Sytuacje zagrażające życiu
Zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej i ustawą o zawodzie lekarza lekarz ma obowiązek udzielenia świadczenia zdrowotnego w sytuacji, gdy nie udzielenie pomocy stworzyłoby zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
Artykuł 30 ustawy o zawodzie lekarza brzmi: „lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzielaniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych przypadkach nie cierpiących zwłoki.
Przeczytaj: Odszkodowanie od szpitala - krok po kroku
Kiedy lekarz może odstąpić od leczenia?
Zarówno ustawa o zawodzie lekarza, jak i Kodeks etyki lekarskiej dopuszczają możliwość odstąpienia lekarza od leczenia jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Powodem nie udzielenia przez lekarza świadczenia może być brak odpowiedniej wiedzy czy sprzętu.
Jeżeli lekarz odstępuje lub w ogóle nie podejmuje leczenia, powinien wskazać pacjentowi inną możliwość uzyskania pomocy. Swą decyzję powinien uzasadnić i odnotować w dokumentacji medycznej.
Zobacz też: Jak działa sprzeciw wobec opinii lekarskiej?
Kiedy lekarz nie powinien odstępować od leczenia?
Przesłanką do odmówienia pacjentowi leczenia nie powinny być przesłanki czysto osobiste. Lekarz, który jest w konflikcie z pacjentem lub jego rodziną nie ma prawa odmówić leczenia. Również podejrzenia co do zastosowania się do zaleceń lekarskich nie powinny być przyczyną niepodjęcia leczenia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!