10 cech toksycznej matki. Jak rozpoznać toksycznego rodzica i jak sobie radzić?

toksyczna matka fot. Adobe Stock, Prostock-studio
Toksyczna matka może być nadmiernie kontrolująca, niewspierająca, krytykująca i agresywna. Dorastanie w cieniu toksycznego rodzica ma długofalowy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Sprzyja rozwojowi depresji, zaburzeń lękowych, trudnościom w nauce i relacjach społecznych. Poznaj 10 cech toksycznej matki oraz skuteczne sposoby radzenia sobie z taką relacją.
/ 10.01.2024 05:12
toksyczna matka fot. Adobe Stock, Prostock-studio

Spis treści:

 1. 10 cech toksycznej matki
 2. Co czuje dziecko toksycznej matki?
 3. Toksyczna matka a długotrwałe skutki dla dziecka
 4. Co robić, gdy masz toksyczną matkę?

10 cech toksycznej matki

Nie ma jednej definicji toksycznej matki. Toksyczna relacja z matką może opierać się na braku wsparcia, miłości, poczucia bezpieczeństwa i pola do wyrażania własnych potrzeb, a także jasnych granic. Taka niezdrowa relacja zaczyna się zwykle w dzieciństwie i często trwa nadal w dorosłości. 

Oto 10 cech toksycznej matki: 

 1. Przemoc fizyczna i/lub psychiczna. Toksyczna matka może krzyczeć, bić, obrażać, zawstydzać, upokarzać lub ośmieszać przy innych. Może też stosować przemoc bierną, np. poprzez sarkazm lub lekceważenie. A także surowe kary nieadekwatne do czynu (np. obrażanie za złą ocenę albo uderzenie za niesprzątnięcie pokoju). 
 2. Nadmierne kontrolowanie. Toksyczny rodzic kontroluje, sprawdza i chce mieć kluczowy wpływ na różne obszary życia dorastającego dziecka kosztem jego wolności i indywidualności. Przekracza granice np. poprzez wpadanie bez zapowiedzi, częste telefony albo szukanie kontaktu z przyjaciółmi dziecka po to, by mieć jak największą kontrolę. 
 3. Manipulowanie. Aby uzyskać, czego chce, toksyczna matka stosuje szantaże, kłamstwa, ale też nieszczere pochlebstwa.  
 4. Obwinianie zamiast odpowiedzialności. Toksyczna mama może obwiniać cię za swoje niepowodzenia, np. za niepowodzenie w jej związku, za to, że pije, za to, że jest nieszczęśliwa, chora itp.
 5. Krytykowanie. Dziecko według takiego rodzica jest stale nie takie, jak być powinno, nie spełnia oczekiwań, jest niewdzięczne i niewystarczająco dobre. Charakterystyczne jest też utrwalanie w nim poczucia winy i wstydu. 
 6. Brak empatii i wsparcia. Toksyczna matka jest niewspierająca. Nie daje poczucia bezpieczeństwa i ciepła. Nie wykazuje się zrozumieniem dla uczuć swojego dziecka. 
 7. Narzekanie. Toksyczne matki często negatywnie wypowiadają się nie tylko o dziecku, ale też o innych sprawach. 
 8. Stawianie dziecka w roli dorosłego. Dziecko w toksycznej relacji jest wciągane w sprawy dorosłych i słucha o rzeczach, których nie rozumie lub nie ma na nie wpływu. 
 9. Stawianie swoich potrzeb nad potrzeby dziecka. Wiąże się z tym również potrzeba podziwu. Toksyczny rodzic często podkreśla swoje zasługi. Oczekuje wdzięczności i pochwał. Zajmuje się nadmiernie sobą.
 10. Wyładowanie swojej frustracji na dziecku. Toksyczny rodzic może wybuchać bez wyraźnej przyczyny. Wyżywa się na dziecku, kiedy jest niezadowolony.  

Toksyczna matka nie musi mieć wszystkich wymienionych cech. W zależności od osoby mogą się one nieco różnić. Wyznacznikiem, czy mam toksycznego rodzica może być również to, jak czujemy się po kontakcie z nim.

Jak czuje się dziecko toksycznej matki?

Toksycznego rodzica można poznać również po tym, jak czujemy się po kontakcie z nimi. Powinno zaniepokoić, gdy po przebywaniu z mamą odczuwasz:

 • poczucie winy, 
 • zmęczenie,
 • zdezorientowanie i niepewność,
 • bycie stale osądzanym,
 • przymus zmiany swojego zachowania,
 • jakbyś nie był szanowany,
 • jakbyś był manipulowany,
 • jakbyś był do niczego,
 • strach przed rodzicem, np. kiedy chcesz wyrazić swoje zdanie. 

To przykre odczucia, które utrwalane mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Na szczęście można się z takiego związku uwolnić i wyleczyć. 

