Reklama

Toksokaroza - choroba pasożytnicza atakująca dzieci

Fot. Fotolia

Reklama

Toksokaroza - choroba pasożytnicza

Toksokarozę wywołuje nicień zwany psią glistą (łac. Toxocara canis). Toksokaroza to choroba pasożytnicza, której nosicielami są szczególnie młode psy i koty. Zarażone drogą pokarmową szczenięta i kocięta wydalają ogromne ilości jaj, przez co larwy mogą znajdować się na sierści szczeniąt.
U ludzi pasożyt ten wywołuje chorobę zwaną zespołem „larwy wędrującej”. Jaja wydalane są z odchodami psów i kotów, które niejednokrotnie załatwiają się w piaskownicach naszych dzieci. Gdy dostaną się do przewodu pokarmowego, zasiedlają jelito cienkie gdzie wylęgają się larwy. Następnie przechodzą przez ścianę jelita cienkiego i naczyniami krwionośnymi, z krwią, wędrują po całym organizmie.
Najczęściej umiejscawiają się w:

  • wątrobie,
  • ośrodkowym układzie nerwowym,
  • oku.

Larwy cechuje duża żywotność – pozostają żywe w organizmie nawet do dwóch lat.
Zobacz także: Jakie dolegliwości wywołują pasożyty?
Objawy zakażenia toksokarozą są nieswoiste i trudne do rozpoznania. W większości przypadków przebiega ono bezobjawowo. Tylko w przypadkach intensywnej inwazji larw, u dziecka występują wyraźne objawy zakażenia.

Objawy zakażenia toksokarozą:

  • wysoka temperatura,
  • osłabienie,
  • senność,
  • nudności.
Reklama

Rozpoznanie zakażenia tym pasożytem polega na wykonaniu badania krwi w kierunku wykrycia przeciwciał dla Toxocara canis (IgG).
Autor: dr n. biol. Magdalena Macko
Źródło: Materiały prasowe sieci Diagnostyka
Zobacz także: O czym świadczy obecność jaj pasożytów w kale?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama