„Zasada 8-1-5”, czyli jak najlepiej zaplanować urlop

idealny urlop fot. Adobe Stock, Kittiphan
Naukowcy dowodzą, że aby urlop nas uszczęśliwił, powinien być dobrze zaplanowany. Okazuje się, że długie wczasy last minute nie są najlepszą opcją. Dowiedz się, ile czasu powinien trwać urlop, żeby się zregenerować, i dlaczego lepiej nie zostawiać myślenia o wolnych dniach na ostatnią chwilę.
/ 13.06.2022 09:16
idealny urlop fot. Adobe Stock, Kittiphan

Dr Frédéric Saldmann, francuski kardiolog i dietetyk, znany na całym świecie propagator profilaktyki zdrowotnej, autor bestsellerowych książek, namawia do przestrzegania w planowaniu urlopu zasady 8-1-5. Podpowiada nam ona, kiedy najlepiej zaplanować urlop, ile powinien trwać wypoczynek, oraz jak długo czerpiemy z niego korzyści. Wszystko poparte naukowymi obliczeniami.

8 tygodni wcześniej zaplanuj urlop

Wakacje last minute może bywają opcją ekonomiczną, jednak według ekspertów nie są rozwiązaniem dobrym dla naszego samopoczucia. Niemieccy naukowcy dowodzą, że największą radość przeżywamy przez okres 8 tygodni przed zaplanowanym urlopem. Oczekiwanie na dzień wyjazdu, świadomość zbliżającego się terminu wypoczynku i wybranego miejsca, stopniowo podnoszą poziom szczęścia i dozują wydzielanie endorfin. Podobnie uważają holenderscy eksperci. Po zbadaniu nastrojów ponad 1500 dorosłych Holendrów zauważyli, że szczególnie cieszy nas planowanie wakacji i oczekiwanie na nie. Bardziej nawet niż sam urlop. 

1 tydzień urlopu wystarczy, aby odpocząć

Tak uważają naukowcy z Holandii. Według nich tygodniowy urlop najefektywniej poprawia samopoczucie. Jego przedłużanie nie powoduje, że stajemy się szczęśliwsi, bardziej wypoczęci i zregenerowani.

Podobne spostrzeżenia mają fińscy badacze, którzy stwierdzają, że dłuższy niż 8 dni urlop nie daje dodatkowych korzyści. Nie powoduje wzrostu poziomu zadowolenia. To właśnie ósmego dnia urlopu wczasowicze biorący udział w badaniu, osiągali maksimum satysfakcji z wolnych dni od pracy. Jednocześnie zbyt krótkie wyjazdy, np. weekendowe, nie są wystarczająco długie, aby organizm mógł się dobrze zregenerować. 

Wylegując się dłużej na plaży, możemy za to wiele stracić. W jednym z badań zaobserwowano, że w czasie 3-tygodniowych wakacji nasz iloraz inteligencji spada o 20 punktów. Dłuższy urlop to także często szczuplejszy portfel, a może i więcej stresu, gdy jesteśmy skazani na towarzystwo, od którego wolelibyśmy odpocząć.

Przez 5 tygodni czerpiesz korzyści z urlopu

Na szczęście wakacyjny dobrostan nie kończy się w dniu powrotu do pracy. Kolejne wyliczenia ekspertów wskazują, że jeszcze do 5. tygodni odczuwamy korzystny wpływ urlopu na zdrowie. Według dr. Saldmanna, idealnie zaplanowany urlop to taki, z którego będziemy cieszyć się już 2 miesiące wcześniej, potrwa tydzień, i przez 5 tygodni będziemy odczuwać jego korzystny wpływ na samopoczucie. Dobrym pomysłem jest podzielenie wolnych dni od pracy na kilka krótszych urlopów niż przeznaczenie ich na jeden długi wypoczynek raz w roku.

Źródła:
F. Saldmann, Twoje zdrowie w twoich rękach, MUZA, Warszawa 2017,
J. de Bloom, i inni, Vacation (after-) effects on employee health and well-being, and the role of vacation activities, experiences and Steep, doi: 10.1007/s10902-012-9345-3.

Czytaj także:
Jak sprawdzić, czy jesteś prawidłowo nawodniony? Zrób prosty test
Leki a opalanie. Których substancji unikać, gdy świeci słońce?
Szkodzi czy pomaga? Obalamy popularne mity o klimatyzacji
W przydomowych basenach jest więcej zarazków niż na publicznych pływalniach. Nie uwierzysz, co się w nich kryje
Chcesz „nawdychać się” jodu nad morzem? Sprawdź, kiedy jest go najwięcej
Sinice w morzu – czym są, jak wyglądają, dlaczego są groźne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA