Ryzykowne zachowania na drodze pań i panów
Grupa naukowców przeprowadziła niedawno w Australii badania nad ryzykownym zachowaniem młodych kierowców. Prowadząca badania Bridie Scott-Parker z Centrum Badań Wypadków I Bezpieczeństwa Drogowego (Centre for Accident Research and Road Safety – Queensland z Queensland University of Technology), odkryła, że u 760 przebadanych kierowców z tymczasowym prawem jazdy lęk i depresja stanowiły przyczynę aż 8,6% ryzykownych zachowań na drodze.
Kobiety nieco bardziej niż mężczyźni podlegały wpływowi zaburzeń psychicznych na zachowanie bezpieczeństwa na drodze, co – zdaniem Bridie Scott-Parker – wiąże się z wyższym poziomem dystresu podczas kierowania pojazdem.
Leki uspokajające i przeciwdepresyjne nie dla kierowców
Jak zapobiegać wypadkom?
Ryzykowne zachowania młodych kierowców, takie jak przekraczanie prędkości, niezapinanie pasów bezpieczeństwa, używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu w jednym na dwanaście przypadków mają związek raczej z lękiem, depresją i poziomem dystresu niż z potocznie rozumianą dojrzałością czy wiekiem metrykalnym.
Z wyników powyższych badań płyną interesujące wnioski i przesłanki praktyczne: należy zastanowić się nad wdrożeniem badań przesiewowych dwojakiego rodzaju: po pierwsze, badań psychologicznych obejmujących diagnozowanie zaburzeń depresyjnych i lękowych u kandydatów na kierowców oraz badań psychologicznych młodych kierowców przyłapanych na ryzykownych zachowaniach na drodze. Zarówno podjęcie leczenia przed uzyskaniem prawa jazdy, jak i po jego uzyskaniu może ograniczyć tragiczne konsekwencje. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że depresja jest jednym z najczęściej zaburzeń psychicznych, możemy mieć nadzieję, że zapobieganie i leczenie depresji przyczynią się do spadku statystyk wypadków spowodowanych przez młodych kierowców.
Lęk - emocja, stan czy naukowa zagadka?
Co dalej?
Nasuwa się pytanie, czy równie interesujące wyniki przyniosłyby badania dorosłych kierujących pojazdami. Co prawda w tej grupie funkcjonariusze jako najczęstszą przyczynę wypadków i ryzykownych zachowań podają prowadzenie pod wpływem alkoholu, jednak nie wyklucza to lęku i depresji, jako że problemy te mogą współwystępować.
Gdyby okazało się, że zaburzenia depresyjne i lękowe odpowiedzialne są za ryzykowne zachowania także w pozostałych grupach wiekowych, działania profilaktyczne, diagnostyka i leczenie mogłyby poprawić bezpieczeństwo na drogach na jeszcze większą skalę.
Zobacz też:
Jak rozpoznać depresję?
Wszystko o depresji maskowanej
Źródło: Queensland University of Technology (2011, May 17). Anxiety and depression linked to risk-taking in young drivers, Australian study finds. ScienceDaily. Retrieved May 30, 2011, from http://www.sciencedaily.com¬ /releases/2011/05/110517111240.htm
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!