menopauza fot. Adobe Stock

Menopauza - objawy, leczenie, menopauza a ciąża

Menopauzę da się przeżyć, choć jej objawy są bardzo uciążliwe. Jakie są pierwsze sygnały klimakterium i jak łagodzić dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastrojów czy spadek libido?
/ 29.03.2020 12:58
menopauza fot. Adobe Stock

Menopauza jest fizjologicznym i trwałym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Nazywana jest klimakterium i przekwitaniem. U Polek menopauza występuje w ok. 50-52 roku życia. Pierwsze objawy związane ze zmniejszeniem ilości wydzielanych hormonów (progesteronu i estrogenów) pojawiają się jednak dużo, bo czasami nawet 10 lat, wcześniej.

Spis treści: 

 1. Objawy menopauzy
 2. Jak rozpoznać menopauzę?
 3. Leczenie menopauzy
 4. Menopauza a ciąża

Objawy menopauzy

Okres poprzedzający menopauzę nazywany jest perimenopauzą (premenopauzą). W organizmie kobiety zaobserwować można wówczas lekki wzrost stężenia gonadotropin, które odpowiedzialne są za odpowiednie funkcjonowanie narządów płciowych.

Wczesne objawy menopauzy:

Późne objawy menopauzy: 

Jak rozpoznać menopauzę?

Objawy menopauzy dla większości kobiet są jasnym sygnałem, że dotyczy ich klimakterium. Dla potwierdzenia lekarz może zlecić oznaczenie hormonów: FSH (hormonu folikulotropowego) oraz LH (hormonu luteinizującego) - zmiany hormonalne związane z menopauza powodują podwyższenie stężenia tych związków, co oznacza wygasanie czynności jajników.

W celu potwierdzenia menopauzy, dokładniej zaburzeń cyklu menstruacyjnego, można również sprawdzić stężenie hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) oraz prolaktyny. W aptekach dostępne są domowe test na menopauzę, które działają podobnie jak test ciążowy. Testy na menopauzę do samodzielnego wykonania wykrywają w moczu poziom hormonu FSH.

Leczenie menopauzy

Najskuteczniejszą metodą na złagodzenie objawów menopauzy jest włączenie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która uzupełni niedobór hormonów, m.in. estrogenów lub progesteronu. Czas leczenia hormonalnego ustala lekarz. Terapia może trwać nawet 5 lat. Poza objawami menopauzy chroni organizm przed chorobą wieńcową, miażdżycą i osteoporozą.

Dłuższe stosowanie hormonów podnosi jednak ryzyko zachorowania na raka piersi i raka endometrium.

Dodatkowo w przypadku pojawienia się wahań nastroju, wybuchów płaczu i rozdrażnienia, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Pomocne mogą być leki przeciwdepresyjne. Problem suchości pochwy rozwiążą maści dostępne w aptekach. Wiele z nich jest bez recepty.

Domowe sposoby łagodzące objawy menopauzy:

 • napary ziołowe,
 • soja – zawiera fitoestrogeny, czyli roślinne estrogeny,
 • pluskwica groniasta – jej korzeń łagodzi objawy menopauzy, zwłaszcza uderzenia gorąca,
 • niepokalanek pieprzowy – stymuluje procesy estrogenne,
 • częste wietrzenie pomieszczeń,
 • ubieranie się "na cebulkę",
 • wzmacnianie mięśni Kegla.

Menopauza a ciąża

Menopauza stwierdzana jest, gdy w organizmie kobiety przez minimum 6 miesięcy nie wystąpiła miesiączka. Wiele kobiet uważa menopauzę za koniec kobiecości. Niektórym trudno zaakceptować zmiany w organizmie oraz fakt, że nie zostaną już matkami.

Lekarze podkreślają jednak, że zmiany związane z menopauzą i ciąża nie zawsze się wykluczają. Należy pamiętać, że do zapłodnienia może dojść nawet podczas bardzo nieregularnego cyklu miesiączkowego. Zdarzają się więc przypadki, kiedy kobiety wchodzące we wczesny okres klimakterium zachodzą w ciążę. 

Przeczytaj też: Menopauza a ciąża

Menopauza a ciąża – o czym należy pamiętać?

Kobiety, które chciałyby zostać matkami w późnym wieku, powinny być pod stałą opieką ginekologa, który skontroluje poziom hormonów. Ciąża po menopauzie możliwa jest tylko w przypadku przeszczepu jajników.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 06.12.2019

Więcej o zaburzeniach hormonalnych:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!