Wszystko o psychologii

Podejście behawiorystyczne nie podejmowało problemów etiologii lub dynamiki anoreksji/fot. Fotolia fot. Fotolia
Psychika ludzkiego organizmu bywa zadziwiająca. Zgłębiamy ją i odpowiadamy na szereg pytań dotyczących psychologii – jest to podróż po emocjach, osobowościach, relacjach, chorobach i terapiach, które dotyczą nas samych i/lub ludzi dookoła.
Marta Słupska / 20.07.2011 11:51
Podejście behawiorystyczne nie podejmowało problemów etiologii lub dynamiki anoreksji/fot. Fotolia fot. Fotolia

Całe źródło u Freuda

Jeśli mówimy o psychologii i psychiatrii, trudno byłoby na wstępie nie wspomnieć o teoriach Zygmunta Freuda na temat świadomości i podświadomości, strukturze osobowości, popędach i mechanizmach obronnych. Czym według niego jest id, ego i superego? Dlaczego wypieramy pewne zdarzenia i prawdy? Do czego służy projekcja?

Polecamy: Freud i jego koncepcja

Mechanizmy obronne – w trosce o naszą psychikę

Mechanizmy obronne są strategiami umysłowymi, które pozwalają na ochronę ego, czyli świadomej części osobowości. Prezentujemy je i omawiamy. Który pasuje do Ciebie?

Polecamy: Mechanizmy obronne – co to takiego?

Uwaga, histeria!

Łatwo ulegasz wpływom? Często zachowujesz się teatralnie? Lubisz wypowiadać się na tematy, na których się nie znasz? Nieustannie zabiegasz o zainteresowanie innych? Ludzie mówią, że zachowujesz się prowokacyjnie i lubisz uwodzić? Być może masz osobowość histroniczną.

Polecamy: Osobowość histroniczna – czy to tylko histeria?

Ekscentrycy wokół nas

Ekscentryk ekscentrykowi nierówny – rozpoznajemy trzy główne typy tej osobowości: schizotypową, schizoidalną oraz paranoiczną. Czy ekscentryk to po prostu dziwak? A może to zbytnie uproszczenie?

Polecamy: Osobowości ekscentryczne: między dziwactwem a zaburzeniem psychicznym

Kłamiesz!

Czy można rozpoznać, że ktoś stara się nas oszukać? Oczywiście!Jego ciało wysyła szereg znaków – tak, jakby mówiło „Uważaj, on kłamie!”. Jakie to sygnały? Na co zwracać uwagę?

Polecamy: Jakie są niewerbalne wskaźniki kłamstwa?

Niewerbalne rozmówki

Kontakt z drugim człowiekiem to nie tylko rozmowa, ale też gesty, subtelne sygnały wysyłane za pośrednictwem ruchu ciała, spojrzeń czy grymasu twarzy. Nie używamy wszak słów, gdy płaczemy, śmiejemy się lub obrażamy, a przecież druga osoba w lot wychwytuje nasze emocje. Czy śmiech jest zaraźliwy? Czym charakteryzują się postawy „witam” i „żegnam”?

Polecamy: Jak ważne są komunikaty niewerbalne?

Emocje wokół nas

Emocje rządzą nami i naszym życiem. Badania dowiodły, że rozwinięta inteligencja emocjonalna przyczynia się do osiągnięcia sukcesu. Jak wzbogacić swoje życie emocjonalne i dlaczego warto to zrobić?

Polecamy: Jak wzbogacać swoje życie emocjonalne?

Nie pamiętam!

Szybkie tempo życia, ciągły pośpiech i stres, przepracowanie… Natłok informacji sprawia, że wielu z nas ma problemy z pamięcią. Jak usprawnić więc swoją pamięć? Istnieje szereg technik zapamiętywania przydatnych zapominalskim.

Polecamy: Metody zapamiętywania, czyli jak sobie radzić z ulotną pamięcią?

Ja jak nie ja…

Depersonalizacja polega na tym, że osoba ma poczucie odłączenia się od własnego ciała  lub psychiki. Tak jakby stała z boku, obserwując siebie jako kogoś obcego. Może temu towarzyszyć stan określany mianem derealizacji: gdy cały świat postrzegany jest jako dziwny i obcy.

Polecamy: Depersonalizacja – co to takiego?

Wpłynę na Ciebie

Techniki wywierania wpływu społecznego w naturalny sposób kształtują relacje międzyludzkie - czy mogą być zatem niebezpieczne? Okazuje się, że tak. Sztuka wywierania wpływu bywa niestety stosowana w celu manipulacji. Jak się przed nią ochronić? Poznaj tajniki wywierania wpływu!

Polecamy: Sztuka wywierania wpływu

Ekspresowe czytanie

Masz mało czasu, a dużo do przeczytania? Zostało Ci tylko kilka dni do egzaminu, a na biurku piętrzą się nieprzeczytane książki? A może po prostu ciekawi Cię, jak szybko można czytać? Specjaliści opracowali kursy szybkiego czytania, które mogą znacznie usprawnić i ułatwić życie zabieganych i zapracowanych. Na czym polega tajemnica szybkiego czytania?

Polecamy: Techniki szybkiego czytania – czy warto je stosować?

Wyścig szczurów

Ciągła pogoń za sukcesem i rywalizacja na szczeblu zawodowym, stres, pośpiech, byle szybciej, lepiej, mocniej, mądrzej, dokładniej… A może by tak zatrzymać się i wsłuchać w siebie? Warto?

Polecamy: Jak nie zginąć w dżungli karierowiczów?

To już jest koniec?

Dobrze jest przyjąć chorobę jako nową sytuację, do której, aby móc z nią jak najlepiej żyć, warto się przygotować. Należy znać swojego wroga, aby mieć szansę zdobyć nad nim przewagę. Twoja choroba, to taki przeciwnik. Aby dać radę zapanować nad nim na tyle, by nie przewrócił Twojego życia do góry nogami, warto byś poznał, czego nie lubi. Jak postępować, aby go znokautować i jak, aby nie strzelić samobójczego gola do własnej bramki.

Polecamy: Jak żyć po diagnozie nieuleczalnej choroby?

Samobójstwa

Słupki, wykresy, diagramy… Statystyki samobójstw nie oddadzą ludzkiej tragedii i krzywd. A przecież dotyczą śmierci pojedynczych osób – ludzi, którzy mieli swoje rodziny, domy, przyjaciół, chodzili do pracy czy szkoły, mieli swoje przyzwyczajenia…

Polecamy: Statystyki samobójstw

Żegnaj…

Odejście bliskiej osoby zawsze jest bolesne. Aby poradzić sobie ze stratą, niezbędny jest proces żałobny. Pojawia się tu wiele trudnych emocji, jak: złość, gniew, poczucie winy, poczucie bezradności, załamanie wiary, smutek, lęk. Jak poradzić sobie z bólem po stracie?

Polecamy: Jak poradzić sobie z odejściem bliskiej osoby?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% przy zakupach za_min 200 zł
-20% przy zakupach za min 200 zł
Rabat na całą kolekcję, zarówn... więcej»
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min 200 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat na całą kolekcję, zarówno rzeczy pełnowartościowych jak i przecenionych. Warunkiem skorzystania z promocji jest minimalny paragon o wartości 200 zł oraz okazanie/wpisanie kuponu dostępnego w wersji elektronicznej (online) Szaleństwa Zakupów oraz na stronach www partnerów  Elle; Glamour; Viva.

Akcja nie łączy się z innymi akcjami/promocjami. Oferta i szczegóły dostępne w sklepach stacjonarnych i na diversesystem.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY20
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na www.swederm.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY20
Zobacz
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Skorzystaj z promocji -30% na... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z promocji -30% na nową kolekcję przy zakupie minimum 2 sztuk w salonach i na www.esotiq.com. Promocja nie dotyczy produktów bazowych i kosmetyków. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
REKLAMA