Coraz więcej mieszkańców naszego kraju cierpi na choroby alergiczne. Od kataru i kichania do ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego – Twoja wiedza i pomoc zawsze może się przydać/fot. Fotolia

Nagły atak alergii – co robić?

Coraz więcej mieszkańców naszego kraju cierpi na choroby alergiczne. Od kataru i kichania do ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego – Twoja wiedza i pomoc zawsze może się przydać. Pamiętaj jednak, by w razie nagłego zachorowania wezwać zawsze pogotowie ratunkowe!
/ 01.09.2011 12:32
Coraz więcej mieszkańców naszego kraju cierpi na choroby alergiczne. Od kataru i kichania do ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego – Twoja wiedza i pomoc zawsze może się przydać/fot. Fotolia

Mechanizm wywołujący nagłą alergię

Alergią nazywamy wyłącznie reakcję typu immunologicznego, w mechanizmie której wydzielane zostają przeciwciała typu IgE. Uwalniane z komórek mediatory reakcji alergicznej jak histamina i inne kininy mogą dawać odczyn miejscowy lub uogólniony i od tego, gdzie zadziałają i z jaką siłą, zależy rozwój objawów.

Objawy bywają różne u różnych osób, więc reakcja na dany antygen występująca u jednej osoby nie będzie taka sama, jak u innej, nawet jeśli uczulone są na tę samą substancję.

Polecamy: Co oznacza ostry ból brzucha?

Uwaga, alergia!

Zazwyczaj reakcje alergiczne są łagodne i dotyczą ograniczonej okolicy ciała. Zdarzają się jednak objawy ciężkie, a nawet zagrażające życiu. Często w pierwszej kolejności występują objawy skórne (swędząca wysypka). Pojawia się kaszel, duszność oraz świszczący oddech.

Niebezpiecznym objawem w przypadku niektórych alergii, na przykład na orzechy czy jad owadów, jest puchnięcie narządów głowy i szyi. Jeśli dojdzie do obrzęku języka czy krtani, może się to skończyć nawet śmiercią – najważniejsza jest szybka reakcja i wezwanie pogotowia ratunkowego!

Niezbędny ratunek

Wstrząs anafilaktyczny jest terminem określającym bardzo szybkie i gwałtowne pojawienie się objawów, które mogą zagrażać życiu. Rozszerzenie naczyń powoduje spadek ciśnienia tętniczego, a przez to zmniejszenie ukrwienia narządów, w tym mózgu i serca. W zależności od stanu, pacjent może być blady lub czerwony, spocony lub suchy, splątany, zdenerwowany lub nieprzytomny.

Twoja reakcja powinna polegać na wezwaniu pogotowia i, jeśli chory ma przy sobie odpowiednie leki, których jesteś pewien, że powinien je zażyć (np. adrenalina), na podaniu ich.

Polecamy: Trucizny - gdzie mogą się znajdować?

Twoja pomoc

Jako obserwator lub pomocnik osoby chorej przede wszystkim odizoluj ją od źródła alergenu. Jeśli ma przy sobie leki przeciwalergiczne, jest to czas, by je zastosować. Przyjęcie leku antyhistaminowego pomoże zwalczać obrzęk i swędzenie oraz ułatwi oddychanie. W przypadku gdy choremu towarzyszy duszność, należy zastosować lek wziewny rozszerzający oskrzela.

Gdy alergik czuje się słabo, należy go położyć i unieść delikatnie nogi do góry. Niektórzy noszą ze sobą zestaw adrenalinowy. Należy bezwzględnie zastosować go w przypadku poważnych objawów alergii.

Zadzwoń po pogotowie, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pacjenta, jeśli stracił przytomność, nie może oddychać, ma narastający obrzęk okolicy twarzy. U poszkodowanego, który nie oddycha,  należy zastosować masaż serca i sztuczne oddychanie w algorytmie 30:2.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!