Co robić, gdy ość stanie w gardle? Domowe sposoby i pierwsza pomoc

ość w gardle fot. Adobe Stock, Graphicroyalty
Wbita ość w gardle jest częstą przyczyną wizyty u otolaryngologa. Ość może zostać połknięta bez konsekwencji zdrowotnych, ale zdarza się, że wybije się w ścianę gardła lub migdałek. W cięższych przypadkach może trafić do przełyku albo utkwić w ścianie żołądka. Jakie są objawy i co robić, gdy w gardle utkwi ość?
/ 23.12.2023 05:35
ość w gardle fot. Adobe Stock, Graphicroyalty

Spis treści:

 1. Ość w gardle – objawy
 2. Czy ość w gardle jest groźna? Skutki zdrowotne
 3. Ość w gardle – co robić? 
 4. Ość w gardle – diagnostyka
 5. Jak jest usuwana ość z gardła?

Ość w gardle - objawy

Gdy dojdzie do wbicia się ości w gardło po posiłku objawy zwykle pojawiają się w ciągu 24 godzin. Są to np.:

Ość może wbić się nie tylko w ścianę gardła, ale też w migdałki, podstawę języka czy inne miejsca. Jest to stan potencjalnie niebezpieczny i nie wolno go lekceważyć. Ość jest ostrym ciałem obcym, które może wywołać obrzęk i stan zapalny tkanek. 

Jak wynika z indyjskiego badania pod kierunkiem otolaryngologa prof. Santosha Swaina, nie zawsze udaje się stwierdzić obecność ciała obcego u osób, które zgłaszają się do lekarza z przekonaniem o obecności ości w gardle. U wielu osób objawy ustępują samoistnie w ciągu 48 godzin. Są to sytuacje gdy doszło np. do otarcia tkanek przez ość albo ość wbiła się i krótko po tym odpadła bez jakiekolwiek interwencji. Do wbicia się ości dochodzi często u osób młodych, w wieku 20-30 lat, co zdaniem lekarzy może wynikać z większej skłonności do jedzenia w pośpiechu. 

Czy ość w gardle jest groźna? Możliwe skutki zdrowotne

Wbicie się ości w gardło jest stanem, którego nie powinniśmy bagatelizować. Jeśli ość tkwiąca w gardle nie zostanie usunięte w odpowiednim czasie, istnieje ryzyko wystąpienia różnych powikłań. Najpoważniejsze z nich to:

 • zakażenie,
 • zapalenie śródpiersia,
 • ropień,
 • perforacja przełyku,
 • krwiak zagardłowy,
 • odma opłucnowa,
 • tętniak rzekomy aorty. 

W skrajnych przypadkach wbita ość może stanowić ryzyko nie tylko dla zdrowia, ale i życia. W ciągu kilku dni może dojść z tego powodu do przebicia przełyku oraz aorty. Potencjalnym zagrożeniem jest również sepsa, gdy dojdzie do zakażenia w miejscu urazu. Mimo wszystko są to sytuacje, które zdarzają się bardzo rzadko.

Ość w gardle – co robić? Domowe sposoby na ość w gardle

Jeżeli połknąłeś ość, ale czujesz się dobrze i nie pojawiają się żadne objawy, nie ma powodu do niepokoju. Nie trzeba zgłaszać się do lekarza. W przypadku połknięcia ość często przechodzi przez układ pokarmowy bez żadnych konsekwencji.

Jeśli czujesz, że ość utkwiła w gardle  gardło boli, kłuje, masz problemy z przełykaniem  zgłoś się do lekarza otolaryngologa lub na dyżur laryngologiczny. Nawet jeżeli okaże się, że żadnego ciała obcego nie ma, to może być potrzebne leczenie stanu zapalnego po otarciu tkanek. Poza tym staraj się nie jeść i nie pić do czasu wizyty u lekarza, aby nie spowodować przesunięcia się ości głębiej. Dużą dobrze widoczną ość możesz spróbować usunąć samodzielnie zdezynfekowaną długą pęsetą.

Niektórzy polecają domowe sposoby na ość w gardle takie jak jedzenie namoczonego chleba albo gotowanego ryżu, co ma pomóc w usunięciu ości. Zdecydowanie nie należy tego robić. Gęste jedzenie może tylko wbijać ość głębiej i pogorszyć twój stan. Podobnie odradzane jest picie octu na ość w gardle. Pomocne może być kasłanie, gdy poczuliśmy, że w gardło wbiła się ość. 

Ość w gardle – diagnostyka

Ości nie są dobrym materiałem do uwiecznienia na zdjęciach rentgenowskich. Są słabo przepuszczalne dla promieni rentgenowskich i często nie są widoczne w badaniu. Najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym w przypadku utkwienia ości w gardle jest laryngoskopia. Jest to nieinwazyjne badanie polegające na wprowadzeniu sondy przez jamę ustną. Umożliwia lekarzowi obejrzenie gardła w czasie rzeczywistym na monitorze. Czasami konieczna jest tomografia komputerowa. 

Jak jest usuwana ość z gardła?

Ość może być usunięta przez lekarza za pomocą szpatułki i szczypczyków. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jeśli ość utkwiła głębiej, konieczny może być zabieg endoskopowy wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jest to sposób bezpieczny i skuteczny oraz polecany jako główna technika leczenia. Laryngolog zwykle usuwa ciało obce na pierwszej wizycie. W celu zapobiegania zakażeniu może przepisać antybiotyk. 

Źródła:
Santosh Kumar Swain, Santosh Kumar Pani, Mahesh Chandra Sahu, Management of fish bone impaction in throat – Our experiences in a tertiary care hospital of eastern India, Egyptian Journal of Ear, Nose, Throat and Allied Sciences, https://doi.org/10.1016/j.ejenta.2016.12.001.

Czytaj także:
Uczucie „guli w gardle”. Od czego czujemy ucisk w przełyku i jak się go pozbyć?
Zapalenie gardła – objawy, przyczyny, leczenie
Domowe sposoby na ból gardła - płukanki, okłady, syropy, inhalacje
Jak wyciągnąć drzazgę? Sposoby na usunięcie ciała obcego ze skóry

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA