Reklama

Cukrzyca – co to za choroba?

W ostatnich latach wzrosła zachorowalność na cukrzycę – obecnie około 5% populacji jest na nią chora. Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym spowodowanym brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny (hormonu wydzielanego przez trzustkę) z przewlekłym, wysokim stężeniem glukozy we krwi (hiperglikemią). Jeśli chcemy, aby glukoza była źródłem energii, potrzebujemy stosownej ilości insuliny, która prawidłowo spełnia swoje funkcje.

Reklama

Dlaczego wzrasta zachorowanie na cukrzycę?

Wzrost zachorowań na cukrzycę wiąże się ze zmniejszoną aktywnością fizyczną u ludzi, rozwojem cywilizacji, znacznymi zmianami stylu życia i nadmiernym przejadaniem się.

Powikłania cukrzycy

Cukrzyca powoduje wiele powikłań, które nie tylko pogarszają jakość życia chorych, ale też je skracają. Około 50% osób na świecie nie wie, że rozwija się lub rozwinęła u nich cukrzyca. Objawy pojawiają się często dopiero po ośmiu latach.

Osoby chore na cukrzycę często mają także miażdżycę. Wiąże się ona z zawałami mięśnia sercowego, udarami mózgu, chorobą niedokrwienną serca i chorobą naczyniową kończyn dolnych.

Nierozpoznana cukrzyca może prowadzić do inwalidztwa, a nawet śmierci.

Warto przeczytać: Jakie witaminy są najważniejsze w cukrzycy?

Typy cukrzycy

Cukrzyca typu 1 wynika ze zniszczenia komórek trzustki. Prowadzi to do niedoboru insuliny. Cukrzyca typu 2, występuje nawet w 95% przypadków cukrzycy. Charakteryzuje się zaburzeniami wydzielania insuliny przez komórki trzustki. Natomiast cukrzyca ciążowa to schorzenie, które pojawia się, gdy zaburzeniu ulega gospodarka węglowodanowa w ciąży. Inne typy cukrzycy mogą mieć rozmaite przyczyny, np. mogą się pojawiać w wyniku innych chorób endokrynologicznych lub zaburzeń genetycznych mechanizmów wydzielania i oddziaływania insuliny na tkanki, a także po usunięciu trzustki.

Dowiedz się więcej: Tabletki, pigułki, kapsułki... doustne leki przeciwcukrzycowe

Kto powinien obawiać się cukrzycy?

Ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta u:

  • osób otyłych;
  • osób powyżej 45. roku życia;
  • osób chorujących na nadciśnienie tętnicze (≥140/90 mmHg);
  • osób, które mają wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów;
  • osób, które mają krewnych chorych na cukrzycę;
  • osób, u których stwierdzono nieprawidłową glikemię na czczo lub nieprawidłową tolerancję glukozy;
  • dzieci, które przy urodzeniu ważyły więcej niż 4 kg lub u których matek stwierdzono cukrzycę ciężarnych;
  • osób, które są mało aktywne fizycznie;
  • osób, które mają choroby sercowo-naczyniowe.
Reklama

Autorki: dr n. med. Magdalena Macko, dr Jolanta Kołodziejczyk

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!