Spis treści:
- Ból głowy a stres
- Ból głowy ze stresu - jak go rozpoznać?
- Jaki stres może spowodować ból głowy?
- Jak radzić sobie z bólem głowy ze stresu?
- Kiedy z bólem głowy udać się do lekarza?
Ból głowy a stres
Ból głowy to jeden z powszechnych objawów wynikający z różnych możliwych przyczyn. Stres, lęk lub napięcie nerwowe bardzo często powodują bóle głowy. Najczęściej pojawia się wówczas tzw. napięciowy ból głowy.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy (International Headache Society) większość osób z epizodycznym bólem głowy ze stresu doznaje go nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu. Zdarzają się jednak częste bóle głowy w wyniku stresu, nawet do 14 dni w miesiącu, oraz bóle głowy przewlekłe, czyli takie, które pojawiają się ponad 15 dni w miesiącu. Stresujące sytuacje mogą też powodować krótkie, dosłownie sekundowe bóle głowy, które częściej pojawiają się u osób starszych.
Ból głowy ze stresu - jak go rozpoznać?
Stresowy ból głowy to ból o małym lub średnim nasileniu, który zwykle ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych. Jest on częstszy u kobiet, a najwięcej zgłaszanych przypadków dotyczy grupy wiekowej 40-50 lat.
Charakterystyczne cechy bólu głowy ze stresu to:
- Tępy charakter bólu, przypominający ściskanie głowy opaską.
- Ból tego typu pojawia się często pod koniec dnia.
- Mogą mu towarzyszyć nadwrażliwość na dźwięki i światło, zaburzenia snu oraz trudności w koncentracji.
- Nie towarzyszą mu nudności (jak to ma miejsce często w przypadku migreny).
- Ból głowy ze stresu na ogół jest obustronny, lokalizuje się zwykle w okolicy czoła, skroni i czasami potylicy (z tyłu głowy).
Typowe jest również zgłaszanie uczucia napięcia mięśni czy sztywności i bólu karku. Te ostanie objawy wynikają głównie z narażenia na przewlekły stres, ale mogą mieć także związek z nieprawidłową postawą ciała (w trakcie snu lub pracy siedzącej), ze zmianami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa oraz z depresją. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach bóle głowy towarzyszą depresji.
Z kolei kłujące krótkotrwałe bóle głowy ze stresu, odczuwalne jako silne ukłucie w głowie, pojawiają się nagle (nie narastają), bez sygnałów zwiastujących. Jest to ból na małym ograniczonym obszarze. Może występować pojedynczo lub seriami, najczęściej nieregularnie. Pojawia się uczucie jakby coś przeszywało głowę na wskroś.
Czytaj też: Komu grozi napięciowy ból głowy?
Jaki stres może spowodować ból głowy?
Napięciowe bóle głowy są bardzo mocno związane z narażeniem na stres. Pod pojęciem tym kryć może się wiele sytuacji, nie tylko tych związanych z praca zawodową. Stres wywoływany może być przez problemy rodzinne, finansowe, przygotowywanie się do egzaminów, bądź nienadążanie z wykonywaniem zadań. Stres może być związany z dużymi zmianami w życiu, jak zawarcie małżeństwa, pojawienie się dziecka w rodzinie czy rozpoczęcie nowej pracy.
Okresowy napięciowy ból głowy może pojawić się w efekcie stresującej sytuacji. Jeśli stres jest naszym codziennym kompanem, ból głowy może przejść w formę przewlekłą, zaburzając codzienne funkcjonowanie chorej osoby.
Jak radzić sobie z bólem głowy ze stresu?
Aby pozbyć się bólów głowy ze stresu, oprócz zażycia leku przeciwbólowego (np. paracetamol, ibuprofen), można sięgnąć po różne sposoby:
- Unikaj stresogennych sytuacji. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, to pamiętaj, że często sami kreujemy okoliczności, które nam nie służą. Staraj się myśleć pozytywnie.
- Naucz się lepiej radzić sobie ze stresem (pomocna może być wizyta u psychologa lub psychoterapeuty). Każdy może mieć swój sposób na zmniejszenie wewnętrznego napięcia. To może być książka, rozmowa z przyjacielem, masaż, spacer z psem, ciepła kąpiel albo wiele różnych metod. Znajdź swoją i sięgaj po nią w sytuacjach napięcia.
- Wypij zioła o właściwościach uspokajających, jak np. melisa, rumianek, kozłek lekarski, ziele dziurawca.
- Zrób masaż skroni, karku i ramion. Napięte mięśnie powodują ból. Masaż je rozluźni.
- Zmieniaj często pozycję: wyprostuj plecy, poruszaj szyją i głową. Siedzenie przez dłuższy czas w bezruchu, powoduje napięcie i zesztywnienie ciała, co sprzyja bólom głowy.
- Przyjmuj magnez i witaminę B6- te składniki szczególnie wspomagają prawidłową pracę układu nerwowego.
- Pomocne może być położenie chłodnego okładu na czoło albo wcieranie w skronie olejku miętowego.
Jeśli ból występuje od czasu do czasu, nie wymaga specjalnego leczenia. Gorzej, jeśli staje się przewlekły. W leczeniu stresowych bólów głowy stosowane są paracetamol, niesterydowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, ketoprofen), leki z grupy antydepresantów oraz środki zmniejszające napięcie mięśniowe.
Najwyższą skuteczność leczenia osiąga się w wyniku jednoczesnego stosowania zarówno farmakoterapii, jak i technik relaksacyjnych. Leczenie przewlekłego napięciowego bólu głowy powinno być prowadzone przez neurologa.
Kiedy z bólem głowy udać się do lekarza?
Ból głowy ze stresu na ogół nie wymaga wizyty u lekarza. Można sobie z nim poradzić samodzielnie. Jeśli jest przewlekły, trzeba to zgłosić lekarzowi. Pilnej pomocy medycznej należy szukać, jeśli:
- ból głowy jest bardzo silny, nieznany wcześniej, nie mija lub narasta,
- bólowi głowy towarzyszą wymioty, biegunka, gorączka,
- pojawiają objawy neurologiczne, np. zawroty głowy, zaburzenia widzenia, niedowład, zaburzenia pamięci, świadomości, sztywność karku.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 03.08.2010.
Czytaj także:
Leki i naturalne sposoby na stres i depresję. Znajdź coś dla siebie
Jakie są objawy stresu ostrego i przewlekłego?
Częste bóle głowy – co oznacza, gdy regularnie boli głowa? Jakie badania zrobić
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!