Kto ma prawo do opieki?
Prawo do opieki zdrowotnej finansowanej przez państwo, czyli de facto przez podatników, przysługuje osobom, które posiadają powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy osób, które na podstawie ustawy o świadczeniu opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych, mają prawo do świadczeń zdrowotnych. Są to m.in. osoby ubezpieczone (np. pracownicy), członkowie ich rodzin, studenci, uczniowie, emeryci i renciści.
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej nie przepada wraz z wygaśnięciem obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, np. w sytuacji nieprzedłużenia umowy o pracę. Trwa ono zazwyczaj jeszcze przez pewien okres od tego zdarzenia. Wynika to z potrzeby zapewnienia ciągłości opieki zdrowotnej tak, by pacjenci z dnia na dzień nie byli pozbawieni uprawnień do bezpłatnego leczenia. Daje to również czas na uzyskanie innego prawa do ubezpieczenia - podjęcia nowej pracy lub uzyskania statusu bezrobotnego.
Przeczytaj: Jakie świadczenia obejmuje ambulatoryjna opieka zdrowotna?
Kiedy ustaje prawo do świadczeń
W przypadku ustania stosunku pracy prawo do świadczeń obowiązuje do 30 dni od tego zdarzenia. Dotyczy to również przedsiębiorców. Jednak w tym przypadku termin ten liczy się od dnia zakończenia prowadzenia działalności.
Oprócz wyżej wymienionych przykładów świadczenia są bezpłatne w okresie 30-dniowym także w następujących przypadkach:
• dla osób zatrudnionych, które pozostają na urlopie bezpłatnym – po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu;
• dla osób bezrobotnych – po upływie 30 dni od dnia utraty statusu bezrobotnego;
• w przypadku śmierci osoby, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia. Tracą oni prawo do świadczeń po upływie 30 dni od daty śmierci danej osoby.
Studenci i przyszli emeryci
Prawo do świadczeń przysługuje również osobom, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, bądź zostały skreślone z listy studentów lub uczniów. Mogą one korzystać ze świadczeń zdrowotnych, które finansowane są ze środków publicznych, w okresie do 4 miesięcy od ukończenia nauki lub skreślenia z listy.
W przypadku osób, które ubiegają się o przyznanie emerytury lub renty prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje w okresie trwania postępowania o ich przyznanie. Nie jest zatem ograniczone żadnym terminem.
Zobacz: Jak potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych?
Osoby na zasiłku
Osoby, które pobierają zasiłek przyznany na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, również mają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Przysługuje ono jednak tylko w okresie, w którym pacjent korzysta ze wspomnianej pomocy materialnej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!