Atak paniki w nocy – skąd się bierze i co robić, żeby się uspokoić?

atak paniki w nocy fot. iStock, fizkes
Ataki paniki w nocy mogą przytrafić się osobom, które przeżyły traumatyczne doświadczenie, są narażone na duży stres, chorują na bezdech senny lub schorzenia tarczycy. Ataki paniki w nocy mogą przytrafić się dorosłym i dzieciom. Psycholog odpowiada, jak sobie radzić z nocnymi atakami paniki.
Marta Słupska / 07.04.2023 08:02
atak paniki w nocy fot. iStock, fizkes

Atak paniki w nocy pojawia się nagle w fazie snu nREM, czyli wtedy, gdy śpimy najgłębiej. Sprawia, że osobie, która go przeżywa, towarzyszy poczucie intensywnego strachu i zbliżającej się tragedii. Taki stan zwykle trwa kilka minut. Czy wymaga leczenia? O różne aspekty ataków nocnej paniki zapytałyśmy Dorotę Wojciechowską, która jest psychologiem i psychodietetykiem w Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).

Spis treści:

  1. Przyczyny ataku paniki w nocy
  2. Atak paniki w nocy - objawy
  3. Atak paniki w nocy - co robić?
  4. Nocny atak paniki u dziecka
  5. Atak paniki w nocy a koszmary senne
  6. Atak paniki w nocy - leczenie

Jakie są przyczyny ataku paniki w nocy?

Nocny atak paniki może mieć różne przyczyny, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Może być wynikiem niektórych chorób, takich jak np. problemy z tarczycą, bezdech senny, ale także może być związany ze stanem emocjonalnym.

Objawy ataku paniki w nocy

Atak paniki w nocy polega na tym, że osoba budzi się nagle, w stanie silnego pobudzenia układu autonomicznego, krzyczy, a nawet próbuje uciekać, przy czym jest całkowicie zdezorientowana i nie wie, co się z nią dzieje. Może dochodzić do tachykardii, pocenia się. Oddech jest szybki, źrenice ulegają rozszerzeniu. Stan taki zazwyczaj trwa nie dłużej niż 10 minut i wywołuje przerażenie u osoby go doświadczającej.

Atak paniki w nocy - co robić, gdy się pojawi? Jak się uspokoić?

Dużą rolę odgrywa wsparcie bliskich w czasie ataku paniki. Osoba będąca w stanie takiego ataku narażona jest na urazy fizyczne, którym ktoś bliski może po prostu zapobiec lub zminimalizować konsekwencje nagłego, niekontrolowanego pobudzenia ruchowego. Po takim ataku można zająć się jakąś spokojną czynnością, zastosować ćwiczenia oddechowe. Należy zrezygnować z włączania telewizora.

Nocny atak paniki u dziecka

Ataki paniki w nocy u dziecka mogą być związane z okresem rozwojowym. Występują czasami u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zdarza się, że ich przyczyną są wydarzenia dnia poprzedniego. Warto wtedy obserwować, na jakie bodźce dziecko jest narażane w ciągu dnia, czy są one dostosowane do wieku.

Pamiętajmy o tym, że dzieci interpretują rzeczywistość w odmienny sposób niż dorośli. Doświadczenie, które rodzicom wydaje się być obojętne, dla dziecka może okazać się tak ciężkie, że powróci w nocy w postaci ataku paniki czy koszmaru sennego. Miejmy na uwadze chociażby to, co pozwalamy oglądać dziecku w telewizji.

Istotną rolę odgrywa dbałość o odpowiednią, stałą porę snu, która pozwala zapobiec nadmiernemu przemęczeniu dziecka, a to z kolei może zmniejszać ryzyko wystąpienia ataków paniki w nocy. Bardzo ważne jest wyrozumiałe podejście rodziców czy opiekunów. Czasem warto zadbać o pozostawienie zapalonej lampki.   

Nocne ataki paniki u dzieci często budzą niepokój rodziców, ale nie są one zazwyczaj groźne i z wiekiem mijają. Jeżeli tak się nie dzieje, potrzebna jest konsultacja lekarska.

Czy atak paniki w nocy może mieć związek z koszmarami sennymi?

Nie, to co innego. Koszmary senne wywołujące grozę i silny lęk pamiętane są zazwyczaj w szczegółach, po przebudzeniu zachowana zostaje przytomność, świadomość miejsca i czasu. Wykazano, że stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych może mieć związek z występowaniem koszmarów sennych.

Czy ataki paniki w nocy wymagają leczenia?

Bardzo ważne jest różnicowanie przyczyn ataków paniki. Pamiętajmy o tym, że konsultacja lekarska i badania kontrolne pozwolą uchwycić podłoże nocnych ataków paniki oraz przyjąć odpowiednią metodę postępowania.

Istotny jest stan emocjonalny. Gdy doświadczamy silnego napięcia, warto zgłosić się do psychoterapeuty, z którym łatwiej będzie odnaleźć źródło naszych problemów i poradzić sobie z nim.

Pamiętajmy o tym, że sami także jesteśmy odpowiedzialni za jakość naszego snu. Zwracajmy uwagę na to, co jemy, abyśmy dostarczali niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Dbajmy o umiarkowaną aktywność fizyczną w ciągu dnia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 07.09.2018.

Czytaj także:
9 skutecznych sposobów na stres, polecanych przez naukowców. Wielu nie doceniamy
Ból głowy ze stresu - jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Nerwica - objawy nerwicy lękowej, żołądka, serca, natręctw, wegetatywnej
Objawy stresu długotrwałego. Jakie sygnały wysyła ciało i umysł?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA