Depresja sezonowa – leczenie [METODY]

Stres znacząco wpływa na nasze życie! Może być nawet przyczyną choroby! fot. Fotolia
Co robić, gdy dopadnie cię depresja sezonowa? Możesz spróbować terapii światłem, specjalnej diety czy ćwiczeń. Oto co jeszcze może pomóc!
Stres znacząco wpływa na nasze życie! Może być nawet przyczyną choroby! fot. Fotolia

Fototerapia

Z reguły osobom cierpiącym na depresję sezonową zaleca się fototerapię, czyli leczenie światłem. Jest to najlepsza metoda, jeśli faktycznie główną przyczyną SAD-u jest brak wystarczającej ilości tego składnika.

Fototerapia zwykle trwa od 10 do 14 dni, już po tym okresie można zaobserwować najczęściej znaczne poprawienie samopoczucia u pacjenta. Pomimo to lekarz zaleca dłuższe stosowanie terapii światłem (mniejsze natężenie) w celu ustabilizowania osoby chorej.

Jak przeciwdziałać jesiennej depresji?

Leki antydepresyjne

Czasami w depresji sezonowej sięga się także po leki antydepresyjne, przede wszystkim selektywne inhibitory, które pozwalają na wyłapywanie serotoniny.

Ten sposób leczenia powinien odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza. Przedawkowanie leków antydepresyjnych może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla pacjenta. Poza tym leki antydepresyjne stosowane w nieodpowiednich ilościach szybko mogą doprowadzić do uzależnienia
– zauważa Anna Karny, psycholog z Ośrodka Polana.

Dieta

Warto wprowadzić też dietę na depresję. Niektórzy lekarze zalecają wzbogacenie diety w produkty bogate w tryptofan, m.in. takie jak: kasza, jajka, ser żółty, banany, chleb razowy czy soja. Tryptofan jest prekursorem serotoniny, która ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

Niedobór tego składnika natychmiast skutkuje w zmniejszonej produkcji hormonu – serotoniny. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę w okresie wzmożonego smutku i zmęczenia. Rada ta dotyczy każdego, nie tylko osoby cierpiące na SAD bądź też inny rodzaj depresji.

Ćwiczenia

W przypadku leczenia depresji sezonowej zwraca się jeszcze uwagę na ćwiczenia i zajęcia, które wyciszają pacjenta, pozwalają mu się rozluźnić i uwolnić od złych myśli. Niektórym zaleca się zajęcia jogi albo pilatesu, innym po prostu siłownię.

Wiadomo także, że nawet zwykły spacer pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Jest to poniekąd związane z dotlenieniem organizmu. Wysiłek fizyczny powoduje natężenie produkcji pozytywnych hormonów – stąd też odczuwamy radość po treningu czy też lekcji tańca. Warto o tym pamiętać.

Zobacz też:
TEST: czy masz depresję sezonową?
Jakie są objawy depresji?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA