Krwawienie z ucha, czyli jaki płyn może wyciekać?
Ucho składa się z trzech odrębnych części: ucha zewnętrznego (czyli małżowiny i przewodu słuchowego), ucha środkowego (do którego zalicza się jamę bębenkową, odpowiedzialną za przenoszenie drgań błony bębenkowej do ślimaka) oraz ucha wewnętrznego (do którego przynależy ślimak – narząd słuchu i błędnik – narząd równowagi.)
W zależności od tego, która część ucha ulegnie uszkodzeniu i jaki jest charakter tego uszkodzenia, płyn wyciekający może być krwisty, słomkowy lub ropny.
Zobacz też: Krwawienie z nosa - objaw raka?
Wyciek z ucha dziecka
Wyciek z ucha jest charakterystyczny dla okresu dziecięcego. Powodem bywają przewlekłe infekcje ucha (wyciek ropny), które poddane prawidłowemu leczeniu ustępują. Zdarza się również, że jest on spowodowany manipulacjami w obrębie ucha, np. wkładaniem przez dziecko różnych małych przedmiotów do uszu (w tym przypadku wyciek może być krwisty). W takich sytuacjach konieczna bywa wizyta u lekarza w celu wyjęcia ciała obcego.
Wyciek z ucha osoby dorosłej
U osób dorosłych wyciek z ucha najczęściej występuje u pływaków – często zapadają oni na infekcję uszu, a charakter wycieku bywa mieszany.
Z krwawienia z uszu w tej grupie wiekowej bardzo często powstają w wyniku urazu ucha, który jest powiązany z uszkodzeniem przewodu słuchowego lub przerwaniem błony bębenkowej. Wówczas pojawiają się objawy współtowarzyszące, takie jak: ból, szumy w uszach, utrata słuchu lub zawroty.
Zobacz też: Po czym poznać krwotok?
Uraz głowy
Bardzo niebezpiecznie jest, gdy do wycieku krwistego lub słomkowego płynu dochodzi w wyniku urazu głowy. Może to świadczyć o złamaniu kości skroniowej. Tego typu uraz wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, ponieważ jego powikłaniem mogą być poważne zaburzenia neurologiczne.
Inne choroby
Inną przyczyną krwawienia z ucha może być gruźlica lub nowotwór – nie są to sytuacje zbyt częste, ale możliwe do zaistnienia!
Bez względu na to jaka jest przyczyna krwawienia z ucha, jeśli stan taki przedłuża się, konieczna jest konsultacja lekarska!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!