Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Co to jest CRP?
  2. CRP a rak
  3. CRP a rokowania

Co to jest CRP?

Białko C-reaktywne (CRP) jest białkiem ostrej fazy wytwarzanym przez wątrobę w trakcie ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej. Jego produkcja odbywa się pod wpływem cytokin prozapalnych. CRP jest uwalniane do krwi w ciągu doby od rozpoczęcia reakcji zapalnej i wraca do normy po ustąpieniu stanu zapalnego.

Norma CRP wynosi . U osób palących papierosy i kobiet ciężarnych poziom białka może być wyższy.

Wysokie stężenie CRP może świadczyć o:

  • infekcjach bakteryjnych (np. zakażenie paciorkowcami, gronkowcami),
  • infekcjach wirusowych (np. wirusowe zapalenie wątroby typu B),
  • autoimmunologicznej chorobie zapalnej (np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie jelit),
  • grzybicy.

Oznaczenie białka C-reaktywnego służy również rozróżnieniu infekcji bakteryjnych od wirusowych. Znacznie podwyższony poziom CRP (nawet > 100 mg/l) częściej występuje przy infekcjach bakteryjnych. Dla infekcji wirusowych CRP jest niższy (30-40 mg/l).

CRP a rak. Kiedy wysokie CRP świadczy o raku?

CRP jest nieswoistym markerem stanu zapalnego, a jego podwyższony poziom może świadczyć o nowotworze. Silniejszy związek występuje, gdy nowotwór się rozrasta i daje przerzuty.

Wartości CRP dla raka mogą być różne – w badaniach zgłaszano zarówno wyniki

Wysokie CRP wynika ze stałej, niezbyt nasilonej reakcji zapalnej, jaka towarzyszy postępującej chorobie nowotworowej. Kiedy komórki rakowe mnożą się i zmiany wzrastają, dochodzi do miejscowego uszkodzenia tkanek, co pobudza układ immunologiczny do odpowiedzi. Celem komórek odpornościowych staje się wtedy naprawa uszkodzonych komórek i zlikwidowanie komórek nieprawidłowych. Cały proces znajduje swoje odzwierciedlenie w parametrach związanych z odpowiedzią immunologiczną, dlatego poziom CRP może korelować z rozwojem raka.

Przy czym trzeba pamiętać, że nie każdy nowotwór będzie dawał wynik w postaci podwyższonego białka C-reaktywnego, i nie każdy podwyższony wynik będzie oznaczał, że mamy do czynienia z rakiem.

O jakim nowotworze może świadczyć wysokie CRP?

Podwyższony poziom CRP we krwi może świadczyć o różnych nowotworach, np.:

CRP a OB

CRP mówi nam o istnieniu reakcji zapalnej w organizmie podobnie jak wskaźnik OB (odczyn Biernackiego), ale białko ostrej fazy jest stabilniejszym parametrem, który nie ulega łatwo wahaniom. CRP nie wpływa na OB. Jeśli OB jest znacznie podwyższone, a CRP prawidłowe, to z dużym prawdopodobieństwem świadczy o szpiczaku (nowotwór układu krwiotwórczego).

CRP a rokowanie u chorych na nowotwór

Badanie CRP jest wykorzystywane do oceny rokowania u pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. Jeśli CRP jest wysokie a objawy infekcji nie występują, to uważa się to za zły prognostyk. Może świadczyć o większej złośliwości zmian. Badanie CRP do oceny rokowania może być wykorzystane przy różnorodnych nowotworach, w tym raku płuc, raku jelita grubego, raku trzustki, raku nerki czy mięsaku tkanek miękkich.

Pamiętaj jednak, że wysoki wynik CRP nie ma zastosowania w diagnozowaniu nowotworów. Konieczne są inne badania, by potwierdzić lub wykluczyć raka.

Źródła:
R. Caquet, 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać. Jak interpretować, Wydanie III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017,
F. Kokot, Badania laboratoryjne. Zakres norm i interpretacja, PZWL Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015,
P.C. Hart i inni, C-Reactive Protein and Cancer—Diagnostic and Therapeutic Insights, doi: 10.3389/fimmu.2020.595835,
K.H. Allin i inni, Elevated C-reactive protein in the diagnosis, prognosis, and cause of cancer, doi: 10.3109/10408363.2011.599831.
Reklama

Czytaj także:
Morfologia krwi a nowotwór. Jak wysokie OB powinno zaniepokoić? [WYWIAD]
Morfologia krwi: interpretacja wyników badań - 22 parametry (normy i opis)
Niska hemoglobina a nowotwór. Jak często niedokrwistość jest objawem raka?
Pocenie się w nocy a nowotwór. Kiedy ten objaw powinien zaniepokoić?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!