Reklama

Badanie cholesterolu we krwi to jedno z podstawowych badań, które warto regularnie robić. Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL zwiększa ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób układu krwionośnego.

Reklama

Spis treści:

Co to jest cholesterol LDL?

Cholesterol w większości jest produkowany w wątrobie. To tłuszcz potrzebny do funkcjonowania organizmu. Jednak w nadmiarze może prowadzić do poważnych schorzeń sercowych. Frakcja lipoprotein LDL (Low-Density Lipoprotein, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości) powstaje w efekcie transformacji VLDL i IDL.

Frakcja LDL (cholesterol nie HDL) rozprowadza cholesterol do komórek ciała z wątroby. Nazywa się go potocznie złym cholesterolem, bo jego nadmiar odkłada się w tętnicach, co prowadzi do powstawania złogów i zwężenia tętnic wieńcowych.

Za wysoki cholesterol LDL to ryzyko rozwoju chorób, takich jak miażdżyca, zawał serca, udar mózgu.

Cholesterol LDL - badanie

Oznaczanie poziomu cholesterolu LDL wykonuje się podczas badania krwi. Krew pobiera się jak w przypadku zwykłej morfologii - igłą z żyły ze zgięcia łokciowego. Jak przygotować się do badania cholesterolu:

  • trzeba być na czczo (nie jeść co najmniej 12-14 godzin),
  • 2 tygodnie przed badaniem nie zmieniać diety (jeść jak zwykle),
  • 2-4 dni przed badaniem nie pić alkoholu,
  • przed badaniem nie przyjmować leków.

Badanie poziomu cholesterolu zwykle zleca intrenista. W panelu lipidowym (lipidogramie) oznacza się poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, LDL oraz trójglicerydów. Wyniki jako całość intrepretuje lekarz.

Cholesterol LDL - normy

Normy dla złego cholesterolu wyglądają tak samo dla kobiet i dla mężczyzn. Przyjmuje się natomiast różne wartości dla osób zdrowych oraz chorych w odniesieniu do stopnia rozwoju chorób sercowo-naczyniowch i innych (np. cukrzycy).

  • Cholesterol LDL - normy dla osób zdrowych to (lub
  • Cholesterol LDL - normy dla osób z grupy podwyższonego ryzyka sercowego (z nadciśnieniem, palących, mających więcej niż 55 lat) to
  • Cholesterol LDL - normy dla osób z miażdżycą lub cukrzycą to

Za wysoki cholesterol LDL - przyczyny

Na poziom złego cholsterolu wpływa kilka czynników. Ogólem można ująć, że ważny jest tryb życia - w tym zawiera się sposób odżywiania się, aktywność ruchowa, stan zdrowia, używki. Do najczęściej wymienianych czynników wpływających na podwyższony poziom cholesterolu LDL, zalicza się:

  • jedzenie zbyt dużej ilości tłustych potraw, w tym tłuszczów zwierzęcych,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • za mała aktywność fizyczna,
  • otyłość (otyłość brzuszna - przyczyny, dieta),
  • uwarunkowania genetyczne.

Jak obniżyć poziom złego cholesterolu?

Wyszedł ci w badaniu krwi za wysoki cholesterol LDL? Nie panikuj. Jeśli wynik jest niewiele powyżej normy, na początku najprawdopodobniej leki nie będą potrzebne - lekarz najpierw zaleci ci zmianę diety. Wystarczy wprowadzić kilka zmian na co dzień, aby po miesiącu-dwóch zauważyć różnicę.

W pierwszej kolejności najważniejsze to pozbyć się nadwagi i zmienić dietę, w której ograniczone zostaną tłuste mięsa, słodycze, produkty przetworzone i fast foody, za to pojawi się więcej ryb i warzyw. Bardzo ważne jest też regularne uprawianie sportów albo chociaż codzienne spacery. Palacze powinni rzucić palenie. Zobacz, co jeszcze zrobić, aby obniżyć poziom cholesterolu.

Reklama

Więcej na temat ważnych badań krwi:Po co robi się morfologię krwi z rozmazem?Co wpływa na wyniki badań krwi - 9 czynników fałszujących wynikiOB (odczyn Biernackiego) – norma, podwyższone i wysokie wyniki OB - jak je interpretowaćBadanie krwi na czczo - przed którymi nie wolno jeść? [LISTA]

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!