzo często. Można jednak skutecznie zapobiegać temu nieprzyjemnemu powikłaniu oraz w razie potrzeby leczyć. Nie potrzeba do tego najczęściej specjalistycznej terapii.

Najprostszym sposobem na wyeliminowanie wzdęć są: regulacja diety i ćwiczenia fizyczne. Wzdęcia są najczęściej związane z dietą oraz z przyzwyczajeniami, które powodują połykanie powietrza.

Pierwszym działaniem zmierzającym do przeciwdziałania wzdęciom powinno być wyeliminowanie z diety sprzyjających im pokarmów. Wielu osobom sukces w tej kwestii udaje się odnieść metodą prób i błędów. Ciekawym rozwiązaniem jest prowadzenie notesiku, w którym zapisuje się spożywane potrawy, by później analizować które z nich mogły wywołać dany skutek.

Najczęściej wzdęcia powodują: fasola, brokuły, kapusta, cebula, niektóre owoce i mleko.

Zaparcia powinny być leczone poprzez zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego. Warto rozszerzyć posiłki o pieczywo, makaron i ryż z pełnego ziarna. Stosuje się również preparaty na bazie tzw. dobrych bakterii, które mają za zadanie zahamować rozrost bakterii powodujących wzdęcia.

Jeśli problemem jest połykanie powietrza, należy zaprzestać żucia gumy i ssania cukierków oraz nauczyć się powolnego jedzenia i nie rozmawiania w jego trakcie.

Zobacz też: Trucizny - gdzie mogą się znajdować?

Pierwsza pomoc na wzdęcia

Często wzdęciu towarzyszy zaparcie. Warto spożyć w takiej chwili dużą ilość wody, dokładnie i długo pomasować brzuch ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara (ma to za zadanie poprawić perystaltykę w obrębie jelit) oraz poćwiczyć tzw. „brzuszki”. Niestety skutkiem ubocznym takich działań jest wystąpienie gazów.

Jeśli wzdęcia przedłużają się, towarzyszy im intensywny ból lub krwawienie z układu pokarmowego, należy bezzwłocznie kontaktować się z lekarzem!

Zobacz też: Zaparcia - jak sobie pomóc?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA