Spis treści:
- Czym jest atak paniki?
- Przyczyny ataku paniki w nocy
- Atak paniki w nocy - objawy
- Atak paniki w nocy - co robić?
- Nocny atak paniki u dziecka
- Atak paniki w nocy a koszmary senne
- Leczenie ataków paniki w nocy
- Stany somatyczne powodujące objawy ataku paniki
Czym jest atak paniki?
Atak paniki jest to nagły atak strachu, lub mówiąc inaczej, wzrost narastającego pobudzenia fizjologicznego, który pojawia się zwykle bez uchwytnej przyczyny. Napad wywołuje bardzo nieprzyjemne dolegliwości fizyczne, a także przerażające myśli, które pojawiają się nagle i są bardzo intensywne. Ataki paniki to częsty problem dotyczący zdrowia psychicznego.
Jakie są przyczyny ataku paniki w nocy?
Nocne atak paniki są epizodami silnego nagłego strachu, które występują zazwyczaj w trakcie fazy snu nREM. Atak paniki w nocy może mieć różne przyczyny, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Może być wynikiem niektórych chorób, takich jak np. problemy z tarczycą, bezdech senny, ale także może być związany ze stanem emocjonalnym: nadmiernym stresem, lękiem, nieuświadomionymi obawami.
Objawy ataku paniki w nocy
Do objawów nocnego ataku paniki należą:
- kołatanie serca lub tachykardia (przyspieszone bicie serca),
- płytki szybki oddech
- uczucie duszności,
- ucisk w klatce piersiowej,
- mrowienie w rękach i stopach,
- zawroty głowy,
- przyspieszony oddech,
- rozszerzenie źrenic,
- reakcje psychiczne: strach przed obłędem, śmiercią, zawałem serca, udarem itp., poczucie nierzeczywistości, chęć ucieczki.
Atak paniki w nocy polega na tym, że osoba budzi się nagle, w stanie silnego pobudzenia układu autonomicznego, krzyczy, a nawet próbuje uciekać, przy czym jest całkowicie zdezorientowana i nie wie, co się z nią dzieje. Stan taki zazwyczaj trwa nie dłużej niż 10 minut i wywołuje przerażenie u osoby go doświadczającej
- wyjaśnia Dorota Wojciechowska, psycholog i psychodietetyk.
Atak paniki w nocy - co robić, gdy się pojawi? Jak się uspokoić?
Dobra wiadomość jest taka, że każdy może sobie poradzić z atakami paniki. Na początku bardzo ważne jest otoczenie.
Dużą rolę odgrywa wsparcie bliskich w czasie ataku paniki. Osoba będąca w stanie takiego ataku narażona jest na urazy fizyczne, którym ktoś bliski może po prostu zapobiec lub zminimalizować konsekwencje nagłego, niekontrolowanego pobudzenia ruchowego. Po takim ataku można zająć się jakąś spokojną czynnością, zastosować ćwiczenia oddechowe. Należy zrezygnować z włączania telewizora
- radzi Dorota Wojciechowska, psycholog i psychodietetyk.
Oto kilka wskazówek, jak złagodzić atak paniki w nocy:
- Przekieruj swoje myśli na fakty. Chociaż objawy ataku paniki przywołują przykre odczucia, przypominaj sobie, że napad paniki nie spowoduje że umrzesz, ani że przestaniesz oddychać.
- Pamiętaj, że ataki paniki zawsze mijają i nie są szkodliwe dla zdrowia.
- Ataki paniki zdarzają się często u ludzi i można nad nimi zapanować.
- Przed snem staraj się wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, np. ćwiczenia oddechowe. Unikaj przyjmowania środków pobudzających takich jak kofeina i nikotyna. Zrezygnuj z oglądania filmów lub zdjęć, które wywołują u ciebie nieprzyjemne doznania.
- Przestrzegaj zdrowej pełnowartościowej diety, aby układ nerwowy działał prawidłowo. Rozważ suplementację, najlepiej po konsultacji z lekarzem.
- Spróbuj pomimo nieprzyjemnych odczuć w trakcie ataku paniki powoli koncentrować się na tym, co cię otacza lub na jakiejś prostej czynności. Zacznij do kogoś mówić.
- Staraj się unormować oddech. Oddychaj głęboko, powoli i spokojnie. Możesz liczyć miarowo od 1 do 5 przy każdym wdechu i wydechu.
