maść na oparzenia fot. Adobe Stock

Maści na oparzenia. Czym smarować poparzenie, a czego unikać?

Maści, kremy czy żele na oparzenia mają właściwości chłodzące, uśmierzające ból, ale też regenerujące, przyspieszające gojenie się rany oraz przeciwbakteryjne. Aby skutecznie leczyć oparzenie, trzeba wiedzieć, jakiego preparatu użyć zaraz po oparzeniu, a jakiego, gdy rana się goi.
/ 10.09.2020 13:53
maść na oparzenia fot. Adobe Stock

Niewielkie, lekkie oparzenia powierzchowne, powodujące uszkodzenie naskórka i zaczerwienienie, nie wymagają specjalistycznego leczenia. Podstawą w takich przypadkach jest zastosowanie środków chłodzących, a następnie preparatów o właściwościach regenerujących naskórek, wspomagających gojenie, nawilżających i ewentualnie przeciwbakteryjnych.

Spis treści:

  1. Maści, kremy na oparzenie – chłodzące, łagodzące ból
  2. Maści, kremy na oparzenie – wspomagające gojenie
  3. Czym nie smarować oparzenia?

Maści, kremy na oparzenie – chłodzące, łagodzące ból

Pierwszymi preparatami, które powinniśmy zastosować na oparzoną skórę zaraz po jej schłodzeniu zimną wodą, są żele hydrożelowe i żele hydrokoloidowe. Łagodzą ból i zmniejszają obrzęk związany z uszkodzeniem skóry. Zalecane maści o działaniu przeciwbólowym i łagodzącym pierwsze objawy oparzenia to np. UniGel, Help4skin, Termcool, Thermi, Entil Oparzenia. Z kolei przeciwobrzękowo zadziała środek na bazie octanowinianu glinu (żel Altacet).

Maści, kremy na oparzenie – wspomagające gojenie

Po pierwszych działaniach chłodzących i kojących, należy zadbać o uszkodzoną skórę. W celu przyspieszenia gojenia się rany po oparzeniu, najskuteczniejsze będą maści, kremy czy żele z witaminą E, które łagodzą podrażnioną skórę, dodatkowo nawilżają ją i działają przeciwzapalnie.

Preparaty z witaminą B5, a więc dekspantenolem (np. Panthenol, Bephanten), przyspieszą podział komórek, a dzięki temu wspomogą naturalne procesy regeneracyjne. Mają też właściwości przeciwzapalne i nawilżające. Polecane są także maści, spraye z jonami srebra (np. Ranisilver, Nanosilver prodiab) - również wspomagają gojenie.

Na oparzenia możemy zastosować maści z kwasem hialuronowym, który poprawia nawilżenie naskórka. Dobroczynne będą również preparaty zawierające alantoinę (np. Alantan) oraz lanolinę (np. maść tranowa).

Z domowych sposobów na etapie regeneracji i gojenia się skóry może pomóc aloes, który nawilża skórę lub nagietek (maść nagietkowa), który koi skórę i pomaga zlikwidować stany zapalne (czytaj też: Domowe sposoby na oparzenia). 

W aptece dostępne są również maści lecznicze na oparzenia, na receptę. Takim środkiem jest popularny preparat na bazie soli srebrowej sulfatiazolu (Argosulfan), krem o działaniu przeciwbakteryjnym przeznaczony do terapii oparzeń i owrzodzeń. Przyspiesza gojenie, łagodzi ból i przede wszystkim zapobiega zakażeniu rany. Na odkażone miejsce oparzenia należy nałożyć warstwę o grubości 2-3 mm kremu, 1-2 razy dziennie. Preparat można stosować od 2. miesiąca życia. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką produktu.

Czym nie smarować oparzenia?

Po oparzeniu i w czasie gojenia się skóry powinniśmy zrezygnować z preparatów dodatkowo przesuszających i podrażniających skórę, czyli np. maści z witaminą C czy retinolem (witaminą A).

Na świeżą ranę pooparzeniową nie wolno nakładać preparatów tłustych, olejów czy innych tłuszczów, ponieważ zatrzymują ciepło, a naszym celem jest chłodzenie miejsca po oparzeniu.

Więcej na temat oparzeń:
Oparzenia - leczenie oparzeń
Domowe sposoby na oparzenia - jak uśmierzyć ból? (zioła, rośliny lecznicze)
Jak schładzać oparzenia?
Domowe i apteczne sposoby na oparzenia słoneczne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!