Strach przed dentystą

Próchnica, zapalenie miazgi zębowej, choroby dziąseł i przyzębia – te i inne czynniki często wywołują ból zęba/Fotolia
Wizyta u dentysty niewątpliwie może wywołać stres. Nawet zapewnienie o działaniu znieczulenia, czy wyjątkowa delikatność stomatologa nie pomoże w mniejszym przeżywaniu tej sytuacji. Psycholodzy proponują stopniową desensytyzację, terapię która pomoże zwalczyć ten lęk.
/ 17.03.2009 12:03
Próchnica, zapalenie miazgi zębowej, choroby dziąseł i przyzębia – te i inne czynniki często wywołują ból zęba/Fotolia

Powszechny problem

Strach przed wizytą u dentysty jest dość powszechny, zwłaszcza zaś w pokoleniu, które pamięta czasy, kiedy środki znieczulające i metody stosowane w stomatologii nie były tak dobre jak obecnie. Takie jednorazowe silnie nacechowane bólem i związanym z nim stresem przeżycie potrafi utrwalić się na tyle mocno, że przez resztę życia leczenie zębów wiąże się z poważnym niepokojem lub nawet bardzo silnym strachem. Wielu ludzi, ze względu na niewielką częstotliwość wizyt u dentysty nic nie robi ze swoim problemem, postanawiając po prostu przetrwać strach w kluczowych momentach.

Polecamy: Dentofobia – gdy boisz się dentysty

Stopniowa desensytyzacja

Oczywiście nie jest to konieczne. Tego typu lęk ma wszelkie cechy fobii prostej. Można więc zastosować metody właściwe do leczenia tego zaburzenia, a zatem przede wszystkim procedurę zwaną stopniową desensytyzacją, której istotą jest oduczanie emocji reagowania na określone, zwykle budzące lęk sytuacje.

Polecamy: Bezbolesne leczenie próchnicy

Psycholog poszukiwany

W wyjątkowo silnych przypadkach konieczna będzie wizyta u psychologa. Warto jednak spróbować, ponieważ stopniowa desensytyzacja jest całkowicie bezbolesna i często daje bardzo szybkie efekty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA