Relaksacja polega na kontroli oddechu

Relaksacja i wizualizacja sposobem na stres?

Relaksacja polega na kontroli oddechu, natomiast wizualizacja ma na celu m.in. mentalne oddzielenie się od sytuacji, która wywołuje stres. Jak pomagają go zwalczyć?
/ 17.02.2011 14:40
Relaksacja polega na kontroli oddechu

Relaksacja

Do technik relaksacyjnych należy m.in. praca z oddechem. Polega ona na zwolnieniu oddechu i nadaniu mu odpowiedniego rytmu.

Wpływa to bezpośrednio na naszą fizjologię, a fizjologia – na emocje.

Zobacz też: Na czym polegają techniki relaksacyjne?

Wizualizacja

Techniki wizualizacyjne mają na celu m.in. mentalne oddzielenie się od sytuacji, która wywołuje stres.

Przykładowo, jeśli jesteś w otoczeniu negatywnych osób – wyobraź sobie, że zarzucasz na siebie fioletowy płaszcz. Możesz również stworzyć w wyobraźni tarczę chroniącą przed negatywnym wpływem innych ludzi. Skutecznie działa też świetlista bańka – wystarczy mentalnie otoczyć się białym lub złotym światłem, które odetnie Cię od źródeł stresu. Inna odmiana to lustrzany kokon, czyli otoczka odbijająca wszystkie wpływy z zewnątrz (ale również te dobre, więc później zdejmij ją).

Techniki programowania neuro-lingwistycznego to praca na obrazach i kinestetyce. Należą do nich m.in. kotwiczenie stanów emocjonalnych, przeramowanie sytuacji, krąg doskonałości, świątynia spokoju, panorama społeczna oraz linia czasu.

Zobacz też: Hobby a stres

Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!