Lęk ludzi przebojowych
Moja specjalizacja, jako psychologa, to zaburzenia lękowe. Podczas pracy w charakterze trenera kadry zarządzającej pomagałam zarówno menedżerom wyższego szczebla, którzy jąkali się na myśl o spotkaniach wróżących fiasko podpisania umowy handlowej, jak i kierownikom nie najlepiej czującym się w interakcjach z kolegami, a także właścicielom niewielkich firm, którzy szkodzili prowadzonemu interesowi, gdyż niepotrzebnie wszystko chcieli dopiąć na ostatni guzik.
Wszystkie te osoby zaliczyć można do grupy osób przebojowych, osiągających sukcesy, które z jakichś powodów opanował lęk związany z określonym zdarzeniem w miejscu pracy.
Zobacz też: Nie ufaj swoim lękom
Model niepokoju
Jedną z najbardziej efektywnych terapii lękowych jest terapia oparta na poznaniu zachowań. Wywodzi się ona zarówno z badań Aarona Becka, zwanego „ojcem terapii poznawczej”, jak i studiów behawioralnych dziesiątków psychiatrów i psychologów, których działalność naukowa zapoczątkowana została wiele lat temu pracami Pawłowa i Skinnera.
Struktura poznania behawioralnego umożliwia zrozumienie mechanizmu działania niepokoju. Dokonuje się tego poprzez interakcję myśli, zachowań i reakcji biologicznych.
Zobacz też: Jak przezwyciężyć lęk społeczny?
Fragment pochodzi z książki „Niepewność w pracy. Jak spokojnie przeżyć osiem godzin” autorstwa Larin Kase (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!