Uwarunkowania prawne
Regulacje związane z dokumentacją medyczną zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wydane na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 i Nr 76, poz. 641 oraz z 2010 r. Nr 96, poz. 620).
Przeczytaj: Zasady odpłatności i przechowywania dokumentacji medycznej
Co powinna zawierać karta informacyjna?
Zgodnie z jego treścią lekarz ma obowiązek wystawienia karty informacyjnej leczenia szpitalnego. Karta ta, jeżeli przepisy rozporządzenia nie stanowią inaczej, powinna zawierać oznaczenie podmiotu np. zakładu opieki zdrowotnej; oznaczenie pacjenta, a w przypadku dziecka do 1. roku życia - także numer PESEL matki dziecka, a w razie braku numeru PESEL - serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość; oznaczenie osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych oraz kierującej na badanie, konsultację lub leczenie; datę dokonania wpisu; informacje dotyczące stanu zdrowia i choroby oraz procesu diagnostycznego, leczniczego, pielęgnacyjnego lub rehabilitacji; inne informacje wynikające z przepisów odrębnych.
Przeczytaj: Przed wyjściem ze szpitala pacjent powinien odebrać wypis
Obowiązek wydania pacjentowi karty informacyjnej nie jest dosłownie uregulowany we wskazanym rozporządzeniu, jednakże treść jego § 22 stanowi, że lekarz wypisujący pacjenta wystawia kartę informacyjną leczenia szpitalnego. Można więc wyinterpretować z tej regulacji, że karta powyższa powinna być stworzona w chwili wypisu pacjenta ze szpitala, a więc również wydana mu jako część dokumentacji indywidualnej zewnętrznej.
Zaniechania w tym względzie mogą zostać wskazane przez pacjenta jako naruszenie jego praw.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!