Jak fluoksetyna wpływa na mózg?

Antybiotyki wchodzą w niebezpieczne oddziaływania z preparatami witaminowo-mineralnymi //fot. Fotolia
Fluoksetyna to popularny środek antydepresyjny, przez niektórych określany jako „pigułka szczęścia”. Wbrew tej optymistycznej nazwie nie jest to panaceum, a farmaceutyk. Jak każde lekarstwo posiada swoją dawkę, skuteczność i coraz to nowsze skutki uboczne
/ 19.04.2016 09:42
Antybiotyki wchodzą w niebezpieczne oddziaływania z preparatami witaminowo-mineralnymi //fot. Fotolia

Skuteczne lekarstwo – ulga w chorobie

Chory, który może doznać ulgi w swojej chorobie, chwali sobie możliwość zastosowania skutecznego lekarstwa. Dzieje się tak zarówno w przypadku chorób somatycznych jak psychicznych, w schorzeniach łagodnych i ostrych, krótko- i długotrwałych. Jako pacjenci kierujemy się zazwyczaj skutecznością, małą uciążliwością leczenia i jak najmniejszą liczbą przeciwwskazań i skutków ubocznych.

Czas, jaki zespoły firm farmaceutycznych oraz niezależne zespoły badawcze poświęcają na badanie nowych substancji (a także nieznanych możliwości zastosowań substancji już znanych), owocuje obecnością na rynku coraz bardziej zaawansowanych farmaceutyków.

Farmaceutyki stosowane w leczeniu depresji, popularnie nazywane antydepresantami, pokonują taką samą drogę – od pomysłu, przez badania, po znalezienie się na półkach aptecznych. Ich działanie wciąż jest badane przez naukowców, dlatego stale wychodzą na jaw nowe informacje o ich wpływie na organizm.

Polecamy: Czy powinienem iść do psychiatry?

Farmaceutyki oparte na wychwycie zwrotnym serotoniny

Fluoksetyna należy do antydepresantów opartych na regulowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny. Grupa leków SSRI, czyli inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, jest trzecią generacją farmaceutycznych środków antydepresyjnych.

Ich działanie polega na zmniejszeniu wychwytu (odzyskiwanie ze szczeliny synaptycznej) serotoniny, dzięki czemu wzrasta jej poziom, obniżony z powodu depresji.

Wyższy poziom serotoniny w szczelinie synaptycznej umożliwia większą aktywność neuronów, co pozwala łagodzić objawy depresji. Terapia fluoksetyną jest na ogół skuteczna, sporadycznie jednak powoduje niepożądane skutki uboczne. Badania zespołu japońskich naukowców zwróciły uwagę na długofalowe skutki przyjmowania fluoksetyny dla plastyczności mózgu.

Fluoksetyna a "plastyczność" mózgu

"Plastyczność" analizowana przez japoński zespół badawczy jest rozumiana jako zdolność komórek neuronalnych w hipokampie do zmiany poziomu aktywności oraz siły połączeń z innymi komórkami na przestrzeni życia osobnika. Kolejne okresy dojrzewania organizmu charakteryzują się swoją "plastycznością".

Zmiany "plastyczności" mózgu powiązane są także z depresją i stresem.

Naukowcy z Wydziału Farmakologii Nippon Medical School stwierdzili zmiany w "plastyczności" mózgu osobników, które przyjmowały fluoksetynę. Zmiany polegały na odwróceniu procesu dojrzewania jednego z rodzajów komórek nerwowych w hipokampie i powodowały wzrost aktywności tychże komórek.

Mechanizm zmian jest najwyraźniej serotoninozależny, a jego efektem jest powrót plastyczności mózgu do stanu niedojrzałego. Opisane zmiany przekładają się oczywiście na zachowanie: występują naprzemienne stany obniżonej i podwyższonej aktywności (podobne do dwubiegunowych zaburzeń afektywnych) oraz podwyższony poziom lęku.

Zobacz też: Czy lęk jest przekazywany w genach?

Używać czy nie używać?

Badania japońskich naukowców mogą wyjaśniać mechanizm odpowiedzialny za skutki uboczne przyjmowania fluoksetyny: huśtawki nastrojów, okresy hipo- i hiperaktywności, lęk. Minusem jest brak badań na ludziach – wyciągnięte wnioski są raczej per analogiam.

Źródło: BioMed Central (2011, March 18). Depression drugs -- SSRIs -- may reorganize brain plasticity, new research suggests. ScienceDaily. Retrieved March 29, 2011, from http://www.sciencedaily.com¬ /releases/2011/03/110316084425.htm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA