Czego boi się psychopata? Czy boi się porażki, śmierci, bólu?

czego boi się psychopata fot. iStock, zodebala
Psychopaci nie odczuwają strachu i bólu tak jak inni ludzie. Nie obawiają się odrzucenia, porażki, konsekwencji nieodpowiedzialnych decyzji. Żyją teraźniejszością. Naukowcy odkryli, że u psychopatów obszary mózgu odpowiedzialne za reakcje w sytuacji, kiedy boimy się czegoś, działają nieprawidłowo.
/ 15.04.2023 05:12
czego boi się psychopata fot. iStock, zodebala

Psychopatia to rodzaj antyspołecznego zaburzenia osobowości. Psychopaci mają upośledzoną umiejętność przestrzegania obowiązujących norm społecznych, często celowo manipulują, kłamią i działają impulsywnie. Cechują się ograniczonym odczuwaniem emocji, brakiem wrażliwości, wyrzutów sumienia i empatii. Czy w związku z tym osoby psychopatyczne mogą się czegoś bać? Jeśli tak, to czego?

Spis treści:

  1. Czy psychopata odczuwa strach?
  2. Czego boi się psychopata?
  3. Czy psychopata może się zmienić?

Czy psychopata odczuwa strach?

Uczenie się odczuwania zagrożenia jest u psychopatów nieprawidłowe. Neurolodzy odkryli u osób z cechami psychopatycznymi zmiany w obszarach mózgu, które są zaangażowane w rozpoznawanie zagrożenia i reagowanie na nie. Stąd takie osoby mogą zachowywać się w sposób nietypowy lub niezrozumiały, gdy pojawia się niebezpieczeństwo. 

W praktyce może to oznaczać, że psychopata nie będzie bał się gróźb, bólu, konsekwencji prawnych, a często nawet śmierci. Z tego powodu lekceważy konsekwencje swoich działań i przypisuje się mu lekkomyślność. Psychopata nie odczuwa dużego niepokoju, gdy stawia się mu warunki. Taka osoba żyje "tu i teraz", dlatego nie odczuwa strachu przed tym, co może wydarzyć się w przyszłości. 

O tym, że psychopaci mają zaburzone odczuwanie strachu, świadczy to, że często popadają w konflikt z prawem, postępują nieodpowiedzialnie lub podejmują ryzykowne decyzje. Pomimo że zdają sobie sprawę z możliwych konsekwencji, które mogą ich dosięgnąć za konkretne przewinienia, to nie ma to dla nich większego znaczenia. 

Czego boi się psychopata?

Można powiedzieć, że psychopata niczego się nie boi. Odczuwanie strachu jest u niego nieprawidłowe, co wynika z błędnego działania obszarów mózgu odpowiedzialnych za doświadczanie lęku. Może doznawać silnych emocji towarzyszących skokowi adrenaliny, dlatego lubi ryzyko, ale nie czuje obawy o swoje zdrowie i życie tak inni ludzie. 

Psychopata nie boi się porażek i krytyki. Dopóki realizuje swoje cele –  związane z ryzykiem, dominacją i niezależnością – działa dalej, nie zważając na uczucia innych osób. Nie boi się odrzucenia i straty. 

Psychopata może odczuwać dyskomfort, kiedy jest ograniczany i gdy musi się podporządkować. Jest to dla niego trudne do zaakceptowania. Kiedy nie może osiągnąć swojego celu związanego z potrzebą niezależności, postępuje często w sposób krzywdzący dla innych. 

Czy psychopata boi się bólu? Z badań neurologów wynika, że psychopaci odczuwają ból inaczej niż osoby niebędące psychopatami. Naukowcy zauważyli, że takie osoby mają wyższy próg bólu niż ludzie bez skłonności psychopatycznych.

Przeczytaj też: Czego nie lubi psychopata?

Czy psychopata może się zmienić?

Psychopatia to trwałe zaburzenie osobowości, dlatego nie można nieprawidłowych cech wyeliminować czy zmienić. Osoba z cechami psychopatycznymi może jednak spróbować nauczyć się pewnych schematów postępowania tak, aby np. strać się nie ranić drugiej osoby lub unikać nieodpowiedzialnych decyzji. Problem w tym, że psychopata rzadko przyznaje się do swoich ograniczeń i często nie chce się zmieniać. Dopóki osiąga swoje cele, nie jest na ogół zainteresowany zmianą postępowania.

Tak jak wszyscy ludzie, również te osoby mają odmienne doświadczenia, wspomnienia, pochodzą z różnych środowisk, dlatego poszczególni psychopaci mogą się od siebie w pewnym stopniu różnić. Nieprawidłowe cechy mogą być też mniej lub bardziej nasilone. U niektórych ludzi psychologowie obserwują tzw. rys psychopaty, co oznacza, że mają oni sporo nieprawidłowych cech, ale nie spełniają pełnych kryteriów diagnostycznych psychopatii. 

Źródła:

Hoppenbrouwers, S. S., Bulten, B. H., & Brazil, I. A. (2016). Parsing fear: A reassessment of the evidence for fear deficits in psychopathy. Psychological Bulletin, 142(6), 573–600. http://dx.doi.org/10.1037/bul0000040,

van Heck CH, Driessen JMA, Amato M, van den Berg MN, Bhandari P, Bilbao-Broch L, Farres-Casals J, Hendriks M, Jodzio AC, Luque-Ballesteros L, Schöchl C, Velasco-Angeles LR, Weijer RHA, van Rijn CM, Jongsma MLA. Pain Processing in a Social Context and the Link with Psychopathic Personality Traits-An Event-Related Potential Study. Front Behav Neurosci. 2017 Sep 25;11:180. doi: 10.3389/fnbeh.2017.00180,

Schultz Douglas H., Balderston Nicholas L., Baskin-Sommers Arielle R., Larson Christine L., Helmstetter Fred J., Psychopaths Show Enhanced Amygdala Activation during Fear Conditioning, Frontiers in Psychology, 7 2016, DOI=10.3389/fpsyg.2016.00348.

Czytaj także:
Spojrzenie psychopaty. Jak rozpoznać osobowość psychopatyczną po twarzy?
Socjopata - jak go rozpoznać? Czy da się z nim żyć?
10 cech wampira energetycznego. Jak się przed nim ochronić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA