Uczucia zapisane w rysunku, czyli jak działa arteterapia?
Arteterapia pomaga chorym wyrazić tłumione uczucia i nieuświadomione myśli, pozbyć się poczucia winy lub uczucia wrogości. Fizjoterapeuta może porównywać prace pacjenta z okresu przed rozpoczęciem terapii i po jej zakończeniu i w ten sposób oceniać postęp danej osoby.

Arteterapia, czyli sztuka i terapia
Arteterapia, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na dwóch równoważnych elementach: sztuce i terapii. Wbrew pozorom jednak osoba podejmująca arteterapię nie musi posiadać ani zdolności artystycznych, ani wcześniejszych doświadczeń związanych ze sztuką.
Zobacz też: Arteterapia, czyli terapia sztuką
Jak to działa?
Ogromnym plusem arteterapii jest to, że pozwala pacjentom wyrażać tłumione uczucia, wyzbyć się poczucia winy oraz pozbyć się uczucia wrogości – wszystko to dzięki temu, że udostępnia niewerbalne środki wyrażania myśli.
Terapeuta pomaga choremu zrozumieć i uświadomić sobie przekazy zawarte w swoich pracach. Wydobywa na światło dzienne nieuświadomione wcześniej uczucia frustracji wściekłości lub zagubienia – dzięki temu chory może rozpocząć z nimi konstruktywną walkę.
Jak duży jest postęp pacjenta?
Fizjoterapeuta ma możliwość porównania prac chorego przed zastosowaniem arteterapii i po jej zakończeniu – w ten sposób możliwa jest ocena jego postępu.
Zobacz też: Komu pomaga arteterapia?
Pomoc także w rodzinie
Arteterapia zastosowana w środowisku rodzinnym pomaga rozwiązywać problemy wywołane nieprawidłową relacją pomiędzy jej członkami.
Materiały wykorzystywane do arteterapii muszą być wykonane z materiałów nietoksycznych – zwłaszcza, jeśli dostęp do nich mają dzieci! Osoby cierpiące na alergię muszą zwracać szczególną uwagę na skład rozpuszczalników i farb!
Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.