Niepokój w pracy – jak z nim walczyć?

Co robić, gdy lęk pojawia się w pracy?
Miliony ludzi odczuwają od czasu do czasu niepokój. Chociaż niektórzy z nas borykają się z zaburzeniami lękowymi — takim jak napady paniki lub fobie społeczne — jednak wielu zagadnienie chorobliwego lęku w ogóle nie dotyczy. Odczuwamy po prostu „zwyczajne” obawy. Co robić, gdy lęk pojawia się w pracy?
/ 21.01.2011 10:46
Co robić, gdy lęk pojawia się w pracy?

Lęk ludzi przebojowych

Moja specjalizacja, jako psychologa, to zaburzenia lękowe. Podczas pracy w charakterze trenera kadry zarządzającej pomagałam zarówno menedżerom wyższego szczebla, którzy jąkali się na myśl o spotkaniach wróżących fiasko podpisania umowy handlowej, jak i kierownikom nie najlepiej czującym się w interakcjach z kolegami, a także właścicielom niewielkich firm, którzy szkodzili prowadzonemu interesowi, gdyż niepotrzebnie wszystko chcieli dopiąć na ostatni guzik.

Wszystkie te osoby zaliczyć można do grupy osób przebojowych, osiągających sukcesy, które z jakichś powodów opanował lęk związany z określonym zdarzeniem w miejscu pracy.

Zobacz też: Nie ufaj swoim lękom

Model niepokoju

Jedną z najbardziej efektywnych terapii lękowych jest terapia oparta na poznaniu zachowań. Wywodzi się ona zarówno z badań Aarona Becka, zwanego „ojcem terapii poznawczej”, jak i studiów behawioralnych dziesiątków psychiatrów i psychologów, których działalność naukowa zapoczątkowana została wiele lat temu pracami Pawłowa i Skinnera.

Struktura poznania behawioralnego umożliwia zrozumienie mechanizmu działania niepokoju. Dokonuje się tego poprzez interakcję myśli, zachowań i reakcji biologicznych.

Zobacz też: Jak przezwyciężyć lęk społeczny?

Fragment pochodzi z książki „Niepewność w pracy. Jak spokojnie przeżyć osiem godzin” autorstwa Larin Kase (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA