Reklama

Z jakimi alergenami pokarmowymi mamy najczęściej do czynienia?

Leczenie alergii polega na eliminowaniu uczulających produktów z diety. Niezbędnym elementem w terapii jest, więc zidentyfikowanie odpowiedniego alergenu. Najczęściej za alergię pokarmową odpowiedzialne są: mleko krowie, jaja kurze, orzechy (ziemne, laskowe, włoskie), soja, ryby, skorupiaki, pszenica, pomidory. Przyprawy, konserwanty i inne dodatki do żywności również mogą być przyczyną rozwoju alergii, rzadziej jednak niż wymienione produkty. Mimo to, warto o tym pamiętać, bo uczulenie na dodatki spożywcze często przysparza wielu trudności diagnostycznych, a może doprowadzać do poważnych powikłań.
Przeczytaj: Jakie są najczęściej spotykane alergeny pokarmowe?

Reklama

Alergeny zamaskowane

Zwane inaczej „ukrytymi”, występują niekiedy w bardzo małych ilościach w produktach żywnościowych, jako dodatki lub zanieczyszczenia. Mogą one być bardzo niebezpieczne, ponieważ spożyte wraz z innymi alergenami są zdolne do wywołania wstrząsu anafilaktycznego. Wstrząs natomiast jest stanem zagrożenia życia.
Polecamy: Alergeny ukryte w alergii pokarmowej - czym są?

Uwaga na przyprawy!

Alergię pokarmową mogą wywołać zioła i przyprawy. Alergia ta dotyczy głównie dorosłych. Jeśli jednak u dzieci występują objawy alergii pokarmowej (objawy ze strony przewodu pokarmowego, zmiany skórne itd.), a odpowiedzialny za nie alergen nie został zidentyfikowany, warto wykluczyć z diety przyprawy. Podwyższone ryzyko alergii na przyprawy mają osoby uczulone na pyłki bylicy pospolitej i brzozy.

Reklama

Które konserwanty i dodatki mogą uczulać?

Reakcje alergiczną mogą powodować zarówno konserwanty, barwniki, aromaty, środki zagęszczające, jak i wszelkiego rodzaju inne dodatki. Substancje, które często wywołują reakcje niepożądane to m.in.: siarczany, benzoesany, glutaminian sodu.
Siarczany występują, jako dodatki do soków, owoców, piwa, wina, dań z owoców morza. Mogą powodować atak astmy oskrzelowej, wymioty. Benzoesany dodawane są do gotowych produktów. Doprowadzają do pokrzywki u dorosłych i dzieci, rzadziej do ataków astmy oskrzelowej. Glutaminian sodu można znaleźć w zupach w proszku, mieszankach przyprawowych, potrawach chińskich. Prowokuje bóle głowy, napady duszności, zmiany skórne.
Osoba, która jest uczulona na dodatki do żywności, powinna szczególną uwagę zwracać na etykiety opakowań żywności i zapamiętać symbol alergenu, na który jest wrażliwa (np. E 620 - kwas glutaminowy, E 210 - kwas benzoesowy).
Alergia na dodatki do żywności nie jest częsta, w porównaniu do innych składników diety, prawdopodobnie jednak jej częstość będzie wzrastać. Coraz więcej żywności produkowanej przemysłowo zawiera, bowiem różne dodatki, konserwanty, barwniki.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!