Choroby tarczycy – kiedy ratunkiem jest jod
Terapia jodem radioaktywnym stosowana jest w:
- leczeniu nadczynności tarczycy,
- gdy tarczyca jest powiększona,
- w sytuacjach, kiedy nadczynność nawraca,
- gdy operacja jest niewskazana.
Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem polegającym na zwiększonym wydzielaniu hormonów tarczycy.
Wzrost stężenia hormonów w organizmie powoduje:
- nerwowość,
- niepokój,
- osłabienie,
- bezsenność,
- występowanie niemijającego uczucia ciepła,
- zwiększony apetyt przy jednoczesnym zmniejszaniu się masy ciała,
- kołatanie serca,
- drżenie rąk,
- biegunki,
- pocenie się rąk,
- wilgotną skórę,
- wytrzeszcz oczu,
- skąpe miesiączki,
- podwyższone ciśnienie skurczowe.
Jak wygląda terapia jodem radioaktywnym?
Terapia jodem polega na doustnym przyjęciu odpowiedniej kapsułki. Bardziej skomplikowany jest proces przygotowania do rozpoczęcia leczenia.
Konieczne jest wykonanie badań wstępnych, takich jak:
- określenie stężenia hormonów tarczycy we krwi,
- pomiar jodowychwytności tarczycy,
- usg tarczycy,
- biopsja tarczycy, która ma na celu wykluczenie procesu nowotworowego.
Celem wykonywanych badań przygotowawczych jest określenie skuteczności terapii oraz jej bezpieczeństwa u chorego.
Środki ostrożności
Podczas trwania leczenia należy odstawić wszystkie preparaty zawierające jod, nawet produkty kosmetyczne, takie jak kremy oraz jodynę. Po przyjęciu określonej dawki jodu trzeba pamiętać o niejedzeniu do dwóch godzin po.
Ważną kwestią dla kobiet jest potencjalna ciąża. Kobiety korzystające z terapii jodem radioaktywnym nie mogą być w ciąży, dlatego przed podaniem kapsułki, tego samego dnia wykonuje się test ciążowy. Co istotne, kobiety nie powinny zachodzić w ciążę do 6. miesięcy od zakończenia terapii.
Po przyjęciu jodu radioaktywnego zaleca się przez 2-3 tygodnie ograniczenie kontaktów towarzyskich, unikanie dotyku z dziećmi i kobietami w ciąży oraz zachowywanie wstrzemięźliwości seksualnej. Zachowywanie odpowiednich środków bezpieczeństwa i określonych reguł postępowania jest konieczne! Jod krąży w organizmie i jest z niego stopniowo wydalany. Należy również myć dokładnie wannę po kąpieli, dwukrotnie spłukiwać toaletę, często myć ręce mydłem oraz ciepłą wodą. Przy zachowaniu wszystkich zasad postępowania terapia jodem jest w pełni bezpieczna.
Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?
Efekty leczenia jodem
Celem terapii jodem radioaktywnym jest wpłynięcie na komórki tarczycy poprzez hamowanie wydzielania hormonów. Duża część dawki jodu jest wychwycona przez komórki o wzmożonym metabolizmie, czyli komórki tarczycy, gdzie jest aktywna przez kilka tygodni. Skutkiem zahamowania zwiększonego wydzielania hormonów jest zmniejszenie rozmiarów tarczycy. Efekty leczenia można zaobserwować już po kilku tygodniach.
W wyniku leczenia jodem radioaktywnym może dochodzić do uszkodzenia tarczycy. Wtedy nadczynność tarczycy może przekształcić się w niedoczynność tarczycy. W tych przypadkach konieczna staje się suplementacja hormonów tarczycy.
Zobacz także:Utajona nadczynność lub niedoczynność tarczycy – jak ją rozpoznać?Niedoczynność tarczycy u dzieci - kiedy należy się niepokoić?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!