Kierowcy z depresją stanowią zagrożenie na drodze. Dlaczego?

Kierowcy z depresją stanowią zagrożenie na drodze. Dlaczego?

Większość wypadków drogowych jest spowodowana ryzykownym zachowaniem uczestników ruchu. Wiele z nich jest rezultatem braku ostrożności i ryzykownych zachowań za kierownicą. Jak się okazuje, depresja ma swój udział w ryzykownych zachowaniach młodych kierowców.
/ 16.01.2019 11:19
Kierowcy z depresją stanowią zagrożenie na drodze. Dlaczego?

Ryzykowne zachowania na drodze pań i panów

Grupa naukowców przeprowadziła niedawno w Australii badania nad ryzykownym zachowaniem młodych kierowców. Prowadząca badania Bridie Scott-Parker z Centrum Badań Wypadków I Bezpieczeństwa Drogowego (Centre for Accident Research and Road Safety – Queensland z Queensland University of Technology), odkryła, że u 760 przebadanych kierowców z tymczasowym prawem jazdy lęk i depresja stanowiły przyczynę aż 8,6% ryzykownych zachowań na drodze.

Kobiety nieco bardziej niż mężczyźni podlegały wpływowi zaburzeń psychicznych na zachowanie bezpieczeństwa na drodze, co zdaniem Bridie Scott-Parker wiąże się z wyższym poziomem dystresu podczas kierowania pojazdem.

Leki uspokajające i przeciwdepresyjne nie dla kierowców

Jak zapobiegać wypadkom?

Ryzykowne zachowania młodych kierowców, takie jak przekraczanie prędkości, niezapinanie pasów bezpieczeństwa, używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu w jednym na dwanaście przypadków mają związek raczej z lękiem, depresją i poziomem dystresu niż z potocznie rozumianą dojrzałością czy wiekiem metrykalnym.

Z wyników powyższych badań płyną interesujące wnioski i przesłanki praktyczne: należy zastanowić się nad wdrożeniem badań przesiewowych dwojakiego rodzaju: po pierwsze, badań psychologicznych obejmujących diagnozowanie zaburzeń depresyjnych i lękowych u kandydatów na kierowców oraz badań psychologicznych młodych kierowców przyłapanych na ryzykownych zachowaniach na drodze. Zarówno podjęcie leczenia przed uzyskaniem prawa jazdy, jak i po jego uzyskaniu może ograniczyć tragiczne konsekwencje. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że depresja jest jednym z najczęściej zaburzeń psychicznych, możemy mieć nadzieję, że zapobieganie i leczenie depresji przyczynią się do spadku statystyk wypadków spowodowanych przez młodych kierowców.

Lęk - emocja, stan czy naukowa zagadka?

Co dalej?

Nasuwa się pytanie, czy równie interesujące wyniki przyniosłyby badania dorosłych kierujących pojazdami. Co prawda w tej grupie funkcjonariusze jako najczęstszą przyczynę wypadków i ryzykownych zachowań podają prowadzenie pod wpływem alkoholu, jednak nie wyklucza to lęku i depresji, jako że problemy te mogą współwystępować.

Gdyby okazało się, że zaburzenia depresyjne i lękowe odpowiedzialne są za ryzykowne zachowania także w pozostałych grupach wiekowych, działania profilaktyczne, diagnostyka i leczenie mogłyby poprawić bezpieczeństwo na drogach na jeszcze większą skalę.

Zobacz też:
Jak rozpoznać depresję?
Wszystko o depresji maskowanej

Źródło: Queensland University of Technology (2011, May 17). Anxiety and depression linked to risk-taking in young drivers, Australian study finds. ScienceDaily. Retrieved May 30, 2011, from http://www.sciencedaily.com¬ /releases/2011/05/110517111240.htm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!