Czy stres poduje wrzody żołądka?

Ból brzucha spowodowany niedrożnością jelit./fot. Fotolia fot. Fotolia
Mogłoby się wydawać, że długotrwały stres powoduje rozwój wrzodów żołądka. Ale to nieprawda! Kilka lat temu odkryto, że na rozwój wrzodów żołądka wcale nie wpływa stres... Dowiedz się więcej.
/ 17.03.2009 12:02
Ból brzucha spowodowany niedrożnością jelit./fot. Fotolia fot. Fotolia

To nie stres, tylko bakteria

Do początku lat 80-tych ubiegłego wieku wrzody żołądka i dwunastnicy (w rzeczywistości częściej można je spotkać w dwunastnicy) wiązano głównie ze stresem i niezdrowym stylem życia (głównie palenie papierosów). Obecnie wiadomo, że za chorobę tę odpowiadają bakterie Helicobacter pylori. Są one odpowiedzialne za ok. 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i ok. 90% dwunastnicy. Za odkrycie znaczenia bakterii dla zdrowia australijscy uczeni w 2005 r. zostali uhonorowani nagrodą Nobla.

Zobacz też: Czy bakteria Helicobacter pylori ma związek z rakiem żołądka?

Skąd się biorą wrzody

Badania przeprowadzane nad chorobą po odkryciu znaczenia dla niej zakażenia bakteryjnego nie wykazały jednoznacznie związku stresu z jej powstawaniem. Wiadomo jednak, że czynnikiem zwiększającym ok. piętnastokrotnie ryzyko rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy jest podwyższony poziom glikokortykosteroidów (czyli hormonów stresu) w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, do których należą takie popularne środki jak: paracetamol, ibuprofen czy aspiryna. Częstość ich przyjmowania w Polsce (jedna z wyższych w świecie), wraz ze wszechobecnym stresem, może sprzyjać zapadaniu na tę dolegliwość. Dowiedziono także, że stres ma silny negatywny wpływ na przebieg leczenia.

Polecamy: Mam wrzody. Czy konieczna jest operacja?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA