stresowy ból głowy fot. Adobe Stock

Jak objawiają się stresowe bóle głowy?

Stres często objawia się bólem głowy. Na ogół jest odpowiedzialny za napięciowy ból głowy. Taki rodzaj dolegliwości jest najczęstszym samoistnym rodzajem bólu głowy, a szczyt notowanych przypadków występuje w 40. dekadzie życia.
/ 02.12.2020 04:42
stresowy ból głowy fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Co świadczy o napięciowym bólu głowy?
  2. Jaki stres może spowodować ból głowy?
  3. Jak radzić sobie z bólem głowy ze stresu?

Co świadczy o napięciowym bólu głowy?

Spośród różnych rodzajów bólu głowy, stres, lęk czy napięcie nerwowe powodują najczęściej tzw. napięciowe bóle głowyWedług Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy International Headache Society większość osób z epizodycznym bólem głowy doznaje go nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu. Zdarzają się jednak częste bóle głowy w wyniku stresu, nawet do 14 dni w miesiącu, oraz bóle głowy przewlekłe, czyli takie, które pojawiają się ponad 15 dni w miesiącu.

Stresowy ból głowy to ból o małym lub średnim nasileniu, który zwykle ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych. Jest on częstszy u kobiet, a szczyt notowanych przypadków dotyczy grupy wiekowej 40-50 lat.

Charakterystyczne cechy bólu napięciowego to tępy charakter bólu, przypominający ściskanie głowy opaską. Ból tego typu pojawia się często pod koniec dnia, mogą mu towarzyszyć nadwrażliwość na dźwięki i światło, zaburzenia snu oraz trudności w koncentracji. Nie towarzyszą mu nudności (jak to ma miejsce często w przypadku migreny).

Typowe jest zgłaszanie uczucia napięcia mięśni czy sztywności i bólu karku. Te ostanie objawy wynikają głównie z narażenia na przewlekły stres, ale mogą mieć także związek z nieprawidłową postawą ciała (w trakcie snu lub pracy siedzącej), ze zmianami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa oraz z depresją. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach bóle głowy towarzyszą depresji.

Ból głowy ze stresu na ogół jest obustronny, lokalizuje się zwykle w okolicy czoła, skroni i czasami potylicy (z tyłu głowy). 

Czytaj też: Komu grozi napięciowy ból głowy?

Jaki stres może spowodować ból głowy?

Napięciowe bóle głowy są bardzo mocno związane z narażeniem na stres. Pod pojęciem tym kryć może się wiele sytuacji, nie tylko tych związanych z praca zawodową. Stres wywoływany może być przez problemy rodzinne, finansowe, przygotowywanie się do egzaminów, bądź nienadążanie z wykonywaniem powierzonych sobie zadań. Stres może być związany z dużymi zmianami w życiu, jak zawarcie małżeństwa, pojawienie się dziecka w rodzinie czy rozpoczęcie nowej pracy.

Okresowy napięciowy ból głowy może pojawić się w efekcie stresującej sytuacji. Jeśli stres jest naszym codziennym kompanem, ból głowy może przejść w formę przewlekłą, zaburzając codzienne funkcjonowanie chorej osoby.

Jak radzić sobie z bólem głowy ze stresu?

W terapii tego schorzenia, oprócz metod farmakologicznych, znajdują zastosowanie różnego rodzaju techniki radzenia sobie ze stresem. Jeśli ból występuje epizodycznie, nie wymaga specjalnego leczenia. Większym problemem jest dolegliwość przewlekła. 

Ideałem byłoby zminimalizowanie czynnika stresogennego, ale to w praktyce może być to niewykonalne. W leczeniu stosowane są paracetamol, niesterydowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, ketoprofen), leki z grupy antydepresantów oraz środki zmniejszające napięcie mięśniowe.

Najwyższą skuteczność leczenia osiąga się w wyniku jednoczesnego stosowania zarówno farmakoterapii, jak i technik relaksacyjnych. Optymalne leczenie przewlekłego napięciowego bólu głowy powinno być prowadzone przez neurologa.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 03.08.2010.

Więcej na podobny temat:
Leki i naturalne sposoby na stres i depresję. Znajdź coś dla siebie
Jakie są objawy stresu ostrego i przewlekłego?
Jak walczyć ze stresem? Skuteczne techniki!
Domowe sposoby na ból głowy (napięciowy, migrenowy, klasterowy)
Częste bóle głowy – co oznacza, gdy regularnie boli głowa? Jakie badania zrobić

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!