blue monday 2022 fot. Adobe Stock, New Africa

Najbardziej depresyjny dzień w 2022 roku. Kiedy wypada Blue Monday?

Blue Monday w 2022 r. przypada 17 stycznia (poniedziałek). Blue Monday określany jest jako najbardziej przygnębiający dzień w roku. Tego dnia według teorii psychologa Cliffa Arnalla możemy czuć się wyjątkowo źle.
/ 03.01.2022 14:58
blue monday 2022 fot. Adobe Stock, New Africa

Jeśli dosłownie przetłumaczymy, to tzw. Blue Monday oznacza smutny, depresyjny poniedziałek. Mówi się, że jest to najbardziej przygnębiający dzień w ciągu roku. Określenie wprowadził brytyjski psycholog Cliff Arnall w 2004 roku. 

Arnall stworzył pseudonaukowy wzór matematyczny, który według niego wyznaczał datę najbardziej przygnębiającego dnia w roku. Wzór na Blue Monday uwzględniał czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne.

Cliff Arnall uznał, że biorąc pod uwagę:

  • pogodę (krótki dzień, mało słońca),
  • stan konta (debety i pustki w portfelu po świętach),
  • niski poziom motywacji do działania – znowu trzeba zrobić postanowienia noworoczne, do tego podsumowanie, czego dokonaliśmy w minionym roku,

jest w stanie wyznaczyć jeden najgorszy w roku dzień.

Blue Monday 2022 - kiedy wypada?

Najbardziej depresyjny dzień w roku to trzeci poniedziałek stycznia. W 2022 roku Blue Monday wypada 17 stycznia.

Do 2011 roku Blue Monday wyznaczany był na poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w styczniu. Autor terminu stwierdził jednak, że z powodu kryzysu finansowego, dzień ten przypadł wcześniej.

Blue Monday 2022 – jak sobie poradzić?

W związku z tym, że Blue Monday ma być skutkiem kombinacji poświątecznego spadku nastroju, gorszej kondycji finansowej oraz nieciekawej aury za oknem, to trudno będzie poradzić sobie z jego przyczyną. Jest jednak kilka prostych porad na ten dzień, dzięki którym można poczuć się lepiej: 

  • Połóż się spać w niedzielę niezbyt późno, unikaj korzystania z elektroniki przed snem, za to wybierz się na wieczorny spacer.
  • Zrób poniedziałkowy plan działania. Ustalenie harmonogramu sprzyja poczuciu większej kontroli nad tym, co się dzieje. Dobrze jest zaplanować też przerwy na przyjemności, np. spotkanie z przyjaciółką albo poczytanie książki.
  • Unikaj presji i narzucania sobie zadań, których nie chcesz i nie musisz wykonywać. Jeśli możesz odpuścić sobie tego dnia niektóre obowiązki.
  • Pozostań aktywny fizycznie. Wydzielane podczas ruchu endorfiny pomogą poczuć się lepiej.

Blue Monday 2022 – faktyczny problem czy mit?

Teoria o istnieniu najsmutniejszego dnia w roku jest podważana przez naukowców, a nawet przez jej twórcę. Mimo to termin stał się niezwykle popularny i jest co roku przypominany.

Według specjalistów zastosowane przez Arnalla metody wyliczenia wzoru na Blue Monday nie mają naukowych podstaw i nie są wiarygodne. Poza tym teoria może bagatelizować problem depresji, która jest poważną chorobą, a nie dolegliwością jednego dnia. Dlatego wyrażenie Blue Monday jest uznawane często wyłącznie za hasło marketingowe. Najbardziej dla nas przygnębiający dzień niekoniecznie musi przypaść akurat na 17 stycznia w 2022 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie. Jest też coraz powszechniejszą przyczyną niezdolności do pracy.

Niestety nadal za mało mówi się o tej chorobie, bagatelizując stany, w jakich znajdują się chorzy. Może z tego powodu ponad połowa przypadków depresji pozostaje nierozpoznana.

Czytaj także:
Jak rozpoznać depresję? Objawy depresji
Depresja u dzieci i nastolatków – objawy, przyczyny, jak pomóc
Załamanie nerwowe - objawy, przyczyny i leczenie
Depresja endogenna – gdy przyczyną są zmiany w organizmie
Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, test, jak pomóc
Choroba dwubiegunowa - objawy, leczenie, rokowania
Jesienna chandra – jak sobie z nią radzić i czym się różni od sezonowej depresji

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!