Słowenia - zdrowie na wakacjach

Czy ratownictwo górskie w Czechach jest płatne?
Nie ważne czy wakacje spędzisz nad Adriatykiem, czy zwiedzając Lublanę musisz mieć przy sobie EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewni Ci dostęp do świadczeń medycznych niezbędnych z punktu widzenia medycznego
/ 03.05.2011 12:37
Czy ratownictwo górskie w Czechach jest płatne?

Czy należy się ubezpieczyć?

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą korzystać z opieki zdrowotnej dostępnej w ramach ubezpieczenia w Słowenii. Przed wyjazdem należy złożyć wniosek do NFZ o wydanie karty EKUZ. Uprawnia ona do korzystania z podstawowych usług medycznych oferowanych przez publiczną służbę zdrowia, dlatego zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowe ubezpieczenie powinno zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski oraz pokryć koszty opłat za świadczenia medyczne, które obowiązują w Słowenii.

W ramach EKUZ można korzystać opieki zdrowotnej świadczonej w placówkach, które podpisały umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych (ZZZS).

Wizyta u lekarza

Pacjenci przed wizytą u lekarza powinni przedstawić kartę EKUZ. Wizyta u lekarza ogólnego jest odpłatna. Pacjent musi ponieść 5-25% kosztów świadczenia. Osoby nie posiadające karty EKUZ muszą zapłacić za wizytę około 60 EUR.

Do lekarza specjalisty należy zgłaszać się ze skierowaniem.

Dopłaty za świadczenia stomatologiczne wynoszą: 15% za badanie i wypełnienie, do 75% za protetykę. 

Przeczytaj: Które kleszcze są najgroźniejsze?

Pobyt w szpitalu

Leczenie szpitalne jest możliwe po uzyskaniu skierowania. W nagłych przypadkach skierowanie nie jest konieczne. Pacjenci powinni przedstawić kartę EKUZ. Chory pokrywa 15-25% kosztów hospitalizacji.

Transport sanitarny możliwy jest po uzyskaniu skierowania. Zazwyczaj jest on odpłatny. Chory musi ponieść 70% kosztów przejazdu. Jedynie w stanach nagłych transport jest nieodpłatny.

Leki

Recepty na leki refundowane może wystawić lekarz, który ma podpisaną umowę z ZZZS. Część leków na receptę jest bezpłatna za inne należy zapłacić 25%, 75% lub 100% ceny.

Zwrot kosztów leczenia

Zwrotu kosztów leków można się ubiegać po powrocie do Polski, w oddziale NFZ. Do wniosku o zwrot kosztów należy dołączyć dowody zapłaty i oryginały rachunków. W przypadku korzystania z prywatnych usług lekarskich, nie można żądać zwrotu poniesionych kosztów.

Numery alarmowe:

  • Policja - 113
  • Numer ratunkowy - 112

Sprawdź: Jakie wykonać szczepienia przed podróżą na Słowenię?

UWAGA

Na terenach leśnych występuje ryzyko ukąszenia przez kleszcze.

Źródło: www.nfz.gov.pl/www.msz.gov.pl/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA