Masz przesilenie wiosenne? Wypróbuj najlepsze sposoby na syndrom zmęczenia wiosennego

przesilenie wiosenne fot. Adobe Stock, Antonioguillem
Przesilenie wiosenne to stan obniżenia nastroju, zmęczenia i trudności z koncentracją, pojawiający się u wielu osób w marcu lub kwietniu. Może mieć rożne nasilenie i długość trwania, ale na ogół objawy utrzymują się kilka tygodni. Aby poradzić sobie z przesileniem wiosennym, należy pamiętać o odpoczynku, aktywności fizycznej i uzupełnieniu niedoborów witamin i składników mineralnych.
/ 17.03.2023 13:12
przesilenie wiosenne fot. Adobe Stock, Antonioguillem

Jest jak wilk w owczej skórze – pod przykrywką pogodnej aury, przesilenie wiosenne powoduje przykre dolegliwości, które potrafią pozbawić chęci do życia. Podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z przesileniem wiosennym. 

Spis treści:

  1. Przesilenie wiosenne – co to jest?
  2. Przesilenie wiosenne – kiedy występuje i ile trwa?
  3. Objawy przesilenia wiosennego
  4. Przyczyny przesilenia wiosennego
  5. Jak poradzić sobie z przesileniem wiosennym?

Przesilenie wiosenne – co to jest?

Przesilenie wiosenne, nazywane też syndromem zmęczenia wiosennego, to przejściowy stan pogorszenia samopoczucia fizycznego i psychicznego, charakterystyczny dla przełomu zimy i wiosny. Możesz w tym czasie odczuwać różne dolegliwość, które nie pojawiały się wcześniej. Najbardziej charakterystyczne jest zmęczenie pomimo przespanej nocy.

Przesilenie wiosenne - kiedy występuje i ile trwa?

Przesilenie wiosenne to okres charakterystyczny dla przełomu marca i kwietnia, czyli czasu, kiedy kończy się zima i zaczyna wiosna. Przesilenie wiosenne może dokuczać przez kilka tygodni, zazwyczaj jednak trwa około 3 tygodni. 

Objawy przesilenia wiosennego

Objawy przesilenia wiosennego to przede wszystkim zmęczenie, bóle głowy, kłopoty z koncentracją, brak energii i drażliwość. Ale nie tylko. Pojawiają się też:

Kiedy mimo przespania nocy czujemy się źle, to sygnał, że organizm jest osłabiony i potrzebuje dodatkowego wsparcia po zimie.

Czytaj też: Ciągłe zmęczenie - objaw groźnej choroby?

Przyczyny przesilenia wiosennego

Jest wiele czynników, które przyczyniają się do utraty energii w czasie przełomu zimy i wiosny. Możliwe przyczyny przesilenia wiosennego to:

  • Wahania pogody, temperatury i ciśnienia – dzień robi się dłuższy i zmienia się nasz rytm dobowy, a to wpływa na działanie organizmu, poziom energii, koncentrację i samopoczucie.
  • Niedobory ważnych witamin i składników mineralnych po zimie: witaminy D, cynku, potasu, magnezu. 
  • Stres i negatywne emocje towarzyszące zmianom też mogą prowadzić do sezonowego osłabienia organizmu.
  • Objawy alergii. Pojawienie się większej ilości pyłków w powietrzu wiosną może pogarszać samopoczucie, powodować senność, drażliwość i problemy z układem pokarmowym. Sprawdź: kalendarz pylenia 2023
  • Wahania hormonów, poprzez które organizm próbuje dostosować się do zmian pogody, obciążają organizm i nasilają zmęczenie. 

Jak poradzić sobie z przesileniem wiosennym?

Aby poradzić sobie z przesileniem wiosennym, należy wprowadzić w swoje życie kilka ważnych zasad. Efekty może nie przyjdą od razu, ale na pewno stopniowo samopoczucie zacznie się poprawiać.

  • Sięgnij po probiotyki (np. kiszonki, kefir). Prawidłowa mikroflora jelit sprzyja wydzielaniu hormonów szczęścia i wspomaga odporność.
  • Korzystaj ze słońca. Jak tylko pogoda pozwala, osłaniaj jak najwięcej ciała i eksponuj je na słońce. To spowoduje produkcję witaminy D.
  • Znajdź czas na 20-minutowy poranny spacer, wychodź niezależnie od pogody.
  • Bierz na przemian ciepły i chłodny prysznic. Przygotujesz organizm do zmian temperatury i poprawisz krążenie. 
  • Unikaj kofeiny, papierosów i nadmiaru alkoholu.
  • Wysypiaj się. Staraj się spać co najmniej 7-8 godz., kładź się spać o stałej porze.
  • Wykonaj podstawowe badania (morfologię, elektrolity, witamina D), które pozwolą ocenić, czy twój organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia np. suplementacji lub zmiany diety. W razie niedoborów poproś lekarza o właściwą suplementację. 
  • Odżywiaj się racjonalnie. Wybierz lekkostrawną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne (owoce i warzywa).
  • Pij co najmniej 6-8 szklanek wody dziennie. Odwodnienie powoduje bóle głowy, osłabienie i inne dolegliwości.
  • Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną. Najlepiej co najmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń dziennie.
  • Zapewnij sobie czas na regenerację i uspokojenie skołatanych nerwów.

Niektóre osoby mogą mieć trudność w poradzeniu sobie z objawami depresyjnymi przesilenia wiosennego. Jeśli stan ten się przedłuża i utrudnia normalne funkcjonowanie, a przygnębienie odbiera chęci do życia, należy zgłosić się do psychoterapeuty. Czasami w wyjściu z marazmu konieczna jest pomoc innej osoby, i nie warto zwlekać z sięgnięciem po nią.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.03.2018.

Czytaj także:
Jesienna chandra – czym jest, jak sobie z nią radzić?
Depresja to nie tylko smutek - rodzaje depresji, objawy, leczenie
Stres a wygląd – jak stres wpływa na urodę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA