Leczenie psychiatryczne – vademecum

Gwałt dużo częściej przytrafia się w domu niż w „szemranej uliczce”/fot. Fotolia
Jeśli chodzi o leczenie psychiatryczne, już samo pójście do specjalisty nastręcza wielu trudności. Chorzy obawiają się ośmieszenia i długo zwlekają z wyborem psychoterapeuty. Również przyjmowanie leków, w tym leków psychotropowych, budzi wiele obaw.
Marta Słupska / 08.07.2011 12:05
Gwałt dużo częściej przytrafia się w domu niż w „szemranej uliczce”/fot. Fotolia

W naszym społeczeństwie wizyta u psychologa czy psychiatry budzi coraz mniejszy wstyd i kontrowersje. Na Zachodzie wiele osób bez skrępowania uczęszcza na wizyty do psychoanalityka. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie psychiczne, nie wahaj się więc i nie bój się udać do specjalisty.

Zobacz też: Nie wstydź się wizyty u psychiatry!

Kiedy powinniśmy udać się do psychiatry? Jakie sygnały własnego zachowania powinny nas zaniepokoić? Pamiętaj, aby podjąć skuteczne leczenie, musisz sam chcieć sobie pomóc.

Zobacz też: Czy powinienem iść do psychiatry?

Psychoterapeuta to psycholog lub psychiatra po specjalnym, kilkuletnim szkoleniu, który na podstawie nabytej wiedzy i doświadczenia pracuje z pacjentami w kierunku wypracowania nowego, lepszego sposobu poradzenia sobie z jakimiś trudnościami. Co mu wolno, a czego nie wolno? Jak odnaleźć specjalistę idealnego?

Zobacz też: Psychoterapeuta idealny – jak go znaleźć?

W gabinecie lekarskim nie zawsze jesteśmy gotowi na całkowitą szczerość. Wielu z nas – w obawie przed ośmieszeniem – symuluje bądź nie ujawnia całej prawdy. Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, polecamy poniższy artykuł.

Zobacz też: Psycholog, lekarz – i o tym, jak im kłamiemy

Łagodne problemy natury psychicznej, np. stres, można próbować załagodzić dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym. Pomagają one ukoić nerwy, uspokoić się i zrelaksować.

Zobacz też: Na czym polegają techniki relaksacyjne?

Przyjmowanie leków psychotropowych wiąże się ze zmianą ogólnych przyzwyczajeń, dlatego wielu pacjentów ma obawy przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego. Jednak to nic strasznego, jeśli postępujemy według zaleceń. Jakie są najważniejsze zasady, których należy przestrzegać w trakcie przyjmowania leków?

Zobacz też: Jak żyć przyjmując leki psychotropowe?

Elektrowstrząsy – obecnie rzadko używana metoda – resetują mózg i włączają go od nowa. Czy to bezpieczna metoda? Czytaj w poniższym artykule.

Zobacz też: Elektrowstrząsy – lecznicze resetowanie mózgu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA