Ziołowe sposoby na piękne włosy
Zioła sprawdzą się, gdy masz problem m.in. z podrażnieniami skóry głowy, wypadaniem włosów, łupieżem czy łojotokiem. Które zioło wybrać i jak pielęgnować nim włosy? Czy wiesz jak samodzielnie przygotować płukankę lub płyn do wcierania we włosy?

Co jeść?
Na prawidłowe funkcjonowanie cebulek włosowych duży wpływ ma prawidłowe odżywianie się. Należy dostarczyć im przede wszystkim białka, witamin A, D, E oraz pierwiastków: żelaza, krzemu, cynku. Dlatego dieta musi obfitować przede wszystkim w nabiał, ciemne pieczywo, mleko i warzywa. Włosy „lubią” też galaretki. Żelatyna jest bowiem dla nich obfitym źródłem metioniny i cysteiny, stanowiących podstawę białek włosa.
Płyn miętowy na podrażnienia
Skóra głowy bywa często wrażliwa. Najlepszym domowym sposobem na złagodzenie podrażnień jest zastosowanie płynu miętowego.
W tym celu należy zmieszać filiżankę octu owocowego (najlepiej jabłkowego) z dwiema filiżankami wody i garścią suszonej mięty. Wszystko gotować na małym ogniu przez około 10 minut. Następnie wywar należy przecedzić przez gazę i odstawić do wystygnięcia. Nasączonymi wywarem wacikami pocierać skórę głowy. Nie spłukiwać.
W przypadku mocnego podrażnienia można zamiast mięty użyć rozmarynu.
Jak zrobić płukankę z chmielu?
Doskonale wzmacnia cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu, leczy łupież i łojotok płukanka z chmielu.
3 dag szyszek chmielowych, korzeń łopianu, 2 dag skrzypu polnego i 2 dag kwiatów rumianku zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu przez pół godziny. Odcedzić na sitku o małych oczkach. Wywarem spłukać włosy i przez 5 minut wmasowywać go w skórę głowy. Na koniec umyć głowę delikatnym szamponem.
Łupieżu można się też pozbyć wcierając w skórę przed myciem głowy świeży sok z jabłek, a do płukania używać wody z dodatkiem dwóch łyżek octu jabłkowego. Taką kurację należy powtarzać co tydzień.
Zobacz też: Chmiel (Humulus lupulus)
Szałwia w parze z herbatą w walce ze słabymi cebulkami
Na wzmocnienie cebulek dobrze wpływa też płyn szałwiowo-herbaciany.
Łyżkę szałwii lekarskiej wymieszać z łyżką herbaty i zalać dwiema szklankami wrzątku. Gotować na małym ogniu, aż połowa wody wyparuje. Odwar odcedzić i dodać odrobinę wódki. Płyn wcierać w skórę głowy codziennie, przez tydzień.
Olejek herbaciany i jego zalety dla włosów
Piękne włosy mogą być także efektem używania olejku herbacianego. Wystarczy 4 – 5 kropli olejku dodać do szamponu i taką miksturą myć włosy. Skutecznie usunie łupież, wzmocni cebulki włosów i sprawi, że włosy będą zdrowe i lśniące.
Zobacz też: Olejki aromatyczne - kiedy i jak stosować?
Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.
Zobacz koniecznie - Vademecum ziół