Te 5 niepozornych cech świadczy o ponadprzeciętnej inteligencji. Do tej pory uważałeś je za swoje wady
Ponadprzeciętna inteligencja może objawiać się w rozmaitych obszarach naszego życia. Okazuje się, że nie chodzi tylko o sposób myślenia, poziom IQ i wyniki na egzaminach, ale i różne umiejętności miękkie. Być może nawet nie wiesz, że już teraz masz te wyjątkowe predyspozycje, które możesz rozwijać.

Naukowcy intensywnie eksplorują obszar inteligencji człowieka, biorąc pod lupę coraz to nowsze cechy osobowości, które mają wpływ na odnoszenie sukcesów w życiu. Wychodzi na to, że niektóre zachowania, które są oceniane jako wady, tak naprawdę świadczą o wysokim ilorazie inteligencji.
Spis treści:
- Jak rozpoznać inteligentnego człowieka?
- Niepozorne cechy świadczące o wysokiej inteligencji
Jak rozpoznać inteligentnego człowieka?
Nie da się jednoznacznie zdefiniować tego terminu. Jak wynika z badań, nawet najbardziej roztrzepane osoby potrafią spełniać kryteria ponadprzeciętnej inteligencji, dlatego nie oceniaj nikogo pochopnie.
Nie jest łatwo rozpoznać inteligentną osobę na pierwszy rzut oka. Choć wizerunek może odkrywać sporą rolę w tym, jak odbiera nas otoczenie, to jednak głównie umiejętności i cechy charakteru decydują o naszym wysokim IQ. Aby je odkryć, trzeba kogoś bliżej poznać i przekonać się o tym.
Z pewnością łatwo jest porównywać się w szkole, gdzie wszyscy mamy do wykonania te same zadania z różnych przedmiotów, a następnie wiedza jest weryfikowana przez sprawdziany i egzaminy. Ale sam Albert Einstein powtarzał, że to wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy i rekomendował podążanie własnymi ścieżkami, zamiast za tłumem.
Istnieją różne sposoby pomiaru inteligencji, ma na to też z pewnością wpływ podłoże genetyczne i środowisko, w jakim się wychowujemy. Poza wybitnymi cechami ważne jest to, czy rozwijamy swoje zdolności i poprawiamy swoje wyniki poprzez regularne treningi.
Niepozorne cechy świadczące o wysokiej inteligencji
Wyrafinowane poczucie humoru
Naukowcy z wydziałów antropologii i psychologii Uniwersytetu Stanowego w Nowym Meksyku udowodnili, że to humor jest jednym z ważnych sygnałów świadczących o wysokim ilorazie inteligencji. Nie jest bowiem łatwo wpaść na błyskotliwy żart sytuacyjny.
Co więcej, badani zostali poproszeni o utworzenie zabawnych podpisów pod rysunkami. Ankietowani, którym to zadanie wyszło lepiej, osiągali wyższe wyniki w testach inteligencji. Okazuje się, że inteligentne osoby doceniają także tzw. czarny humor.
Nocny tryb życia
Zdecydowanie osoby inteligentne nie należą do grona „rannych ptaszków”, co wykazały badania psychologa ewolucyjnego z London School of Economics. Preferują oni nocne godziny, kiedy mogą wyrażać się kreatywnie i w spokoju realizować pasje. Łatwiej też adaptują się do nowych wartości.
Etnograficzne badania tradycyjnych społeczności sugerują, że aktywność nocna była rzadkością w środowisku naszych przodków
- głosiło badanie na łamach magazynu "Psychology Today", jak cytuje portal Money.
Bycie leworęcznym
Profesor Psychologii Alan Searleman z St. Lawrence University zaznaczył związek pomiędzy wysokim ilorazem inteligencji a leworęcznością. Zdaniem naukowca wymaga to większego wysiłku umysłowego, co wpływa na rozwój człowieka i jego zasób słów. Leworęczni częściej wykazują się unikalnym tokiem myślenia i większą wyobraźnią. Na liście znanych mańkutów są m.in. Barack Obama, Leonardo DaVinci czy Bill Gates.
Potrzeba samotności
Jak podaje tygodnik Polityka, psycholożki ewolucyjne z Singapore Management University i London School of Economics and Political Science, przebadały grupę ponad 15 tysięcy osób i wykazały, że inteligentni ludzie posiadają ambitne cele, które kolidują im z czasem, jaki poświęcają na spotkania ze znajomymi. Choć mogą być ekstrawertykami, to jednak do szczęścia potrzebują czasem izolacji.
Bałaganiarstwo
Jak wskazują wyniki badań zespołu amerykańskiej psycholożki Kathleen Vohs z University of Minnesota, bałagan sprzyja ludzkiej kreatywności. Ankietowani mieli za zadanie wymyślić nowe zastosowanie dla przedmiotu, z czego jedna grupa przebywała w uporządkowanym otoczeniu, a druga w chaosie. Ta druga drużyna wykazała się znacznie większą pomysłowością w odpowiedziach.
Jak widać, błyskotliwe osoby lepiej odnajdują się w twórczym bałaganie, a nietypowe zachowania tych jednostek sprzyjają rozwiązywaniu trudniejszych wyzwań umysłowych. To pomaga im przełamywać stereotypy w myśleniu.
Czytaj także:
Osobowość INFJ, czyli najrzadszy typ osobowości. Cechy charakteru, związki, praca
Efekt aureoli, czyli jak wpadamy w pułapkę pierwszego wrażenia
Myślisz, że te czynności to strata czasu, a podnoszą twoją efektywność