Jeśli dosłownie przetłumaczymy, to tzw. Blue Monday oznacza smutny, depresyjny poniedziałek. Mówi się, że jest to najbardziej przygnębiający dzień w ciągu roku. Określenie wprowadził brytyjski psycholog Cliff Arnall w 2004 roku.
Arnall stworzył pseudonaukowy wzór matematyczny, który według niego wyznaczał datę najbardziej przygnębiającego dnia w roku. Wzór na Blue Monday uwzględniał czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne.
Cliff Arnall uznał, że biorąc pod uwagę:
- pogodę (krótki dzień, mało słońca),
- stan konta (debety i pustki w portfelu po świętach),
- niski poziom motywacji do działania – znowu trzeba zrobić postanowienia noworoczne, do tego podsumowanie, czego dokonaliśmy w minionym roku,
jest w stanie wyznaczyć jeden najgorszy w roku dzień.
Blue Monday 2022 - kiedy wypada?
Najbardziej depresyjny dzień w roku to trzeci poniedziałek stycznia. W 2022 roku Blue Monday wypada 17 stycznia.
Do 2011 roku Blue Monday wyznaczany był na poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia w styczniu. Autor terminu stwierdził jednak, że z powodu kryzysu finansowego, dzień ten przypadł wcześniej.
Blue Monday 2022 – jak sobie poradzić?
W związku z tym, że Blue Monday ma być skutkiem kombinacji poświątecznego spadku nastroju, gorszej kondycji finansowej oraz nieciekawej aury za oknem, to trudno będzie poradzić sobie z jego przyczyną. Jest jednak kilka prostych porad na ten dzień, dzięki którym można poczuć się lepiej:
- Połóż się spać w niedzielę niezbyt późno, unikaj korzystania z elektroniki przed snem, za to wybierz się na wieczorny spacer.
- Zrób poniedziałkowy plan działania. Ustalenie harmonogramu sprzyja poczuciu większej kontroli nad tym, co się dzieje. Dobrze jest zaplanować też przerwy na przyjemności, np. spotkanie z przyjaciółką albo poczytanie książki.
- Unikaj presji i narzucania sobie zadań, których nie chcesz i nie musisz wykonywać. Jeśli możesz odpuścić sobie tego dnia niektóre obowiązki.
- Pozostań aktywny fizycznie. Wydzielane podczas ruchu endorfiny pomogą poczuć się lepiej.
Blue Monday 2022 – faktyczny problem czy mit?
Teoria o istnieniu najsmutniejszego dnia w roku jest podważana przez naukowców, a nawet przez jej twórcę. Mimo to termin stał się niezwykle popularny i jest co roku przypominany.
Według specjalistów zastosowane przez Arnalla metody wyliczenia wzoru na Blue Monday nie mają naukowych podstaw i nie są wiarygodne. Poza tym teoria może bagatelizować problem depresji, która jest poważną chorobą, a nie dolegliwością jednego dnia. Dlatego wyrażenie Blue Monday jest uznawane często wyłącznie za hasło marketingowe. Najbardziej dla nas przygnębiający dzień niekoniecznie musi przypaść akurat na 17 stycznia w 2022 roku.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie. Jest też coraz powszechniejszą przyczyną niezdolności do pracy.
Niestety nadal za mało mówi się o tej chorobie, bagatelizując stany, w jakich znajdują się chorzy. Może z tego powodu ponad połowa przypadków depresji pozostaje nierozpoznana.
Czytaj także:
Jak rozpoznać depresję? Objawy depresji
Depresja u dzieci i nastolatków – objawy, przyczyny, jak pomóc
Załamanie nerwowe - objawy, przyczyny i leczenie
Depresja endogenna – gdy przyczyną są zmiany w organizmie
Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, test, jak pomóc
Choroba dwubiegunowa - objawy, leczenie, rokowania
Jesienna chandra – jak sobie z nią radzić i czym się różni od sezonowej depresji
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!