Co robić, gdy ktoś zemdleje?
Wyobraź sobie, że ktoś mdleje. Czy wiesz, co robić? Jak reanimować poszkodowanego? W jakiej pozycji go ułożyć? Jak dbać o jego bezpieczeństwo, gdy już się ocknie? Jeśli masz wątpliwości, jak się zachować w takiej sytuacji, polecamy poniższy artykuł.
Sprawdź: Co zrobić, gdy ktoś zemdleje?
Pierwsza pomoc w przypadku drgawek
Wiele osób na pytanie „Co robić, gdy ktoś ma drgawki” odpowiada: „Należy włożyć mu w usta jakiś przedmiot, by nie przygryzł sobie języka”. To błędne myślenie! Dlaczego? Obalamy ten mit i opisujemy inne błędne przekonania, które towarzyszą udzielania pierwszej pomocy osobom mającym drgawki. Wyjaśniamy też, jak prawidłowo pomóc choremu.
Sprawdź: Jak pomóc komuś, kto ma drgawki?
Atak padaczki – jak pomóc?
Krótki napad padaczki może poważnie zaszkodzić osobie chorej. Warto więc wiedzieć, jak jej pomóc i ulżyć. Zazwyczaj wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad pierwszej pomocy. Jeżeli jednak napad trwa dłużej niż 10 minut, należy wezwać fachową pomoc (numer 999 lub 112). Wszystkiego o pierwszej pomocy w przypadku ataku padaczki dowiesz się z poniższego artykułu.
Sprawdź: Co zrobić, gdy ktoś ma atak padaczki?
Przegrzanie, czyli gorąco mi!
Upalne lato, gorące powietrze, brak napojów chłodzących – w takich warunkach łatwo o przegrzanie organizmu, czyli hipertermię. Jak rozpoznać ten stan? Kto jest na niego szczególnie narażony? Jak udzielić pierwszej pomocy?
Sprawdź: Jak ochłodzić chorego z objawami hipertermii?
Zimno mi!
Osobę w hipotermii łatwo pomylić ze… zmarłą. Dzieje się tak ze względu na wolne ciśnienie tętnicze krwi u poszkodowanego. Hipotermię wywołuje spadek temperatury głębokiej poniżej 35 stopni Celsjusza, a pomoc wiąże się często nie tylko z ogrzaniem takiej osoby, ale też z wykonaniem reanimacji. Tylko jak to zrobić?
Sprawdź: Hipotermia – niebezpieczny skutek wychłodzenia organizmu
Hipoglikemia – co robić?
Jak postępować z chorym w stanie hipoglikemii? Po czym rozpoznać ten stan? Przedstawiamy poradnik pierwszej pomocy dotyczący nagłego spadku cukru w organizmie.
Sprawdź: Hipoglikemia – gdy spada poziom glukozy
Duszno mi!
Gdy ktoś odczuwa duszności, w pierwszej kolejności należy go uspokoić i umożliwić mu dostęp do świeżego powietrza. Następnie usadzamy chorego w pozycji, która jest dla niego wygodna. Co mogą sugerować duszności i co jeszcze można zrobić, by ulżyć poszkodowanemu?
Sprawdź: Czy duszności są groźne?
Obrzęk naczynioruchowy
Postępowanie w przypadku obrzęku naczynioruchowego należy rozpocząć od usunięcia czynnika, który mógł spowodować wystąpienie reakcji alergicznej. Powinien on wówczas ustąpić samoistnie w ciągu 24-72 godzin. W przypadku, gdy obejmuje górne drogi oddechowe i powoduje wystąpienie duszności, należy udać się na izbę przyjęć. Jeśli obrzęk nie ustępuje lub stale nawraca, należy zgłosić się do alergologa lub dermatologa w celu odpowiedniego leczenia. Jak rozpoznać obrzęk naczynioruchowy?
Sprawdź: Czy obrzęk naczynioruchowy jest niebezpieczny?
Ugryzienia
Z jakim ryzykiem wiąże się ugryzienie dzikiego zwierzęcia, np. psa lub lisa? Co można zrobić, by pomóc poszkodowanemu? I jak ochronić się przed zagrożeniem? Wyjaśniamy i omawiamy wszystkie możliwości i konsekwencje.
Sprawdź: O pokąsaniu, czyli uwaga na dzikie zwierzęta!
Ukąszenia
Wąż, meduza, pająk – te zwierzęta najczęściej kąsają ludzi. Jesteśmy narażeni na ukąszenia zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jak pielęgnować ranę? Jak postępować, gdy padniemy ofiarą tych zwierząt? Czy ich ukąszenia są bardzo niebezpieczne?
Sprawdź: Ratunku, jadowite zwierzę!
Bzzz…
Pszczoła, osa czy szerszeń mogą nas ukąsić na wakacjach, na działce, a nawet w naszym własnym domu. Jak usunąć żądło? Jak dbać o ranę? Czy takie ukąszenie może być groźne dla życia i zdrowia?
Sprawdź: Co robić, gdy ukąsi nas owad?
Pasożyty
Osłabienie, biegunka,spadek masy ciała, śluz w kale – to tylko niektóre symptomy zakażenia pasożytem. Uważać powinni szczególnie Ci, którzy wracają z dalekich krajów. Jak rozpoznać zakażenie i pokonać nieproszonego towarzysza?
Sprawdź: Co robić, gdy podejrzewamy zakażenie pasożytem?
Biegunka – wstydliwy problem
Biegunka może się nam przydarzyć wszędzie i z rozmaitych powodów. Kiedy staje się niebezpieczna? Jak jej zaradzić? Jak pomagać osobie cierpiącej na biegunkę? Czy warto sięgać po leki? Dlaczego tak ważne w przypadku biegunki jest nawadnianie chorego?
Sprawdź: Czy biegunka jest niebezpieczna?
Odwodnienie
Utrata wody wraz z zaburzeniem równowagi elektrolitowej może powodować zmiany w rytmie pracy serca, zaburzenia elektrolitowe oraz omdlenia. Pamiętajmy, że utrata 15% wody z organizmu kończy się najczęściej śmiercią. Jak nawodnić odwodnioną osobę i kiedy wymaga ona hospitalizacji?
Sprawdź: Czym grozi odwodnienie organizmu?
Tężec
Skaleczenie brudnym narzędziem, np. podczas pracy w ogródku, grozi niebezpiecznym zakażeniem. Jak uniknąć tężca? Co robić, by nie doszło do zakażenia? Jak postępować z raną?
Sprawdź: Uwaga, tężec!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!