Jeżeli ataki paniki w nocy powtarzają się, warto przede wszystkim wykonać podstawowe badania krwi (takie jak glukoza, hormony, tarczycy, morfologia), aby wykluczyć przyczyny fizyczne. Jeśli wyniki są prawidłowe, należy zgłosić się do psychoterapeuty. Specjalista pomoże ci dokładnie przeanalizować, skąd biorą się twoje dolegliwości i jak je zahamować.
Nocny atak paniki u dziecka
Ataki paniki w nocy u dziecka mogą być związane z okresem rozwojowym. Występują czasami u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zdarza się, że ich przyczyną są wydarzenia dnia poprzedniego. Warto wtedy obserwować, na jakie bodźce dziecko jest narażane w ciągu dnia, czy są one dostosowane do wieku.
Pamiętajmy o tym, że dzieci interpretują rzeczywistość w odmienny sposób niż dorośli. Doświadczenie, które rodzicom wydaje się być obojętne, dla dziecka może okazać się tak ciężkie, że powróci w nocy w postaci ataku paniki czy koszmaru sennego. Miejmy na uwadze chociażby to, co pozwalamy oglądać dziecku w telewizji
- przestrzega Dorota Wojciechowska, psycholog i psychodietetyk.
Istotną rolę odgrywa dbałość o odpowiednią, stałą porę snu, która pozwala zapobiec nadmiernemu przemęczeniu dziecka, a to z kolei może zmniejszać ryzyko wystąpienia ataków paniki w nocy. Bardzo ważne jest wyrozumiałe podejście rodziców czy opiekunów. Czasem warto zadbać o pozostawienie zapalonej lampki.
Nocne ataki paniki u dzieci często budzą niepokój rodziców, ale nie są one zazwyczaj groźne i z wiekiem mijają. Jeżeli tak się nie dzieje, potrzebna jest konsultacja lekarska.
Czy atak paniki w nocy może mieć związek z koszmarami sennymi?
To zupełnie coś innego. Koszmary senne wywołujące grozę i silny lęk pamiętane są zazwyczaj w szczegółach, po przebudzeniu zachowana zostaje przytomność, świadomość miejsca i czasu. Wykazano, że stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych może mieć związek z występowaniem koszmarów sennych.
Czy ataki paniki w nocy wymagają leczenia?
Bardzo ważne jest różnicowanie przyczyn ataków paniki. Pamiętajmy o tym, że konsultacja lekarska i badania kontrolne pozwolą uchwycić podłoże nocnych ataków paniki oraz przyjąć odpowiednią metodę postępowania.
Istotny jest stan emocjonalny. Gdy doświadczamy silnego napięcia, warto zgłosić się do psychoterapeuty, z którym łatwiej będzie odnaleźć źródło naszych problemów i poradzić sobie z nim.
Pamiętajmy o tym, że sami także jesteśmy odpowiedzialni za jakość naszego snu. Zwracajmy uwagę na to, co jemy, abyśmy dostarczali niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Dbajmy o umiarkowaną aktywność fizyczną w ciągu dnia.
Stany i choroby powodujące objawy ataku paniki
Napady paniki nie zawsze mają wyłącznie podłoże psychiczne. Podobne objawy mogą występować w przebiegu różnych stanów somatycznych, np.:
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
- hipoglikemia,
- wypadanie płatka zastawki mitralnej,
- tężyczka,
- bezdech senny,
- choroba nadnerczy,
- zatrucie organizmu,
- menopauza,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- alergia.
Niektóre z tych stanów wymagają leczenia. Przykładowo przy niedoczynności tarczycy należy przyjmować lek uzupełniający brakujący hormon. Jeśli ataki pani występują w trakcie menopauzy, pomocne może być przyjmowanie leków hormonalnych przepisanych przez ginekologa.
Przy alergii także jest możliwe wybudzanie się w nocy z objawami przypominającymi napad paniki, wtedy konieczne jest przyjmowanie leków przeciwalergicznych. Dlatego gdy wystąpią ataki paniki ważne jest wykluczenie chorób, które mogą powodować podobne symptomy.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 07.09.2018.
Czytaj także:
9 skutecznych sposobów na stres, polecanych przez naukowców. Wielu nie doceniamy
Ból głowy ze stresu - jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Nerwica - objawy nerwicy lękowej, żołądka, serca, natręctw, wegetatywnej
Objawy stresu długotrwałego. Jakie sygnały wysyła ciało i umysł?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!