Terapie egzystencjalno-humanistyczne - wędrówka przez duszę

Ponieważ terapia resynchronizująca jest bardzo kosztowną procedurą, układ stymulujący wszczepia się tylko wybranym osobom / fot. Shutterstock
Terapie nurtu egzystencjalnego i humanistycznego stanowią odpowiedź na pesymistyczne poglądy na naturę ludzką reprezentowane przez psychoanalizę oraz wczesne koncepcje behawioralne. Postrzegają ludzi jako godnych zaufania, posiadających potencjał wewnętrzny i zdolnych do rozwoju.
/ 01.03.2011 17:31
Ponieważ terapia resynchronizująca jest bardzo kosztowną procedurą, układ stymulujący wszczepia się tylko wybranym osobom / fot. Shutterstock

Istota terapii

Terapie egzystencjalno-humanistyczne koncentrują się na osobie jako całości i procesie „stawania się”. Zakładają, że człowiek posiada wolność wyboru, co do tego kim się stanie, jakie wartości przyjmie i jakimi się kieruje. Jednocześnie wraz z tą swobodą ponosi także odpowiedzialność za podejmowane przez siebie decyzje. Lęk i cierpienie są wynikiem braku pełnej kontroli nad następstwami podejmowanych działań oraz poczucia winy z powodu straconych możliwości rozwoju.

Polecamy: Psychoterapia poznawcza - cele i zasady

Terapia skoncentrowana na osobie

Najważniejszy element procesu terapeutycznego stanowi w tym wypadku więź łącząca klienta oraz terapeutę. Celem terapeuty jest stworzenie klimatu pobudzającego i umożliwiającego rozwój, gdyż każdy człowiek posiada taką skłonność. W tym celu konieczne są:

  • kongruencja i autentyczność

Dotyczy zgodności myśli, uczuć i zachowań terapeuty. W procesie terapeutycznym powinien on być szczery i autentyczny, konieczne jest wyzbycie się przez niego fasad i zaniechanie ról. Czasem, dla dobra procesu, terapeuta musi ujawniać siebie.

  • bezwarunkowy szacunek i akceptacja

Terapeuta powinien odczuwać głęboką troskę o klienta. Wyzbyć się ocen jego zachowań, myśli oraz odczuć, działać zgodnie z zasadą „akceptuję cię takiego, jakim jesteś”.

  • właściwe empatyczne zrozumienie

Jest ono głównym zadaniem terapeuty, wymaga uważnego słuchania, cierpliwości i empatii. Dąży on do zrozumienia świata klienta przez stworzenie empatycznej, bezpiecznej więzi umożliwiającej ujawnianie nie uświadamianych dotąd uczuć i otwarcie na zmianę.

Terapia Gestalt

Terapia Gestalt koncentruje się na osiągnięciu jedności psychiki i ciała. Pomaga w tym samoświadomość osiągana przez wyrażanie stłumionych uczuć oraz uświadamiania konsekwencji nierozwiązanych konfliktów, które przeniesione zostają na nowe relacje. Dalszy rozwój możliwy jest dopiero po ich zakończeniu. Terapeuci Gestalt czerpią z nauk filozofii zen i skoncentrowani są czasie teraźniejszym, „tu i teraz”. Klient uczony jest świadomości pojawiających się uczuć, postaw oraz działań.

Polecamy: Pierwsza wizyta u psychiatry

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA