Wzrost ciśnienia tętniczego – jak postępować?

Wzrost ciśnienia tętniczego – jak postępować?

Na nadciśnienie tętnicze cierpi bardzo wiele osób. Tej dolegliwości sprzyja wysiłek fizyczny, stres, a nawet nieodpowiednia dieta. Jak się zachować, gdy wartość ciśnienia wzrośnie?
/ 10.10.2010 22:31
Wzrost ciśnienia tętniczego – jak postępować?

Nadciśnienie tętnicze to choroba dotykająca wiele osób, zwłaszcza po 50. roku życia. W 90% przypadków mamy do czynienia z tzw. nadciśnieniem pierwotnym, czyli bez znanej przyczyny somatycznej. Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze powinny okresowo sprawdzać jego wartość (jego prawidłowa wartość wynosi poniżej 140/90 mmHg).

Zobacz też: Czym jest tamponada serca?

Wysokie wartości ciśnienia

Pojawia się jednak problem, kiedy u osoby z dotychczas prawidłowo kontrolowanym ciśnieniem tętniczym wystąpi nieprawidłowo wysoki pomiar. Jeśli u chorego nie zaobserwowano współistniejących objawów, takich jak: ból w klatce piersiowej, zawroty czy ból głowy, nie należy się przejmować. Bardzo często zmiany ciśnienia tętniczego, w tym jego wzrost, pojawiają się w odpowiedzi na stres emocjonalny czy też wysiłek fizyczny, a także jako skutek ominięcia dawki leku. Dlatego też zawsze należy powtórzyć badanie – jednak nie wcześniej nić 15 minut później po pierwszym pomiarze.
Postępowanie: w oczekiwaniu na powtórny pomiar, pacjent powinien odpoczywać w pozycji siedzącej, starając się zrelaksować. Jeśli wartość ciśnienia spada, pomiar można powtórzyć po kolejnych 15 minutach, aby upewnić się, że wraca do normy.

Chorzy na nadciśnienie

Osoby, które choruję na nadciśnienie tętnicze i są pod stałą kontrolą lekarza, doskonale wiedzą, jak postępować w przypadku zmian w jego pomiarze. Takie osoby zwykle mają przepisane leki obniżające wartości ciśnienia tętniczego i wiedzą, jak je przyjmować.
Jeśli jednak nie mamy takich leków, a wartość ciśnienia tętniczego nie spada, mimo odpoczynku, należy udać się jak najszybciej do lekarza, który podejmie decyzję o ewentualnej intensyfikacji leczenia lub konieczności wykonania dodatkowych badań.

Zobacz też: Jak pomóc, gdy ktoś ma zawał serca?

Kiedy wezwać pogotowie?

Jeśli wzrostowi ciśnienia towarzyszy ból głowy, znaczny niepokój, krwawienie z nosa, należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Podobnie należy postąpić w przypadku ciśnienia o wartości powyżej 180/120 mmHg i towarzyszących mu objawów, takich jak: duszność, ból w klatce piersiowej, drgawki czy zaburzenia neurologiczne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!