Chaber bławatek jako roślina lecznicza
Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) jest świetnym surowcem zielarskim. Zobacz na jakie dolegliwości warto go stosować!

Chaber bławatek (Centaurea cyanus L.) jest świetnym surowcem zielarskim. Zobacz na jakie dolegliwości warto go stosować!
Czytaj też: Krwawnik - kobiece zioło

Fot. Fotolia
Warto przeczytać: Żywokost - zapomniane zioło
Chaber bławatek jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią z rodziny Złożonych, występującą w Europie i Azji. W Polsce rośnie jako pospolity chwast w całym kraju. Surowcem zielarskim jest kwiat chabru bławatka (Flos Cyani). Kwiaty zebrane w koszyczki osadzone są na końcach rozgałęzień pędów. Na brzegu koszyczka kwiaty języczkowe są barwy chabrowo-niebieskiej, czasem białe, różowe lub brunatnopąsowe.
Właściwości lecznicze chabrów:
- W chorobach układu moczowego - działanie moczopędne
Wodne wyciągi z kwiatów chabru wywierają dość silne działanie moczopędne. Zwiększają, czasem kilkakrotnie, ilość wydzielanego moczu, tym więcej, im silniejsze było zahamowanie jego wydzielania. Działanie to przypisuje się glikozydom antocyjanowym.
- W chorobach nerek - działanie przeciwzapalne
Napary z kwiatów chabru stosuje się doustnie w przewlekłych, mało nasilonych chorobach nerek, połączonych ze skąpym wydzielaniem moczu oraz obrzękach spowodowanych zatrzymaniem wody i soli w ustroju. Pomocniczo w stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, a także w kamicy nerkowej. Natomiast wraz z innymi ziołami również w niedostatecznym przepływie żółci do dwunastnicy.
- W chorobach oczu i skóry głowy - działanie przeciwbakteryjne
Kwiaty chabru wykazują również łagodne działanie żółciopędne oraz przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wykorzystywane w niektórych chorobach oczu. Zewnętrznie stosuje się napar z kwiatów chabru w postaci przymoczek w zapaleniu brzegów powiek oraz spojówek, a także w nadwrażliwości na intensywne promieniowanie z ekranów telewizyjnych i monitorów komputera. Ponadto stosuje się go do zmywania owłosionej skóry głowy w łupieżu i grzybicy.
Jak wykonać napar oczny z chabrów?
Napar oczny: zmieszać 4 łyżki kwiatów chabru, 3 łyżki ziela świetlika i 2 łyżki kwiatów rumianku. Zalać 2 łyżki mieszanki 1 szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 15 minut, przecedzić. Przykładać ciepłe przymoczki na oczy w stanach zapalnych, kilkakrotnie w ciągu dnia.
To ciekawe: Mięta pieprzowa - właściwości i zastosowanie