Zwolnienie L4 z powodu bolesnej miesiączki? Projekt ustawy zakłada 3-5 dni tzw. urlopu menstruacyjnego

bolesna miesiączka zwolnienie L4 fot. Adobe Stock, paulfourk
Bolesne miesiączki mogą uniemożliwiać wykonywanie obowiązków w pracy. U niektórych kobiet podczas menstruacji pojawiają się nie tylko bóle brzucha, ale też wymioty, ból głowy i krzyża, gorączka, trudności z koncentracją. Hiszpania może być pierwszym europejskim krajem z prawem do tzw. urlopu menstruacyjnego. Czy w Polsce lekarz może wystawić zwolnienie L4 z powodu bolesnej miesiączki?
/ 17.05.2022 13:00
bolesna miesiączka zwolnienie L4 fot. Adobe Stock, paulfourk

W Hiszpanii planowane jest uchwalenie prawa do zwolnienia lekarskiego z powodu bolesnej miesiączki. Na razie powstał projekt ustawy. Zakłada on, że kobietom z silnym bólem miesiączkowym będzie przysługiwał 3-dniowy urlop raz w miesiącu, z możliwością przedłużenia go pod pewnymi warunkami do 5 dni. Jeśli przepisy wejdą w życie, Hiszpania będzie pierwszym krajem w Europie z takim rozwiązaniem prawnym. Prawo do zwolnienia z powodu bolesnej miesiączki obowiązuje w niektórych krajach spoza Europy, m.in. Japonii.

Zapis w hiszpańskim projekcie ustawy jest częścią szerszych zmian, które wprowadzą m.in. dłuższy płatny urlop macierzyński, zmiany w przepisach dotyczących aborcji, bezpłatne artykuły higieniczne w placówkach publicznych (np. szkołach), oraz zniesienie podatku VAT na niektóre produkty, w tym podpaski i tampony.

Bolesna miesiączka a praca

Ból brzucha podczas miesiączki to powszechna dolegliwość, jednak niektóre kobiety mają wyjątkowo silne dolegliwości, połączone, z bólami krzyża, nudnościami, a nawet wymiotami, silnymi bólami głowy, gorączką i intensywnym krwawieniem. Ból miesiączkowy w jednym z badań zgłosiło aż 84% kobiet, z czego ok. 40% doświadczało go przy każdej miesiączce. U niektórych kobiet objawy są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków w pracy. Czy polskie prawo daje możliwość uzyskania zwolnienia L4 z powodu bolesnej miesiączki?

Bolesna miesiączka a zwolnienie lekarskie L4

W Polsce nie ma przepisów wprowadzających specjalne zwolnienie L4 z powodu bolesnej miesiączki (tzw. urlop menstruacyjny). Jednak lekarz może wystawić zwolnienie z racji silnych dolegliwości, które uniemożliwiają wykonanie obowiązków. Na podstawie obowiązujących przepisów w Polsce lekarz wystawia zwolnienie lekarskie w trzech przypadkach:

  • czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą,
  • konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhoea) jest samodzielną jednostką chorobową o kodzie GA34.3. Przeczytamy w klasyfikacji, że bolesne miesiączkowanie to "choroba narządów płciowych u kobiet, spowodowana endometriozą, adenomiozą, torbielami jajników lub może być idiopatyczna".

Prawo do urlopu w czasie bolesnej miesiączki może znaleźć się w wewnętrznych przepisach firm zatrudniających pracowników. Coraz więcej pracodawców oferuje też możliwość pracy zdalnej w tym czasie.

Należy też pamiętać, że pracownikom przysługują 4 dni w roku urlopu na żądanie. Potrzebę skorzystania z takiego urlopu należy zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Źródła:
Spain plans menstrual leave in new law for those with severe pain, BBC News, www.bbc.com/news/world-europe-61429022,
Grandi Giovanni i inni, Prevalence of menstrual pain in young women: what is dysmenorrhea?, doi:10.2147/JPR.S30602.

Czytaj także:
Ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich od 2022 roku. Na co uważać, żeby nie stracić „chorobowego”?
Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Co się zmieniło od nowego roku?
Renta na depresję - komu przysługuje, a komu nie. Jak załatwić formalności?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA