Stawianie baniek, inaczej terapia próżniowa, to metoda leczenia wielu dolegliwości za pomocą hermetycznych naczyń wypełnionych rozgrzanym powietrzem. Jeszcze w XX wieku technika była stosowana w Polsce w ramach medycyny konwencjonalnej. Aktualnie stawianie baniek przeżywa swój renesans i coraz więcej osób sięga po nie w celu:
- poprawy odporności,
- uśmierzania bólu (np. bólu kręgosłupa, karku, barku, nóg),
- usuwania toksyn.
Należy dodać, że stawianie baniek może powodować skutki niepożądane, takie jak poparzenia czy zmiany skórne. Niektóre źródła wskazują też na zwiększone ryzyko zawału lub krwotoku wewnętrznego.
Spis treści:
- Stawianie baniek na zapalenie oskrzeli
- Stawianie baniek na grypę i jej powikłania
- Stawianie baniek na zapalenie płuc i opłucnej
- Stawianie baniek a astma
Stawianie baniek na zapalenie oskrzeli
Na zapalenie oskrzeli, którego objawem może być kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, katar i chrypka, bóle głowy oraz podwyższona temperatura ciała, bańki stawiamy obustronnie: z tyłu, na całej powierzchni pleców, przede wszystkim tam, gdzie boli, a z przodu – pod obojczykiem i nad nim oraz przy mostku. Metoda może poskutkować już po jednym razie, a jeśli nie, to trzeba powtórzyć drugiego i trzeciego dnia.
Stawianie baniek na grypę i jej powikłania
Przy grypie i jej powikłaniach, a może to być zapalenie płuc, oskrzeli, zapalenie zatok i ucha środkowego, zapalenie tchawicy, obrzęk płuc, bardzo dobre wyniki daje postawienie baniek. Wskazane jest stawianie baniek na całych plecach, a z przodu – po obu stronach mostka oraz poniżej i powyżej obojczyka. Jeśli nie poskutkuje jednorazowe stawianie baniek, to należy jeszcze powtórzyć 2. i 3. dnia. Po zabiegu powinno się pozostawać przynajmniej jeden dzień w łóżku.
Stawianie baniek przy przeziębieniach. fot. z: T. P. Szewczyk, Naturalne metody uzdrawiania
Zobacz też: Stawianie baniek na ból głowy, uszu i gardła
Stawianie baniek na zapalenie płuc i opłucnej
Przy zapaleniu płuc i opłucnej temperatura podnosi się nawet do 40°C. Szybsze staje się tętno i może się pojawić przeszywający ból w piersiach, w karku lub w boku oraz bolesny kaszel. Praktykuje się stawianie baniek na całych plecach, głównie tam, gdzie boli. W razie potrzeby należy postawić bańki ponownie następnego dnia lub po dwóch dniach.
Bańki stawiamy też z przodu, po obydwu stronach mostka oraz zarówno nad, jak i pod obojczykiem. Przy zapaleniu opłucnej poleca się stawianie baniek po stronie chorej, przede wszystkim bolesnej, nawet codziennie przez okres do dwóch tygodni z przerwami 2–3–dniowymi.
Stawianie baniek przy zapaleniu opłucnej, fot. z: T. P. Szewczyk, Naturalne metody uzdrawiania
Stawianie baniek a astma
Przy astmie stawianie baniek może przynieść ulgę. Zaleca się ich postawienie po obydwu stronach pleców, podobnie jak przy zapaleniu płuc. Jednakże terapia powinna być długotrwała, co najmniej przez rok, powtarzana co 2–3 tygodnie. Początkowo przez 6 tygodni stawiamy bańki mniej więcej jeden raz w tygodniu.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 20.03.2012.
Źródło: Tadeusz Piotr Szewczyk, Naturalne metody uzdrawiania, Studio Astropsychologii, 2012. Publikacja za zgodą wydawcy.
Więcej o stawianiu baniek:
Jak stawiać bańki - działanie i sposób użycia baniek ogniowych gumowych i bezogniowych
Stawianie baniek na zaburzenia płciowe
Czy stawianie baniek leczy choroby?
Stawianie baniek - na co pomaga, jak stawiać bańki i jakie są przeciwskazania
Stawianie baniek – układ moczowy i narządy ruchu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!