przesilenie wiosenne fot. Adobe Stock, Antonioguillem

Dokucza ci przesilenie wiosenne? Wypróbuj najlepsze sposoby na syndrom zmęczenia wiosennego

Przesilenie wiosenne to stan obniżenia nastroju, zmęczenia i trudności z koncentracją, pojawiający się u wielu osób w marcu lub kwietniu. Może mieć rożne nasilenie i długość trwania, ale na ogół objawy utrzymują się kilka tygodni. Aby poradzić sobie z przesileniem wiosennym, należy pamiętać o odpoczynku, aktywności fizycznej i uzupełnieniu niedoborów witamin i składników mineralnych.
/ 23.03.2022 12:12
przesilenie wiosenne fot. Adobe Stock, Antonioguillem

Jest jak wilk w owczej skórze – pod przykrywką pogodnej aury, przesilenie wiosenne powoduje przykre dolegliwości, które potrafią pozbawić chęci do życia. Dopada właśnie teraz: na przełomie marca i kwietnia. Podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z przesileniem wiosennym. 

Spis treści:

 1. Przesilenie wiosenne – czym jest i kiedy występuje?
 2. Przyczyny przesilenia wiosennego
 3. Objawy przesilenia wiosennego
 4. Jak poradzić sobie z przesileniem wiosennym?

Przesilenie wiosenne – czym jest i kiedy występuje?

Przesilenie wiosenne, nazywane też syndromem zmęczenia wiosennego, to przejściowy stan pogorszenia samopoczucia fizycznego i psychicznego, charakterystyczny dla przełomu marca i kwietnia, czyli czasu, kiedy kończy się zima i zaczyna wiosna. Przesilenie wiosenne trwa około 3 tygodni.

Przyczyny przesilenia wiosennego

Jest wiele przyczyn przesilenia wiosennego. Dzień robi się dłuższy, zmienia się nasz rytm dobowy, zaczynają się wahania pogody  temperatury i ciśnienia. To wszystko wpływa na działanie organizmu, poziom energii, koncentrację i samopoczucie.

Dodatkowo po zimie organizm może mieć niedobory ważnych witamin i składników mineralnych: witaminy D, cynku, potasu, magnezu. Deficyty tych składników powodują przykre objawy przesilenia wiosennego. Do sezonowego osłabienia organizmu prowadzą też stres i negatywne emocje. A u niektórych osób ujawniające się w tym czasie symptomy alergii. Sprawdź: jakie są objawy alergii?

Za wiosenne przesilenie obwinia się też wahania hormonów, poprzez które organizm próbuje dostosować się do zmian pogody, a to obciąża organizm i nasila zmęczenie. 

Objawy przesilenia wiosennego

Do objawów przesilenia wiosennego zalicza się:

Kiedy mimo przespania nocy czujemy się źle, to sygnał, że organizm jest osłabiony i potrzebuje dodatkowego wsparcia po zimie.

Czytaj też: Ciągłe zmęczenie - objaw groźnej choroby?

Jak poradzić sobie z przesileniem wiosennym?

Aby poradzić sobie z przesileniem wiosennym, należy wprowadzić w swoje życie kilka ważnych zasad. Efekty może nie przyjdą od razu, ale na pewno stopniowo samopoczucie zacznie się poprawiać.

 • Sięgnij po probiotyki (np. kiszonki, kefir). Prawidłowa mikroflora jelit sprzyja wydzielaniu hormonów szczęścia i wspomaga odporność.
 • Korzystaj ze słońca. Jak tylko pogoda pozwala, osłaniaj jak najwięcej ciała i eksponuj je na słońce. To spowoduje produkcję witaminy D.
 • Znajdź czas na 20-minutowy poranny spacer, wychodź niezależnie od pogody.
 • Bierz na przemian ciepły i chłodny prysznic. Przygotujesz organizm do zmian temperatury i poprawisz krążenie. 
 • Unikaj kofeiny, papierosów i nadmiaru alkoholu.
 • Wysypiaj się. Staraj się spać co najmniej 7-8 godz., kładź się spać o stałej porze.
 • Wykonaj podstawowe badania (morfologię, elektrolity, witamina D), które pozwolą ocenić, czy twój organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia np. suplementacji lub zmiany diety. W razie niedoborów poproś lekarza o właściwą suplementację. 
 • Odżywiaj się racjonalnie. Wybierz lekkostrawną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne (owoce i warzywa).
 • Pij co najmniej 6-8 szklanek wody dziennie. Odwodnienie powoduje bóle głowy, osłabienie i inne dolegliwości.
 • Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną. Najlepiej co najmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń dziennie.
 • Zapewnij sobie czas na regenerację i uspokojenie skołatanych nerwów.

Niektóre osoby mogą mieć większe trudność w poradzeniu sobie z objawami depresyjnymi przesilenia wiosennego. Jeśli stan ten się przedłuża i utrudnia normalne funkcjonowanie, a przygnębienie odbiera chęci do życia, należy zgłosić się do psychoterapeuty. Czasami w wyjściu z marazmu konieczna jest pomoc innej osoby, i nie warto zwlekać z sięgnięciem po nią.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.03.2018.

Czytaj także:
Jesienna chandra – czym jest, jak sobie z nią radzić?
Depresja to nie tylko smutek - rodzaje depresji, objawy, leczenie
Stres a wygląd – jak stres wpływa na urodę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!