Wysokie ciśnienie krwi czasami wymaga pilnej pomocy medycznej. Kiedy trzeba jechać na pogotowie?

wysokie ciśnienie kiedy na pogotowie fot. Adobe Stock, snowing12
Nagły wysoki wzrost ciśnienia krwi, zwany przełomem nadciśnieniowym, wymaga szybkiej pomocy medycznej. W zależności od stanu zdrowia należy wezwać pogotowie lub udać się szpitala, ponieważ zbyt wysokie parametry ciśnienia krwi mogą prowadzić do zagrażających życiu powikłań, takich jak udar mózgu lub zawał serca.
/ 31.10.2022 13:31
wysokie ciśnienie kiedy na pogotowie fot. Adobe Stock, snowing12

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie układu krążenia polegające na okresowo lub stale podwyższonym ciśnieniu tętniczym krwi. Aż 90% przypadków to tzw. nadciśnienie pierwotne, czyli bez możliwej do wyleczenia przyczyny. Szczególnie groźny jest nagły wysoki wzrost ciśnienia krwi, który w krótkim czasie może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Na nagły wzrost ciśnienia są narażone zarówno osoby, które nie mają zdiagnozowanego nadciśnienia, jak i chorzy przyjmujący na stałe leki hipotensyjne. 

Wysokie ciśnienie - kiedy jechać na pogotowie?

Pilnej pomocy medycznej powinniśmy szukać, gdy ciśnienie krwi wyniesie powyżej 180/120 mm Hg, czyli dojdzie do tzw. przełomu nadciśnieniowego. Przełom nadciśnieniowy jest stanem nagłego wzrostu ciśnienia krwi, który może przebiegać z powikłaniami zagrażającymi życiu. Szczególnie groźna jest sytuacja, gdy wraz ze wzrostem ciśnienia pojawiają się objawy, które mogą świadczyć o rozwijających się powikłaniach:

Należy wtedy wezwać pogotowie ratunkowe. Wzrost ciśnienia może spowodować wiele komplikacji m.in. udar mózgu, zawał serca, rozwarstwienie aorty i rzucawkę. Zawsze wysoki i nagły skok ciśnienia wymaga kontaktu z lekarzem. Również wtedy, gdy nie pojawiają się objawy wskazujące na powikłania nadciśnienia. Do szpitala warto udać się również, gdy wzrostowi ciśnienia towarzyszą ból głowy, niepokój czy krwawienie z nosa.

Jak leczy się nagły wzrost ciśnienia krwi?

W zależności od stanu chorego wzrost ciśnienia może wymagać hospitalizacji lub nie. W przypadkach nagłych (gdy podejrzewa się ostre powikłania) konieczny jest pobyt w szpitalu i jak najszybsze podanie dożylnie leków obniżających ciśnienie. Celem jest obniżenie wartości ciśnienia w ciągu maksymalnie kilku godzin. Oprócz tego terapia polega na ograniczaniu powikłań lub zapobieganiu im.

Jeśli nie ma objawów świadczących o zagrożeniu życia, wówczas lekarz może przepisać leki hipotensyjne, które można przyjmować w domu, ale może też skierować do szpitala. Wówczas leczenie jest łagodniejsze niż w nagłych przypadkach i zmierza do obniżenia parametrów ciśnienia w ciągu 24-48 godzin.  

Osoby, które chorują na nadciśnienie tętnicze i są pod stałą kontrolą lekarza, wiedzą, jak postępować w przypadku zmian w jego pomiarze. Takie osoby zwykle mają przepisane leki obniżające wartości ciśnienia tętniczego i wiedzą, jak je przyjmować. Jeśli jednak nie mamy takich leków, a wartość ciśnienia tętniczego nie spada, mimo odpoczynku, należy udać się jak najszybciej do lekarza, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Wysokie ciśnienie nie zawsze świadczy o nadciśnieniu

Trzeba pamiętać, że bardzo często zmiany ciśnienia tętniczego, w tym jego wzrost, pojawiają się w odpowiedzi na stres emocjonalny czy też wysiłek fizyczny, a także jako skutek ominięcia dawki leku. Normalne jest też to, że ciśnienie krwi rośnie i spada o 20 lub 30 punktów w ciągu dnia. Dlatego warto powtórzyć badanie po kilku minutach od pierwszego pomiaru, jeśli ciśnienie okazało się zbyt wysokie.

W oczekiwaniu na powtórny pomiar, należy odpoczywać w pozycji siedzącej, starając się zrelaksować. Jeśli wartość ciśnienia spada, pomiar można powtórzyć jeszcze raz po 15 minutach, aby upewnić się, że wraca do normy.

Niemniej jeśli obserwujemy u siebie znaczne skoki ciśnienia w wyniku stresu, powinniśmy bardziej się o siebie zadbać i unikać stresujących czynników, ponieważ jest większe ryzyko, że rozwinie się nadciśnienie.

Czytaj także:
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Czosnek obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż niektóre leki. Jak go stosować?
Niskie ciśnienie (hipotonia) - objawy, przyczyny i postępowanie
Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe? Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia
Nowe normy ciśnienia krwi. Już nie 140/90 mm Hg

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA