Reklama

Na co uważać?

Reklama

W codziennym życiu jest mnóstwo możliwości zarażenia się grzybami. Należy być świadomym, że wystarczy drobne uszkodzenie skóry i już drzwi do naszego ciała stoją otworem dla grzyba. W takiej sytuacji faktycznie wystarczy podać rękę osobie z grzybicą, pogłaskać chore zwierzę czy kontakt uszkodzonej skóry z ziemią. Zwykle jednak większe szanse na zakażenie występują w gabinetach kosmetycznych, zwłaszcza na urządzeniach do pedicure i manicure grzyby znajdują doskonałe miejsca do rozwoju.

Nie gorzej, z punktu widzenia grzyba, jest na basenie, w saunie czy łaźni, przebieralniach, siłowniach i w podobnych miejscach. Sprzyjają temu, oprócz dużej ilości ludzi, a co za tym idzie większego ryzyka zakażenia, zwiększona wilgotność i temperatura w tych miejscach. Dodatkowo, w czasie uprawiania sportu zwiększa się szansa uszkodzenia skóry. A gdy więcej się pocimy, grzyb ma idealne warunki do rozwoju i zaatakowania naszej skóry.

Polecamy: Jak się uchronić przed zakażeniami na basenie?

Jak się uchronić?

Ogólnie rzecz biorąc nasz organizm, w większości przypadków nawet wtedy, gdy dojdzie do kontaktu z grzybem, dobrze poradzi sobie z jego wyeliminowaniem. Czasami jednak tak się nie stanie i konieczne będzie leczenie. Aby zapobiec temu dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Przede wszystkim dbajmy o czystość skóry i starajmy się nie dopuścić, aby była ona przegrzana i zapocona. Zwłaszcza ważne jest to w wypadku stóp, kiedy długie godziny przebywamy w ciepłym pomieszczeniu w grubych butach, nierzadko w skarpetach ze sztucznego materiału. Po każdej wizycie na basenie, siłowni dokładnie się umyjmy, wywietrzmy buty.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, to starajmy się ją nawilżać, aby uniknąć spękania, a w sytuacji, gdy mamy skłonność do nadmiernego pocenia lub obtarć używajmy kremów z alantoiną lub talkiem. Pilnujmy siebie i co ważniejsze naszych dzieci, żeby po każdym kontakcie ze zwierzętami ręce zostały dokładnie umyte.

Pamiętajmy o zakażeniach pokarmowych powodowanych przez toksyny grzybicze. Ryzyko zachorowania zmniejszy mycie warzyw i owoców. Pod żadnym pozorem nie jedzmy nadpsutego jedzenia. Nawet, jeśli wykroimy uszkodzony fragment warzywa, to nie uchroni nas przed kontaktem z grzybem. Podobnie sprawa ma się np. z pleśnią, która zgromadzi się na powierzchni dżemu.

Czytaj też: Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Reklama

Na koniec chciałbym dodać, że nie należy lekceważyć chorób grzybiczych, ponieważ często leczenie wymaga wielomiesięcznego przyjmowania leków.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!