Toksyczna matka a długotrwałe skutki dla dziecka

Toksyczna relacja z matką może mieć długotrwałe konsekwencje dla zdrowia dziecka. Dzieci toksycznych matek są bardziej narażone na:

 • depresję,
 • zaburzenia lękowe,
 • nadużywanie substancji psychoaktywnych,
 • zespół stresu pourazowego,
 • nieudane relacje społeczne,
 • myśli lub próby samobójcze,
 • niską samoocenę,
 • trudności w uczeniu się,
 • trudności w zachowaniu w szkole,
 • powielanie toksycznych schematów w swojej rodzinie.

Toksyczna relacja z rodzicem wpływa na dzieciństwo oraz dorosłe życie, poczucie wartości, umiejętność wyrażania własnego zdania oraz na relacje z innymi. Hamuje prawidłowy rozwój osobowości i umiejętności społecznych.

To, jakie będą skutki toksycznej relacji z matką, zależy od różnych czynników, w tym tego, jak długo matka była istotną osobą w życiu oraz czy były inne pozytywne relacje z dorosłymi. Jeśli dziecko miało dobre wzorce, doświadczało troski i wsparcia od innych bliskich osób, jest duża szansa, że będzie prawidłowo funkcjonować w przyszłości.

Co robić, gdy masz toksyczną matkę? 

Jeżeli miałeś toksyczną matkę, możesz się uleczyć i stworzyć zdrowe relacje społeczne. Oto kilka ważnych wskazówek:

 • Nie próbuj zmieniać toksycznej matki. Ona jest, jaka jest. Cała sztuka nie polega na usilnych próbach zmienienia myślenia i zachowania rodzica, lecz na pokazaniu swoich granic i spełnianiu własnych potrzeb. Takie postępowanie może, choć nie musi wpłynąć na zmianę zachowania rodzica. Jako dorośli ludzie sami decydujemy o tym, co zrobimy z wiedzą na temat tego, jacy są lub byli nasi rodzice.
 • Pamiętaj, że twoje potrzeby i uczucia są ważne. Zaopiekuj się przede wszystkim sobą. Uwierz w siebie. Możesz wątpić, jeśli przez lata słyszałeś, że nie jesteś wystarczająco dobry. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Mogą ci w tym pomóc inni członkowie rodziny, przyjaciele oraz specjaliści. Porozmawiaj z kimś zaufanym o tym, czego doświadczyłeś i na czym ci zależy. Odważ się korzystać z pomocy innych. 
 • Nie próbuj zapomnieć o przeszłości. W ten sposób nigdy się z nią nie pogodzisz i nie uwolnisz od poczucia winy. Zmarnujesz też mnóstwo energii na wypieranie z głowy faktów. Nadchodzi w życiu moment, kiedy można włożyć doświadczenia z przeszłości do szufladki ze wspomnieniami. Daj im prawo do istnienia. To część twojego życia.
 • Otwórz się na nowe doświadczenia i relacje. W twojej głowie mogą istnieć utarte schematy, które sprawiają, że czujesz lęk przed czymś, co nieznane lub inne. Dlatego osoby z toksycznych rodzin często związują się z partnerami, od których nie otrzymują wsparcia i bezpieczeństwa, a niejednokrotnie też przemocowymi.
 • Skorzystaj z metod łagodzenia stresu. Pomocne będą np. trening Schultza oraz trening Jacobsona. Napięcie uwięzione w ciele można łagodzić też poprzez aktywność fizyczną i realizowanie pasji.
 • Ustal swoje granice i trzymaj się ich. Rób to życzliwie i spokojnie, ale konsekwentnie. W twoim domu rządzisz ty, a nie mama czy tata. Jeśli mieszkasz z toksycznym rodzicem, nadal możesz stawiać granice, dzięki którym będziesz czuł się lepiej. Powiedz rodzicowi, co powoduje, że nie czujesz się dobrze w tej relacji. Rozważ odpowiednie kroki, jeżeli rodzic nadal cię nie szanuje, np. wyprowadzkę. 
 • Nie wszystkim musisz się dzielić. Zastanów się, jakimi informacjami chcesz dzielić się z rodzicem, a jakie wolisz zachować dla siebie. Nie musisz wpuszczać rodzica do całego swojego świata. 
 • Trenuj wyrażanie własnych potrzeb w relacjach z innymi. Spokojnie wyrażaj swoje potrzeby, tak aby nie wyrządzać innym krzywdy. Mów, jak się czujesz, gdy coś nie daje ci spokoju. Ćwicz asertywność. Dzięki temu nie będziesz szukał ciągłej akceptacji u innych ludzi.

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Specjalista wyjaśni ci, jakie mechanizmy w dzieciństwie nie działały prawidłowo oraz co możesz zrobić, aby lepiej funkcjonować i poprawić swoje samopoczucie. 

Czytaj także:
Toksyczny związek - jak go rozpoznać? Rozmowa z psychoterapeutą
10 cech wampira energetycznego. Jak się przed nim ochronić?
Narcyzm związany z agresją i przemocą. Jak rozpoznać narcyza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA