Co to jest fobia społeczna?

Co to jest fobia społeczna?

Fobia społeczna, zwana inaczej nerwicą społeczną, często pojawia się po raz pierwszy w dzieciństwie lub okresie dorastania. Często myli się ją z nieśmiałością - niesłusznie jednak, gdyż fobia społeczna jest poważnym zaburzeniem, które wymaga wsparcia terapeutycznego. Jakie są objawy fobii społecznej i jak ją leczyć?
/ 23.07.2010 13:21
Co to jest fobia społeczna?

Jak rozpoznać objawy fobii społecznej?

Głównym objawem fobii społecznej jest lęk wobec jednej lub większej ilości sytuacji lub zachowań społecznych, w których dana osoba spotyka się z nieznajomymi jej ludźmi lub jest przez innych obserwowana.

Do sytuacji, których najczęściej obawiają się ludzie cierpiący na fobię społeczną, należą publiczne przemówienia, spotkania z obcymi, spotkania w większej ilości osób (takie jak np.: przyjęcia, zebrania), rozmowy z przełożonymi w pracy i sytuacje, które wymagają asertywnego zachowania.

Należy zaznaczyć, że obawy mogą dotyczyć większości sytuacji społecznych (wówczas fobię społeczną nazywamy uogólnioną) lub ograniczać się do tylko jednej lub kilku specyficznych sytuacji (fobia społeczna nieuogólniona).

Jakie są przyczyny?

Podstawowym podłożem odczuwanego lęku jest uporczywy i nieuzasadniony strach przed byciem źle ocenionym lub upokorzonym. Na ogół osoby dotknięte fobią społeczną są zamknięte w sobie i mało towarzyskie. Opisują siebie jako społecznie nieatrakcyjne, nieciekawe dla innych.

Następstwem fobii jest wycofywanie się z życia towarzyskiego i ograniczanie kontaktów do najbliższej rodziny oraz kilku znajomych. Chcąc zniwelować odczuwanie uporczywego lęku w kontaktach z innymi, stosunkowo często pojawia się tendencja do nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Polecamy: Po co człowiekowi sen?

Już fobia czy jeszcze zwykły wstyd?

Ważną i zasadniczą różnicą pomiędzy wstydliwością a fobią społeczną jest upośledzenie funkcjonowania społecznego w stopniu znacznym oraz odczuwane przez daną osobę cierpienie spowodowane unikaniem sytuacji społecznych.

Do najbardziej typowych objawów fobii społecznej należą oprócz lęku:

  • czerwienienie się;
  • drżenie rąk i mięśni;
  • przyspieszone bicie serca;
  • nadmierne pocenie się;
  • duszności;
  • drżenie głosu;
  • zawroty głowy;
  • szum w uszach;
  • nudności.

Błędne koło

Charakterystycznym zjawiskiem w fobii społecznej jest tzw. błędne koło. Polega ono na dodatnim sprzężeniu zwrotnym między występującymi objawami. Wyobraźmy sobie sytuację, że student cierpiący na fobię społeczną wygłasza referat przed swoją grupą ćwiczeniową. Jego lęk przed ekspozycją społeczną wyzwala objawy czerwienienia się i zaburzeń mówienia, które z kolei nasilają jego lęk, że zostaną spostrzeżone przez innych a przez nie student zostanie wyśmiany i obrażony. Objawy powodują objawy i zapętlają się w schemat niczym bez wyjścia.

Polecamy: Jak przełamać stres w pracy?

Najbardziej powszechną i efektywną formą terapii fobii społecznej jest terapia poznawczo-behawioralna. W poważniejszych przebiegach zaburzenia, do leczenia włącza się farmakologię, głównie leki przeciwdepresyjne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/01.12.2015 23:43
Popadałam w marazm. Nie chciało mi się nic. Problemy z chłopakiem, rodziną, słabo płatna praca – wszystko mnie dobijało. Czułam się na skraju wyczerpania. Zamówiłam rytuał oczyszczenia energetycznego ze strony moc-energii.pl i o dziwo wszystko zaczęło zmieniać się na lepsze. Moja sytuacja poprawiła się pod każdym względem i mam powazne plany życiowe. Mogę powiedzieć że wyszłam z dołka i stanęłam na nogi.
/13.10.2013 20:35
mobemid i kwetaplex dobry lek na ten problem
/03.06.2013 18:20
Leczę się już 25 lat i cały czas jestem taka jak dawniej dzieci mnie zostawiły bo leczę się u psychiatry jestem z tym sama i juz sobie nie radzę co robić
POKAŻ KOMENTARZE (4)