Krew w jamie ustnej – co robić?

Krew w jamie ustnej – co robić?/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia
Krew w jamie ustnej zawsze powoduje niepokój, a jej przyczyn jest wiele – w tym: uraz języka, wnętrza jamy ustnej, warg, gardła, przełyku czy krwawienie po utracie zęba. Jak udzielić w takiej sytuacji pierwszej pomocy? Kiedy trzeba jechać do lekarza?
/ 27.09.2016 13:01
Krew w jamie ustnej – co robić?/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Krwawienie, czyli krew w buzi

Krwawienie powstałe w wyniku urazu objawia się nagłym upływem krwi i bólem. Jeśli uszkodzone zostało miejsce takie jak dziąsła, język, wargi czy zęby, będzie można to łatwo zlokalizować po dokładnym obejrzeniu tych miejsc pod światłem.

Czasami krwawieniu może towarzyszyć obrzęk.  

Zobacz też: Plucie krwią - co oznacza?

Skąd to krwawienie?

Urazy jamy ustnej są powszechne wśród małych dzieci, które często mogą skaleczyć się ołówkiem, kredką, patyczkami do lodów lub lizaków. Każdy z nas może przypadkowo podczas jedzenia ugryźć się w język lub wargę.

Do uszkodzeń języka dochodzi często podczas napadu padaczkowego.  Dodatkowo wybite lub poruszające się zęby mogą powodować krwawienia z zębodołu lub dziąseł.

Krwawienie z jamy ustanej może być też skutkiem pobicia.

Stanem zagrażającym życiu jest krwawienie żylaków przełyku, powstałych najczęściej w wyniku marskości wątroby. Objawia się ono wymiotami ciemną krwią w postaci przypominającej fusy.

Chcesz zminimalizować ryzyko krwawienia z jamy ustnej? Posiłek zjadaj powoli i bez pośpiechu. Nie rozmawiaj w trakcie przeżuwania pokarmu. Pilnuj dzieci, aby nie brały do ust ostrych i twardych przedmiotów i jednocześnie nie trzymały ich w ustach biegając lub wykonując gwałtowne ruchy.

Co robić?

W wielu przypadkach krwawienie powstałe na skutek urazu okaże się niewielkie, a sama rana niegroźna. Jednak w przypadku ostrych, głębokich urazów, gdzie może dojść do przebicia tylnej ściany gardła lub przełyku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jeśli podejrzewamy przebicie ściany gardła lub położonych głębiej warstw przełyku, jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem! Przy użyciu endoskopu usunie on ciało obce i obejrzy stan naczyń krwionośnych.

Zobacz też: Po czym poznać krwotok?

Krwawienie z jamy ustnej

W przypadku krwawienia z jamy ustnej poszkodowanemu podajemy zimną wodę do płukania ust lub kostki lodu do ssania. Wody z krwią nie połykamy, aby nie podrażnić żołądka i nie sprowokować wymiotów.

Krwawienie z warg i języka

Czysty gazik nasączamy zimną wodą i przykładamy do warg, jednocześnie tamując krwawienie poprzez uciskanie rany palcami. W przypadku urazów języka stosujemy tę samą metodę przy pomocy drugiej osoby.

Krwawienie z powodu zęba

Do krwawiącego zębodołu lub dziąsła przykładamy wacik nasączony zimną wodą.

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku jest stanem zagrażającym życiu i w takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie!

Już po urazie…

Przez  kilka dni po urazie należy unikać gorących, kwaśnych i pikantnych potraw, które tylko podrażniłyby zranienia. Szczególną uwagę należy przywiązywać do płukania jamy ustnej wodą i płynem antyseptycznym po każdym posiłku, szczególnie, gdy uszkodzeniu uległy dziąsła lub zęby. Gdy rana jest jeszcze świeża, unikajmy szczotkowania zębów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA