Niewielkie, lekkie oparzenia powierzchowne, powodujące uszkodzenie naskórka i zaczerwienienie, nie wymagają specjalistycznego leczenia. Podstawą w takich przypadkach jest zastosowanie środków chłodzących, a następnie preparatów o właściwościach regenerujących naskórek, wspomagających gojenie, nawilżających i ewentualnie przeciwbakteryjnych. Dowiedz się, czym najlepiej smarować oparzenia, żeby zapobiegać bliznom i usprawnić gojenie się ran.
Spis treści:
- Smarowanie oparzeń - postępowanie
- Maści i kremy na oparzenie – chłodzące i łagodzące ból
- Maści, kremy na oparzenie – wspomagające gojenie
- Czym nie smarować oparzenia?
Smarowanie oparzeń - postępowanie
Postępowanie przy smarowaniu oparzeń zależy przede wszystkim od stopnia oparzenia rany, a także od etapu jej gojenia.
Smarowidła przy oparzeniach pozwalają: chłodzić, regenerować, odkażać i nawilżać ranę po oparzeniu.
Krok 1: Przede wszystkim pamiętaj o schłodzeniu oparzonego miejsca przez 10-30 minut w pod strumieniem zimnej wody. Pomaga to zmniejszyć ból i ograniczyć uszkodzenie skóry. Nie smaruj oparzenia od razu, pomijając etap schładzania.
Krok 2: Smarowanie oparzeń schładzającymi substancjami. Sprawdzają się tu żele hydrokoloidowe, żel z aloesu i inne preparaty apteczne. Oprócz chłodzenia działają one antyseptycznie i przyspieszają gojenie oparzeń.
Krok 3: Po zagojeniu oparzeń słonecznych, skórę trzeba natłuszczać i chronić przed słońcem, by umożliwić jej regenerację. Na tym etapie można zastosować już naturalne oleje.
Pamiętaj też, że wybór kremu lub maści na oparzenia zależy od typu oparzenia. Jeśli skóra nie została przerwana (oparzenia I stopnia), najważniejsze jest chłodzenie naskórka. Łagodne oparzenia słoneczne można smarować specjalnymi chłodzącymi żelami lub np. zastosować maślankę na oparzenia. Jeśli po oparzeniu wystąpią bąble lub uszkodzona jest skóra właściwa (oparzenia II i III stopnia), lepiej nie ryzykować z domowymi sposobami.
Poważniejsze oparzenia wymagają często smarowania preparatami aptecznymi, które mają właściwości antyseptyczne. Ranę z oparzeniami II i III stopnia też należy chłodzić (np. żelami do smarowania oparzeń), następnie umożliwić jej regenerację, a później wspierać odbudowę naskórka za pomocą nawilżania i natłuszczania rany po oparzeniu. Najlepiej w tej sytuacji poradzić się jednak lekarza.
Maści i kremy na oparzenie – chłodzące i łagodzące ból
Chłodzące żele i maści to pierwsza broń w walce z poparzeniami. Pierwszymi preparatami, które powinniśmy zastosować na oparzoną skórę zaraz po jej schłodzeniu zimną wodą, są właśnie żele hydrożelowe i żele hydrokoloidowe. Łagodzą ból i zmniejszają obrzęk związany z uszkodzeniem skóry. Zalecane maści o działaniu przeciwbólowym i łagodzącym pierwsze objawy oparzenia. Z kolei przeciwobrzękowo zadziała środek na bazie octanowinianu glinu.
Maści, kremy na oparzenie – wspomagające gojenie
Po pierwszych działaniach chłodzących i kojących, należy zadbać o uszkodzoną poparzeniem skórę. W celu przyspieszenia gojenia się rany po oparzeniu, najskuteczniejsze będzie smarowanie oparzenia kremami i żelami z witaminą E, które łagodzą podrażnioną skórę, dodatkowo nawilżają ją i działają przeciwzapalnie.
Preparaty z witaminą B5, a więc dekspantenolem, przyspieszą podział komórek, a dzięki temu wspomogą naturalne procesy regeneracyjne. Mają też właściwości przeciwzapalne i nawilżające.
Polecane są także maści, spraye z jonami srebra - również wspomagają gojenie.
Oparzenia można smarować maściami z kwasem hialuronowym, który poprawia nawilżenie naskórka. Dobroczynne będą również preparaty zawierające alantoinę oraz lanolinę (np. maść tranowa).
W aptece dostępne są również maści lecznicze na oparzenia, na receptę. Takim środkiem jest popularny preparat na bazie soli srebrowej sulfatiazolu, krem o działaniu przeciwbakteryjnym przeznaczony do terapii oparzeń i owrzodzeń. Przyspiesza gojenie, łagodzi ból i przede wszystkim zapobiega zakażeniu rany. Na odkażone miejsce oparzenia należy nałożyć warstwę o grubości 2-3 mm kremu, 1-2 razy dziennie. Preparat można stosować od 2. miesiąca życia. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką produktu.
Czym smarować oparzenia? Domowe sposoby
Z domowych sposobów na etapie regeneracji i gojenia się skóry może pomóc aloes, który nawilża skórę lub nagietek (maść nagietkowa), który koi skórę i pomaga zlikwidować stany zapalne (Przeczytaj też: Domowe sposoby na oparzenia).
Czym nie smarować oparzenia?
Po oparzeniu i w czasie gojenia się skóry powinniśmy zrezygnować z preparatów dodatkowo przesuszających i podrażniających skórę, czyli np. maści z witaminą C czy retinolem (witaminą A).
Na świeżą ranę pooparzeniową nie wolno nakładać preparatów tłustych, olejów czy innych tłuszczów, ponieważ zatrzymują ciepło, a naszym celem jest chłodzenie miejsca po oparzeniu. Natłuszczanie rany po oparzeniu jest wskazane dopiero po wstępnej regeneracji naskórka.
Zagojona rana po oparzeniu powinna być natłuszczana i nawilżana. Można w tym celu zastosować w domu także naturalne tłuszcze, np. masło, lub oliwę z oliwek.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 9.09.2020.
Czytaj także:
Oparzenia - leczenie oparzeń
Jak schładzać oparzenia?
Sposoby na oparzenia słoneczne
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!