Jak prawidłowo wezwać karetkę?

Jak właściwie wezwać karetkę?/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Aby wezwać pomoc, należy skontaktować się z dystrybutorem karetki, który na miejsce zdarzenia wyśle odpowiednie służby ratownicze. Poinformuj dystrybutora o tym, co się stało, sprawdź stan poszkodowanych i spokojnie odpowiadaj na jego pytania.
/ 03.10.2011 12:02
Jak właściwie wezwać karetkę?/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Zachować zimną krew

Dyspozytor karetek każdego dnia odbiera setki telefonów. Nie każdy przypadek kwalifikuje się do wysłania zespołu ratowników medycznych lub lekarza. Dyspozytorami są najczęściej osoby z dużym doświadczeniem w służbach ratowniczych, którzy przeszli dodatkowe kursy, by móc sprawnie radzić sobie w stresujących sytuacjach, w których stawką jest ludzkie życie.

Przekazanie informacji

Bardzo wiele jednak zależy od Twojej współpracy. Słysząc krzyk, płacz lub niespójne tłumaczenia, dyspozytor nie będzie w stanie zorientować się, co się stało. Pomożesz mu, kiedy zainteresujesz się stanem chorego, podejdziesz, sprawdzisz podstawowe czynności życiowe. Kiedy zadzwonisz po pogotowie, spokojnie powiedz co się stało, w jakim stanie są poszkodowani oraz ilu ich jest. Nie zapomnij podać swoich danych oraz miejsca zdarzenia. Dyspozytor, zadając pytania, uzyska ważne odpowiedzi, jeśli będziesz z nim właściwie współpracować. Pamiętaj, że wszystkie zadawane przez dyspozytora pytania są bardzo zasadne.

Zobacz też: Vademecum pierwszej pomocy

Odpowiednia pomoc w odpowiednie miejsce

Dyspozytorowi karetki podlega pewien obszar (np. miasto) oraz baza karetek, z której wysyła ambulans we wskazane miejsce. Musi dobrze przemyśleć wysłanie pojazdu, by w razie poważnego wypadku czy nagłego stanu móc nieść pomoc najciężej chorym. Jeśli karetka jest potrzebna dla ciężej chorych, możesz spotkać się z odmową przyjazdu ambulansu.

Udzielić szybkiej pomocy

Zdarzają się sytuacje, kiedy dojazd karetki jest ograniczony czasowo, a pomoc musi zostać udzielona natychmiast. Dyspozytor, mając przeszkolenie medyczne, może pomóc świadkom zdarzenia w niesieniu pomocy ofiarom. Spokojne tłumaczenie sposobu postępowania, odpowiednie motywowanie i współpraca mogą uratować życie poszkodowanych.

 Jeśli nie wiesz o robić – nie bój się zadzwonić po pogotowie i poprosić dyspozytora o pomoc.

Zobacz też: Dlaczego wahamy się pomagać?

Pogotowie lotnicze

Oprócz karetek pogotowia odpowiedni dyspozytorzy zajmują się wysyłaniem śmigłowców ratunkowych w miejsca niedostępne dla karetek, gdy odległość dla samochodu jest zbyt duża lub chory nie przeżyje długiego transportu. Dzięki nowoczesnym helikopterom i przeszkolonym dyspozytorom coraz więcej osób w ciężkim stanie ma szansę na przeżycie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA