Czy wole zawsze musi być operowane?

Czy wole zawsze musi być operowane?
Leczenie wola, czyli powiększenia gruczołu tarczowego, nie zawsze wymaga operacji. Wybór metody leczenia zależy od jego rodzaju, wielkości, poziomu hormonów oraz dolegliwości jakie powoduje. Jakie wole poddawane jest operacji?
/ 16.08.2010 13:11
Czy wole zawsze musi być operowane?

Dynamika zmian, do których dochodzi w gruczole tarczowym w przebiegu różnych chorób sprawia, że brak wskazań do operacji w danym momencie nie oznacza, że nie będzie ich w przyszłości.

Wole guzkowe nietoksyczne

Mimo, że znaczna część osób, u których rozpoznane zostało wole guzkowe nietoksyczne może być leczona zachowawczo, to istnieją sytuacje, w których operacja jest nieunikniona.

Pierwszą z nich jest stwierdzenie (na podstawie wyników biopsji), że guzek bądź guzki może być nowotworem złośliwym. Czasem nawet prawidłowy wynik biopsji nie pozwala wykluczyć raka – jeśli na podstawie wyników innych badań oraz danych z wywiadów lekarz podejrzewa istnienie w obrębie wola nowotworu złośliwego, zapada decyzja o operacji.

Operacja jest także konieczna, gdy wole osiągnęło duże rozmiary, uciska na sąsiadujące struktury szyi (przede wszystkim na drogi oddechowe) i powoduje występowanie dolegliwości, tj. problemów z oddychaniem czy z przełykaniem. Leczenia operacyjnego wymaga także wole zamostkowe – gdy przynajmniej 1/3 gruczołu tarczowego położona jest poniżej górnego brzegu mostka.

W pozostałych sytuacjach wole guzkowe nietoksyczne wymaga jedynie obserwacji lub leczenia zachowawczego. Dostępne metody obejmują terapię jodem promieniotwórczym, L-tyroksyną oraz wstrzykiwanie etanolu do guzka (w celu zmniejszenia jego rozmiarów).

Wole guzkowe toksyczne

Wole guzkowe toksyczne wymaga zawsze radykalnego leczenia – nadmierne ilości hormonów tarczycy mają szkodliwy wpływ na organizm. Terapia tzw. lekami przeciwtarczycowymi jest skuteczna jedynie w czasie ich stosowania – nie prowadzi ona natomiast do wyleczenia choroby.

Pod hasłem „leczenie radykalne” kryją się dwie metody – operacja oraz terapia jodem promieniotwórczym. Leczenie operacyjne jest podejmowane - podobnie jak w przypadku wola guzkowego nietoksycznego - wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że w obrębie wola rozwija się rak lub gdy wole ma bardzo duże rozmiary i powoduje ucisk na drogi oddechowe. Operacja jest także proponowana osobom, które odmawiają poddania się leczeniu radiojodem.

Czytaj też: Wole guzkowe toksyczne - co kryje się pod tą nazwą?

Wole miąższowe nietoksyczne

Leczenie wola miąższowego nietoksycznego opiera się na postępowaniu zachowawczym – przede wszystkim na długotrwałym leczeniu farmakologicznym hormonem tarczycy (L-tyroksyną).

Czytaj też: Wole miąższowe nietoksyczne - co to takiego, jak się je rozpoznaje?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA