Atrofia mózgu przyczyną depresji

Poza bólem głowy objawami migreny są też: mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło oraz dźwięki
Na przestrzeni całego życia ryzyko wystąpienia depresji u pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane sięga aż 50%. Według najnowszych badań główną przyczyną depresji występującej w stwardnieniu rozsianym jest atrofia komórek nerwowych w specyficznych obszarach mózgu.
/ 09.12.2010 11:30
Poza bólem głowy objawami migreny są też: mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło oraz dźwięki

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane jest chorobą układu nerwowego, która ma charakter zapalny i polega na demielinizacji komórek nerwowych, czyli zanikaniu białych substancji izolujących zakończenia nerwowe, oraz na ich rozpadzie. Rozsiany charakter oznacza, że rozpad komórek następuje w różnych miejscach układu nerwowego.

W zależności od umiejscowienia ubytków może powodować różne objawy, jak np. zaburzenia ruchowe, czuciowe, zaburzenia równowagi, widzenia czy zaburzenia pracy autonomicznego układu nerwowego. Objawy mogą obejmować sferę emocjonalną i poznawczą. Mogą występować również dolegliwości w postaci przewlekłego zmęczenia i zespołów bólowych.

Depresja 

Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są znane i nie określono jeszcze leczenia przyczynowego, a zatem choroba jest leczona objawowo. W związku z tym, że mechanizmy powstawania stwardnienia rozsianego nie są do końca wyjaśnione, nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny depresji współwystępującej z tą chorobą.

Polecamy: Ból w depresji

Na podstawie wcześniejszych badań nad depresją współwystępującą z innymi ciężkimi i przewlekłymi chorobami, udało się ustalić, że obciążenie spowodowane złym stanem zdrowia jest poważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia depresji. Dzięki badaniom zespołu dr Nancy Sicotte i Stefana Golda z UCLA, wiemy już trochę więcej o depresji towarzyszącej stwardnieniu rozsianemu.

Skutek atrofii

Dzięki zastosowaniu obrazowania, za pomocą rezonansu magnetycznego wysokiej rozdzielczości, udało się zidentyfikować obszary mózgu, których atrofia jest powiązana z depresją w przebiegu stwardnienia rozsianego. 

Są to trzy regiony struktury zwanej hipokampem, które u pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane okazały się mniejsze niż u osób zdrowych. Badacze odkryli także zależność między atrofią tej struktury mózgowej, a nadaktywnością osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej, która jest elementem systemu reakcji na stres. Rozregulowanie tego systemu może mieć wpływ na atrofię hipokampa i rozwój depresji u pacjentów.

Sprawdź: Jak stać się szczęśliwym?

Po raz kolejny badania nad depresją wskazują na związek nadaktywności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej i nadmiernego wydzielania kortyzolu (hormonu przewlekłego stresu) z atrofią hipokampa i rozwojem depresji.

Źródło:
University of California - Los Angeles (2010, July 4). Brain atrophy responsible for depression in people battling multiple sclerosis. ScienceDaily. Retrieved August 30, 2010, from http://www.sciencedaily.com¬ /releases/2010/07/100701145533.htm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA