Recepty na leki refundowane może wystawić lekarz NHS

Wielka Brytania - leczenie w podróży

Podróżując po Wielkiej Brytanii, możemy być narażeni na przeziębienie lub niestrawność. Mimo wszystko warto pamiętać o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i wykupieniu dodatkowej polisy.
/ 03.05.2011 18:10
Recepty na leki refundowane może wystawić lekarz NHS

Czy należy się ubezpieczyć?

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą korzystać z opieki zdrowotnej dostępnej w ramach ubezpieczenia Wielkiej Brytanii. Przed wyjazdem należy złożyć wniosek do NFZ o wydanie karty EKUZ. Uprawnia ona do korzystania z podstawowych usług medycznych oferowanych przez publiczną służbę zdrowia, dlatego zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowe ubezpieczenie powinno zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski oraz pokryć koszty opłat za świadczenia medyczne, które obowiązują w Wielkiej Brytanii.

W ramach EKUZ można korzystać z opieki zdrowotnej świadczonej w placówkach National Heath Sernice - NHS.

Przeczytaj: Gdy jedziemy zagranicę...

Wizyta u lekarza

Pacjenci przed wizytą u lekarza powinni przedstawić kartę EKUZ i dowód tożsamości.

Wizyta u lekarza ogólnego jest bezpłatna.

Leczenie stomatologiczne jest bezpłatne dla dzieci do 16. roku życia, uczniów do 18. roku życia i kobiet w ciąży. Pozostałe osoby musza wnieść zryczałtowaną opłatę za badanie (£ 15,50) oraz pokryć 80% kosztów leczenia.

Do lekarza specjalisty należy zgłaszać się ze skierowaniem.

Pobyt w szpitalu

Leczenie szpitalne jest możliwe po uzyskaniu skierowania. W nagłych przypadkach skierowanie nie jest konieczne. Pacjenci powinni przedstawić kartę EKUZ i dowód tożsamości.

Leki

Recepty na leki refundowane może wystawić lekarz NHS. Leki na receptę są bezpłatne dla dzieci poniżej 16. roku życia , uczniów do 18. roku życia, kobiet w ciąży i osób powyżej 60. roku życia. Pozostałe osoby wnoszą opłatę zryczałtowaną za każdy lek (£ 6,4)

Zwrot kosztów leczenia

Zwrotu kosztów można się ubiegać po powrocie do Polski, w oddziale NFZ. Do wniosku o zwrot kosztów należy dołączyć dowody zapłaty i oryginały rachunków. W przypadku korzystania z prywatnych usług lekarskich, nie można żądać zwrotu poniesionych kosztów.

Numery alarmowe:

  • Numer ratunkowy - 112

Sprawdź: Jakie wykonać szczepienia przed podróżą do Wielkiej Brytanii?

Źródło: www.mz.gov.pl, www.msz.gov.pl/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!