Objawy ostrego zapalenia oskrzeli - sprawdź, jak rozpoznać chorobę
Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli to choroba górnych dróg oddechowych. Stan zapalny błony śluzowej oskrzeli rozwija się na skutek zakażenia (wirusowego lub bakteryjnego). Sprawdź, jak rozpoznać objawy ostrego zapalenia oskrzeli i co robić, gdy podejrzewasz rozwój tej choroby.
Jak rozpoznać objawy ostrego zapalenia oskrzeli?
Chorobie towarzyszą objawy przypominające przeziębienie:
- gorączka,
- katar,
- ból gardła,
- dreszcze,
- bóle mięśni i kości,
- złe samopoczucie i uczucie rozbicia.
Objawem, który wskazuje na prawdopodobieństwo zapalenia oskrzeli jest dokuczliwy suchy kaszel, który stopniowo przechodzi w kaszel mokry (tzw. kaszel produktywny, z odkrztuszaniem wydzieliny). Odkrztuszana wydzielina początkowo ma postać białawego śluzu, a następnie żółto-zielonej wydzieliny).
Zapaleniu oskrzeli może towarzyszyć również ból w klatce piersiowej (zwykle wynikający z ciągłego odruchu kaszlu), odgłosy charczenia podczas oddychania, krwioplucie i sporadycznie duszność.
Co robić, gdy podejrzewasz ostre zapalenie oskrzeli?
Najlepiej wybierz się do lekarza. Ostre zapalenie oskrzeli nie zawsze wymaga antybiotykoterapii (tylko w przypadku zakażeń bakteryjnych), ma też tendencję do samoczynnego ustępowania, jednak nie wolno go lekceważyć. Z pewnością przyda ci się kilkudniowy odpoczynek w domu, warto też zrezygnować z palenia tytoniu (dym podrażnia błony śluzowe dróg oddechowych). Lekarz może przepisać ci leki niwelujące uciążliwy kaszel i przeciwgorączkowe, pomocne bywają też ziołowe inhalacje na kaszel.
Warto przeczytać również:
Jak rozpoznać objawy zapalenia płuc?
7 sposobów, dzięki którym unikniesz przeziębienia
Dlaczego warto stawiać bańki na przeziębienie?