Jak postępować przy urazie nosa? Odpowiada lekarz

uraz nosa fot. Adobe Stock, eddows
Urazy nosa są częstymi efektami zarówno dziecięcych zabaw, jak i sportów uprawianych przez dorosłych. Czy w przypadku wypływu krwi z nosa po uderzeniu należy opuścić głowę i pozwolić krwi wyciec? Jak poznać, że nos jest złamany? Czym jest odma podskórna? Czym grozi zapalenie po urazie nosa?
/ 22.06.2022 05:36
uraz nosa fot. Adobe Stock, eddows

Spis treści:

  1. Uraz nosa – objawy
  2. Uraz nosa – pierwsza pomoc przy krwawieniu
  3. Uraz nosa – pierwsza pomoc przy złamaniu
  4. Uraz nosa – pierwsza pomoc przy stanie zapalnym

Uraz nosa – objawy

Nos jest szczególnie narażony na urazy, ponieważ jest najbardziej wystającą, a jednocześnie centralną częścią twarzy. Nos jest też niezmiernie dobrze ukrwioną częścią ciała

Typowe objawy urazu nosa to:

  • obrzęk,
  • krwawienie z nosa,
  • podbarwienie skóry sine lub czerwone,
  • rana, otarcie naskórka,
  • ból nosa,
  • możliwa zmiana kształtu nosa (przy złamaniu).

O wypłynięcie krwi z nosa po uderzeniu, nawet stosunkowo niewielkim, nie jest trudno. Bogata sieć naczyń krwionośnych pozwala na ogrzanie i nawilżenie wdychanego powietrza, jednak w chwili urazu może pęknąć i spowodować niepokojące krwawienie z nosa. Objawia się ono wypływem krwi przez nozdrza z towarzyszącym bólem. Warto wiedzieć, jak postępować przy urazie nosa, by uniknąć poważnych konsekwencji.

Uraz nosa – pierwsza pomoc przy krwawieniu

W przypadku urazu nosa i krwawienia należy:

  • Posadzić poszkodowanego na krześle z opuszczoną głową tak, by krew mogła samoistnie wypływać z nosa.
  • Jako że większość krwawień, nawet przy urazach, dotyczy przedniego odcinka, czyli tzw. splotu Kiesselbacha – należy zacisnąć jedno skrzydełko nosa, a poszkodowany w tym czasie powinien oddychać przez usta.
  • Aby zwolnić przepływ krwi, można na karku umieścić zimny kompres.

W chwili tamowania krwotoku nie stosuje się zimnych okładów na nos – są one zalecane po zatamowaniu krwawienia, by zapobiec rozwojowi sińców.

Uraz nosa – pierwsza pomoc przy złamaniu nosa

Poważniejszym skutkiem urazu jest złamanie nosa. Może ono być w pierwszej chwili trudne do zdiagnozowania, ponieważ obrzęknięte tkanki i popękana, krwawiąca skóra zmienia obraz zranionego miejsca. Gdy jednak następuje przemieszczenie kości, nos jest widocznie zniekształcony, a jego nasada obniżona, a wówczas rozpoznanie jest właściwie pewne. Jeśli występuje krwotok z nosa, należy go zaopatrzyć według powyższej instrukcji.

Następnie powinno się przyłożyć na nos zimny okład, który pomoże zmniejszyć obrzęk oraz wezwać karetkę pogotowia. Wówczas chory znajdzie się w szpitalu, gdzie możliwe będzie bezpieczne zaopatrzenie złamania.

Uwaga na odmę podskórną

Następstwem urazu nosa może być również odma podskórna – jest to powietrze, które zbiera się pod skórą i może powodować nawet trzeszczenie przy dotyku. Lekkie krwawienie potrafi utrzymywać się nawet kilka dni. Drożność nosa może być zmniejszona poprzez obrzęk lub przesunięcie tkanek.

Uraz nosa – pierwsza pomoc przy stanie zapalnym

Kiedy ból, zamiast zmniejszać swoje nasilenie, będzie się nasilał, skontaktuj się z lekarzem laryngologiem. Możliwe, że rozwija się zapalenie, które może być bardzo groźne. Okolica nosa bowiem jest anatomicznie połączona z naczyniami mózgu, przez co nawet błaha infekcja może przenieść się na ośrodkowy układ nerwowy. Pamiętaj też o mierzeniu temperatury przez kilka dni po urazie.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 07.07.2011.

Czytaj także:
Zatkany nos – co oznacza i co robić? [komentarz eksperta]
Domowe sposoby na katar
Złamanie zamknięte – objawy, pierwsza pomoc, leczenie
Złamanie otwarte – pierwsza pomoc krok po kroku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA